Ei lapsia jouluna, mitä tehdä?
Erosimme n. kaksi vuotta sitten. Ensimmäinen joulu ilman lapsia oli todella karu. Olen ainoa lapsi ja vietin joulun kolmistaan vanhempieni kanssa. En pystynyt nauttimaan koko joulusta yhtään ilman lapsia. Viime jouluna vietimme ihanan joulun lasteni ja vanhempieni kanssa.
Minua hirvittää jo valmiiksi lähestyvä joulu. En haluaisi mennä vanhempieni luo, koska he kinastelevat jonnin joutavista asioista nonstop, jos lapset eivät ole paikalla. Lähtisin ehkä johonkin lämpimään, mutta nyt siihen ei valitettavasti ole oikein varaa.
Mitä te muut eronneet teette jouluna, jos lapset ovat isällään?
Kommentit (14)
Ulkoilee, joulukirkkoon, lukee, menee Hyväntekeväisyystapahtumaan ruuanjakajaksi, nukkuu,.... Joulu on pari päivää - ei kannata tehdä siitä draamaa.
Nautin lasten seurasta. Ei kannata erota. Mene lähiöpubiin kaltaistesi seuraan
En ole eronnut eikä minulla ole lapsia, mutta olen joskus ajatellut että jos olisin jouluna yksin haluaisin lähteä Tukholman jouluristeilylle.
Hotellihuoneen otin joulun pyhiksi eräästä kaupungista kauempaa kotoani. Syön ja juon, ehkä jotain... Kestää taas arkea sen jälkeen ja esittää niin kuin muka kiinnostaisi.
Nukun, syön, ulkoilen, tapaan kavereita, jotka myös olisi muuten yksin, jne. Eli vietän ihan tavallista arkea, ei se joulu nyt niiiin ISO juttu ole.
Olen ollut monta joulua yksin kotona ja varannut kasan kirjoja ja hyvää ruokaa. Kerran olen viettänyt joulua hotellilomalla Tallinnassa. Nyt lapsi on jo aikuinen ja itse olen parisuhteessa ja vietämme joulun kaupunkilomalla Etelä-Euroopassa.
Ensinnäkin vietän joulun lahjoineen lapsen kanssa kun ollaan yhdessä, ei väliä onko se ennen vai jälkeen jouluaaton. Näin ei ole paineita tai pahaa mieltä "virallisena" jouluna. Silloin yleensä käyn vanhemmilla syömässä, ja muut ajat vietän tavallisena lomana eli rentoudun tekemällä mieluisia juttuja. Joskus se tarkoittaa tapahtumia ja tapaamisia, joskus vaan kotona himmailua ja ulkoilua, mikä nyt milloinkin kiinnostaa.
Olisko sulla joku sinkku tai eronnut ystävä jonka kanssa voisitte syödä suklaakonvehteja ja lukea kirjoja kynttilänvalossa?
Mitä tapahtuu jos sanot sun vanhemmille että lopettakaa kinaaminen, edes joulurauhan ajaksi?
Haluan oveeni joulukranssin tilalle Ei lapsia jouluna! kyltin.
Vierailija kirjoitti:
Mitä tapahtuu jos sanot sun vanhemmille että lopettakaa kinaaminen, edes joulurauhan ajaksi?
Ei valitettavasti auta. Eivät he edes huomaa miten ikävää muiden on kuunnella sitä veistelyä puolin ja toisin. Heillä ei ole kapasiteettia säännellä toimintaansa edes jouluna. Valitettavasti.
ap
Vierailija kirjoitti:
Olisko sulla joku sinkku tai eronnut ystävä jonka kanssa voisitte syödä suklaakonvehteja ja lukea kirjoja kynttilänvalossa?
Tuo on kiva idea, mutta eronneet ystäväni viettävät joulun omien lapsuuden perheidensä ja sisarusten perheiden kanssa.
ap
Jouluhan on perinteisesti rauhoittumisen juhla. Jos olisin yksin joulun niin luultavasti sanoisin, kävisin pitkällä kävelyllä, laittaisin hyvät ruuat ja kattaukset ja söisin hyvin, polttaisin kynttilöitä ja lukisin kirjoja. Jos on seurallinen ihminen niin tuo jonkun ehdottama hyväntekeväisyys voisi olla mukavaa, tai joku muu tapahtuma jos sellaisia järjestetään.
Vietän ihanaa ja kiireetöntä aikaa uuden mieheni kanssa:)