E-pilleri unohtui, tarviiko jälkiehkäisyä?
Elikkä, maanantaina otin taukoviikon jälkeen ensimmäisen pillerin noin klo 12 jälkeen ja harrastin seksiä ma-ti välisenä yönä. Tiistaina pilleri unohtui. Muistin ottaa sen vasta 1 aikaan yöllä, eli väliä yli 12h 😥 onkohan tässä kuinka iso mahdollisuus tulla raskaaksi nyt, kun kerkesin vasta aloittaa uuden laatan ja kävi näin. En yleensä unohda pillereitä, mutta nyt reissussa ollessa ei jotenkin tullut mieleen ollenkaan ja nyt oon hirveen huolissani. Tarviiko hakea jälkiehkäisy? En hirveen mielelläni turhaan sitä ottaisi mutta raskaaksi en halua. Tasminetta e-pillerit käytössä jos sillä väliä.
Kommentit (5)
Kannattaa ottaa jälkiehkäisypilleri. Aina se raskauden mahdollisuus kun on.
Ihan äärimmäisen pieni todennäköisyys raskauteen, en ottaisi itse jälkiehkäisyä.
Jos ois loppuliuska niin ei kai, mut jos kerran alotit vasta niin ottaisin. Yhdistelmäpillerihän ei ole niin nöpönuuka sille ajalle, kuten minipillerit.
Tuoteselosteessahan on näin
Ota unohtunut tabletti heti kun muistat, vaikka joutuisitkin ottamaan kaksi tablettia samalla kertaa. Jatka tablettien ottamista normaaliin aikaan ja käytä lisäehkäisyä (esim. kondomia) seuraavien 7 päivän ajan. Jos olet ollut yhdynnässä tabletin unohtamista edeltäneen viikon aikana, raskaus on mahdollinen. Ota yhteyttä lääkäriin.
sekä
Jos yhden tabletin unohtamisesta on kulunut yli 12 tuntia, valmisteen ehkäisyteho voi olla heikentynyt. Mitä useamman tabletin unohdat, sitä suurempi raskaaksi tulemisen riski on.
Itse ainakin sellainen hysteerikko, että ottaisin sen jälkiehkäisyn.
Mulla unohtuu aina 2-3 pilleriä laatasta ja en ole tullut raskaaksi.
Unohduksia tullut lähes kuukausittain niiden 15 vuoden aikana, jolloin olen e-pillereitä käyttänyt, eikä lasta ole kuulunut. Toki jotkuhan tulevat raskaaksi, vaikka olisi tuplaehkäisy.