Auttakaa puutarhaexperit, kukkasipuleista kysymys:
elikkäs ostin kukkasipuleita, jotka ajattelin joskus lähiviikkoina kaivaa maahan. Jos käy niin onnellisesti, että kevään tullen ne myös kukkivat, niin mitä niille pitää tehdä kukinnan jälkeen? Kaivetaanko ne ylös seuraava syksyä odottamaan vai annetaanko vaan olla siellä maassa? Pöljä kysymys luultavasti, mutta jostain sitä on aloitettava sivistämään itseään. :D
Kommentit (5)
Ei tietenkään, narsissit saa jättää sellaisenaan, 5-6 vuoden välein otat maasta ja laitat harvempaan kun ovat tehneet liikaa sivusipuleita eivätkä kuki enää.
Tulppaaneista katkaiset varren kukinnan jälkeen ja jätät maahan, nousevat taas seuraavana keväänä.
Paitsi sellaiset erikoisemmat tulppaanit ei yleensä jaksa kuin pari kukintaa. Perustulppaanit kukkii vuosia.
Näin syksyisin kaupattavat ovat kyllä talvenkestäviä.
Tulppaaneista darwilajikkeet kukkivat vaikkapa 10 vuotta. Sipuleita voi lannoittaa kukinnan jälkeen.
Itse olen laiskana jättänyt sinne maahan. Yleensä muutaman vuoden jaksavat. Kukinnan jälkeen olen vain vetänyt varret poikki.