Minne voi lahjoittaa vauvan toppapukuja
Kotkan alueella. Minulle on kertynyt vauvan toppapukuja (ehjiä ja hyväkuntoisia, mutta vanhanaikaisia) ja haluaisin lahjoittaa ne jonnekin Suomen tai esim. Venäjälle köyhille. Missä Kotkassa tai lähialueella kerätään tälläisiä?
Kommentit (7)
Itse toimitin taaperokassi keräyksen yhteydessä ison kasan kavereilta keräämiäni ÄP-kevyttoppiksia ja tumppuja ja töppösiä jotka tosi onnellisina ottivat vastaan ja lupasivat toimittaa kummisairaalaan jaettavaksi vastasyntyneille.
Katso Vaaka ry:n sivuilta lähin vapaaehtoishenkilö ja kysy kelpaako =)
http: //www. vaaka. org/
mutta sain käsityksen että pitää koota se kassi. Mutta jos ottavat ihan pukuja yms. pelkästään niin pitääkin tarjota sinne.
ja ainakin Turussa mielellään ottivat ja toimittavat ne eteenpäin.
Varmaan ehkä riippuu paikkakunnan vapaaehtioisten resursseistakin.....
Mutta siis joka vuosi sisäisesti keräävät vauvakassseja vaikka siitä ei suuri yleisö tiedä mitään. näitä yleisökampanjoita on sitten harvemmin.
lahjoittaa tarvitseville. Sitten muistin että mun yhdellä kaverilla on joku tuttu joka vie Venäjälle niitä äideille, johinmin tosi köyhään paikkaan...
Mutta en tiedä siitä tarkemmin. Täytyy kysellä siltä kaverilta; se on laittanut sinne ja taatusti ovat menneet perille. Uskallatko antaa sähköpostiosoitteen niin ilmoittelen kun saan selville?
Runeberginkadulla, R-kioskin vieressä. Auki ma- ja pe-aamupäivisin, keskiviikkona iltapäivällä. Myös pelastusarmeijan kirppikselle voi viedä.
jos ostaisitte myös esimerkiksi saippuaa, hammasharjoja, hammastahnaa tms. Edes vähäsen jotain hygieniatarvikkeita. Niistä on huutava pula!
T. yksi joka vie venäjälle tarvikkeita (en asu lähelläkään Kotkaa)
Suomi-Venäjä -seuraa tai vastaavaa.