Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Epäilen poskiontelotulehdusta. kokemuksia?

Vierailija
03.06.2006 |


Räkää ei välttämättä tule niistäessä. Mulla ei siis ole yhtään nuha. Sitten aina välissä jostain tulee nieluun kamalia limakönttejä (sori! ), mutta ei yskää eikä kukku kipeänä.

Mun hieroja ja vyöhyketerapeutti epäili, että mulla olisi poskionteloissa tulehdus. (oma-aloitteisesti)



Nyt mittaisin ohimennen kuumeen, joka oli melkein 38! (mulla ei yleensä kuumetta).



Onko nykyään terveyskeskuksissakin sellainen ihme laite, jolla poskionteloiden räkä voidaan todeta posken päältä lempeästi...

vai alkaako ne ronkkia mua jotenki. yäh.

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
03.06.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset


tää on outoa, kun kuume nousee eikä flunssaa :(

Vierailija
2/5 |
03.06.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

elämäni eka poskiontelotulehdus ja sen kyllä huomasi! Limaa ja räkää tuli todella paljon ja kaikki hampaat särki yli viikon ajan... Mutta kävin sitten yksityisellä kun viikon kuluttua tajusin että kyseessä oli poskiontelontulehdus eikä hammasvaiva ja lääkäri laittoi sellaisen laitteen posken kohdalle ja tosiaan kahdessa sekunnissa totesi että räkäähän ne posket oli täynnä. Ei tarvinnut ronkkia yhtään... Antibiootilla lähti sitten noin viikossa kaikki oireet

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
03.06.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Poskiontelot ultrataan kynän näköisellä vehkeellä, siitä näkyy onko märkää. Jos on, saat antibiootit. Joskus ei tehoa useampikaan kuuri ja sit punkteerataan, ei kovin miellyttävää.

Vierailija
4/5 |
03.06.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset


Pikkuisen EHKä tuntuu jotain kun painelen.

Ei mua toi poskiontelojuttu siis kauheasti huolestuta, vaan tää kuume. Olisi hyvä jos sille löytyisi joku tällainen selitys.



Oon vähän vauhko oireettoman kuumeilun takia, kun siitä huonoja kokemuksia :( .

Vierailija
5/5 |
03.06.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kannattaa varata lekuriin aika, jotta saat oikeanlaisen hoidon. Posket katsotaan ultralaitteella eikä se satu ollenkaan.



Itselläni on tuo tulehdus kroonisena, ollut jo useita kuukausia. Mutta syykin on onneksi selvinnyt, se on rakenteellinen.