Vauvan kuulotesti /vauvan kuulemisesta
Meillä suoritettiin sairaalassa vauvan kuulotestaus ainoastaan torvella tööttäämällä. Vauva reagoi ehkä aavistuksen silmiään räpäyttämällä, siis ehkä. Neuvolassa ei ole tööttiin reagoinut kertaakaan juurikaan, mutta ovat sanoneet, että äiti kyllä tietää, kuuleeko lapsi vai ei.
Olen kokeillut erilaisia ääniä ja havainnut, että yskähdyksiin huoneessa vauva ainakin reagoi säpsähtämällä voimakkaasti, muuten koen testaamisen vaikeaksi.Vauva on nyt 6 viikon ikäinen.
Minkälaisia reaktioita muiden vauvat ovat saaneet tällaisessa vanhanaikaisessa kuulotestissä? Entä miten voisin testailla kuulemista kotona?
Kiitos vastauksista!
Kommentit (3)
eivät reagoineet toisella korvalla lainkaan siinä sairaalan torvitestissä. Molemmilla on silti nyt isompina ihan loistava kuulo. Eli ei se sairaalan testi juuri mitään kerro... Jos vauva kerta säpsähtää äkillisiin ja koviin ääniin, niin tuskin se kuuro on. Aika pitkäänhän vauvat ovat sellaisia, etteivät juurikaan reagoi tasaiseen meluun mitenkään.... ja se on minusta ihan liian lyhyt aika silti... pian ne muksut jo kuulee jokaisen karkkipussin rapinan ja säpsähtää hereille pienimmästäkin risahduksesta ;)
Joten sinuna en turhaan murehtis tota kuuloasiaa.
Moi,
meillä poika nyt vajaa 5 kk ja ihan samanlainen kokemus takana. Eli hän ei ole koskaan reagoinut neuvolassa torvitestiin, pari kertaa silmät ovat sattaneet räpsähtää, mutta se on kyllä varsin tulkinnanvaraista. Ei myöskään reagoinut th:n käsien läpsytykseen. Th:n mukaan säpsähdys tai luomien räpsäys olisi normaali reaktio, mutta periaatteessa on mahdollista, että lapsi ei siihen torveen syystä tai toisesta reagoi, vaikka ihan normaalisti kuulisikin.
Kun poika oli 1,5 kk saimme lähetteen kuulopolille sellaiseen tutkimukseen, jonka hienoa nimeä en muista, mutta siinä korvaan asetettaan pikku laite, joka lähettää aivoihin signaaleja. Siitä sitten näkee yksiselitteisesti, kuuleeko vauva vai ei. Pojan kuulo osoittautui ihan normaaliksi.
Me kanssa kokeiltiin kotona kaikenlaisia testejä... Aivasteltiin äänekkäästi, paiskoin kirjankansia ja heilutin helistimiä. Kyllä hän selkeästi joitain ääniä pelästyi, mutta ei suinkaan kaikkia. Selkeimmän silmänräpsäysreaktion/säpsyn sain, kun yskäisin/löin käsiä yhteen kun poika nukkui tai oli juuri nukahtamassa. Tietysti pidemmän päälle tuollainen testailu ei ole lapselle kovin kivaa ;) Sitten testailtiin vielä pojan lempihelistimellä, ja sen kuullessaan silmät aina laajeni ja sitten alkoi aikanaan tietysti kääntyä helistimen suuntaan. Siellä kuulopolilla lääkäri totesi itse asiassa jo ennen vars. tutkimusta, että kuuro poika ei ainakan ole, sillä liike kuulemma pysähtyi aina äänen kuullessaan. Itse en kyllä sellaista osannut katsoa.
Tuossa 6 vko iässä ainakin meidän pojasta oli äidin mahdotonta sanoa ihan varmuudella, että kuuleeko normaalisti vai ei. Ääntä kohti hän alkoi kääntyä reilun kk iässä ja puhetta kohti vasta 3 kk paikkeilla. Ei kyllä edelleenkään ihan aina käänny ääntä/puhetta kohti, riippuu kovasti vireystasosta. Mutta nyt pojan kuulemisesta ei ole epäilystäkään, vaikka siihen torveen ei reagoikaan.
Kannattaa pyytää lähete tuollaiseen kuulotestiin, jos asia vaivaa. Vaikka itse yritimme ajatella, että kyllä kaikki varmaan kunnossa on tai että eihän se tosiaankaan olisi mikään maailmanloppu, vaikka lapsi kuuro/huonokuuloinen olisikin, niin kyllä sitä kuitenkin tuli koko ajan tarkkailtua ja testailtua... Eli sekä vauvalle että vanhemmille parempi, että asiaan saatiin selvyys.
Hyvää kesää teille!
Kun vauva oli 1-2kk mäkin koko ajan mietin, että kuuleekohan se. Siis kun ei sen ikäinen käännä päätä äänen suuntaan tai mitään. Poika myös säpsähteli ääniin -kun isä yskäisi vieressä tai joku kovasti kolahti. Mutta tasaiseen mölyyn esim. kaupungilla ei reagoinut mitenkään.
Kaikkea sitä murehtiikin... no, nyt kyllä on kuulo varmistunut. Eli kääntää päätä äänen suuntaan ja juttelee kovasti.
Mutta jos vauvasi reagoi yskähdykseen huoneessa niin silloinhan se kuulee... kuurohan ei kuulisi yskähdystä eikä siten reagoisi siihen mitenkään!