G: keskeyttäisitkö raskauden jos olisit alle 25-vuotias opiskelija ja jos se sai alkunsa irtosuhteessa tai tuoreessa parisuhteessa?
Kommentit (38)
Riippuu siitä millainen lasen isä olisi ja kuinka pitkällä raskaus. Henk.koht aloin odottaa esikoistamme 20-vuotiaana kohtalaisen tuoreessa (vajaa vuoden kestäneessä) suhteessa (vähän aikaa kosinnan jälkeen) kesken opintojen ja nykyisin meillä on neljä lasta. Valmistuin toisen lapsemme ollessa 2 v, muutamalla vuodella jouduin lykkäilemään opintoja.
Keskeyttäisin raskauden missä tilanteessa vaan.
Kyllä keskeyttäisin. Ei haluttuja lapsia on liikaa.
En. Minulle kävi noin 17 vuotta sitten, nyt olen onnellinen nelikymppinen jonka poika aloitti lyseon juuri elokuussa.
Poika on kuin Taivaan Lahja💜
Olen 31v korkeakoulutettu nainen, koulutusta vastaavassa työssä ja asun omakotitalossa ihanan mieheni kanssa. Keskeyttäisin raskauden jos pääsisi vahinko tapahtumaan huolellisesta ehkäisyn käytöstä huolimatta, koska vauvat ja lapset kerta kaikkiaan eivät ole mun juttu ja ollaan molemmat todella tyytyväisiä elämäämme juuri näin.
Jos haluaisin lapsen niin silloin tuskin olisin keskeyttänyt, vaikka olisin tullut raskaaksi kesken opintojen.
En keskeyttäisi. Antaisin lääkärin keskeyttää, jos olisi pakko.
Ei. Jokainen lapsi on upea, ainutlaatuinen, Jumalan luoma ihme.
Juu todellakin, ainakin irtosuhteessa jos raskaus ei olisi edennyt liian pitkälle. Tuoreessa parisuhteessakin todennäköisesti, varsinkin jos opiskelut olisivat vielä pahasti kesken ja jos kumppani ei pahemmin unelmoisi jälkikasvusta kanssani (tai minä hänen kanssaan).
Jos ylipäätänsä harrastaisin irtosuhteita josta raskaus alkaisi, niin silloin olisin hyvin suurella todennäköisyydellä tehnyt abortin. Mutta kun en harrasta niin hyvin suurella todennäköisyydellä en olisi tehnyt aborttia.
Tavattiin aviomieheni kanssa 20-vuotiaina sekä opiskelijoina, ja jo alkuaikoina keskusteltiin aihe että jos vahinko kävisi, niin pitäisimme lapsen ja hän kantaisi vastuunsa. Tiedän että niin hän olisi myös tehnyt. Onneksi kuitenkin lapsi tuli kuvioihin vasta myöhemmin, 26-vuotiaana. Nyt kolmekymppisiä ja vastuunsa kantaa isänä nykyään jo kahdelle lapselle.
Vaikea sanoa. Riippuisi muista tulevaisuudennäkymistä. Jos isässä olisi yhtään potentiaalia, saattaisin häneltäkin kysyä mielipidettä, mutta ratkaisun tekisin itse. Jumalan kiitos en joutunut sellaiseen tilanteeseen, vaikea paikka.
Jos olet nyt itse tässä tilanteessa, tee niin kuin sydän sanoo. Jos päätät pitää, saat kyllä apua yhteiskunnalta. Jos päätät keskeyttää, älä ota vastaan mitään moralisointia keneltäkään. Sinä selviät kyllä! <3
Keskeytin raskauden 27-vuotiaana opiskelijana. Olin kyllä parisuhteessa, mutta mies oli niin epävakaa, mustasukkainen ja alkoholiriippuvainen, että tiesin jo raskauden paljastuessa että suhde ei tule kestämään, eikä mahdollisesta lapsen kasvattamisesta tulla selviämään eron jälkeenkään. Mies muun muassa teki selväksi, että kukaan toinen mies ei hänen lastaan missään olosuhteissa tule kasvattamaan. Myöhemmin hänestä tuli väkivaltainen, jolloin pakkasin kamani. Nykyään minulla on rauhallinen ja luotettava mies, sekä ihana tytärpuoli. En ole katunut.
En todellakaan keskeyttäisi ja ihmettelen ihmisiä, jotka niin tekevät. Kyseessä on oma lapsi, vaikka hänen kasvunsa olisi kuinka alussa.
Itse tekisin abortin vain ääritilanteessa kuten että lapsella ei olisi elinmahdollisuuksia tai oma terveys olisi vakavasti vaarassa.
Jos ilmastonmuutosta ei olisi ja pystyisin pitämään lapsen sen isältä salaa, en ehkä keskeyttäisi. Muuten kyllä.
En. En pystyisi. Oma lapsi.