Kun ihminen laihtuu, MINNE se läski katoaa?
”Rasva sulaa”, mutta miten, minne? Eihän materia noin vain katoa, miten se poistuu kehosta? Eihän se hieksi voi muuttua?
Kommentit (20)
Rasvasolut laajenee kun lihotaan ja täten myös kutistuu kun laihdutaan.
Elimistö käyttää sen elintoimintoihinsa.
Energiaksi eli esim. lämmöksi. Ihra on vaan energiavarasto.
Virtsan, kusen mukana menee sekä elimistön energian käyttöön.
Hengityksen mukana. Kyllä, läski katoaa ilmaan.
Se poistuu hengittäessä. Moni luulee, että se tulee hikoiluna tai ulosteen mukana, mutta oikeasti siinä tapahtuu jotain kemiallista siten, että se muuttuu kaasuksi ja poistuu hengityksen mukana. en muista, mistä tämän luin.
Vierailija kirjoitti:
Virtsan, kusen mukana menee sekä elimistön energian käyttöön.
:D Siis virtsan, kakan piti samoa.
Olikohan se niin, että ihminen henkittää sen ulos?
Vierailija kirjoitti:
Takaisin kouluun.
Sinulla ei siis näytä olevan tietoa asiasta.
Ei kantsi laihduttaa. Ihminen on eläinrasvaa ja jos laihtuu, käyttää eläinrasvaa energiakseen. Suonet tukkiutuu!
Niin, minkähän takia ihmiset ylipäätään tarvitsevat ravintoa...mihin sitä käytetään ja mihin se menee.
Jos vaikka miettii siltäkin kannalta, että miksi kuolleet eivät tarvitse ruokaa, voi ehkä päästä jyvälle.
Täydellisessä palamisessa rasva reagoi hapen kanssa, jolloin syntyy hiilidioksidia ja vettä sekä vapautuu energiaa kehon solujen käyttöön. Eli pääsääntöisesti kaiketi hengityksen mukana tulee hiilidioksidia ja hikenä ja virtsassa vettä.
Hiilijalanjälkeä lihava hengittää ulos ihan mahdottomasti silloin kun laihtuu.
Lihavuusha tarttuu se on tutkittu.
Energian häviämättömyyden laki taitaa usein aiheuttaa väärinkäsityksen, että läski muuttuu energiaksi. Oikeastaan läski muuttuu hiilidioksidiksi, joka poistuu hengityksessä, ja vedeksi, joka menee ensin verenkiertoon ja poistuu lopulta hikenä ja virtsana.
Tosta oli lehdessä pari vuotta sitten, kun tiedemiehet vihdoin viimein sai laskelmansa valmiiksi tuossa asiassa. Niin ne todisti että ihminen hengittää läskit ulos. Joku varmaan osaisi googlatakin tuon lehtijutun/tutkimustuloksen, itse en jaksa.
Jos te todella ajattelette asian silleen että "läski muuttuu energiaksi" niin te olette ihan pihalla.
Jos alussa on 5kg materiaa niin lopussakin on 5kg materiaa. Ainoastaan ydinvoimalassa pystytään "kadottamaan" materiaa, eli muuttamaan materiaa energiaksi, niin että lopussa materia painaa vähemmän kuin alussa. Missään muualla maapallolla tuota ei tapahdu (tähdissä tai mustissa aukoissa tms saattaa kenties tapahtua).
Ihmiskehossa materia - läski - muuttaa muotoaan kun ihminen laihtuu. Siinä materian muodonmuutoksen yhteydessä vapautuu lämpöenergiaa. Materian massa ei muutu, vain muoto muuttuu. Alussa on 5 kg läskiä, lopussa on 5 kg muuta materiaa - suurelta osin kaasua joka poistuu kropasta hengityksen mukana.
Materian massan määrää ei siis pystytä muuttamaan. Materian muotoa voidaan muuttaa.
Myöskään energian määrää ei pystytä muuttamaan. Ei kroppa "luo" rasvasta energiaa. Kroppa vain muuttaa rasvaan varastoitunutta kemiallista energiaa lämpöenergiaksi. Energian muotoa voidaan muuttaa.
Suurin osa naisista ja varsinkin ylipainoisista todellakin sanoo että ”mä lihon vaan vaikken syö”. En tiedä ajattelevatko oikeasti myös näin... jos, niin ovat kyllä tyhmiäkin.
Ihminen ei liho ellei syö enemmän kuin kuluta. Piste.
”Nestettä kertyy”.. mahtava toinen emävale. Tähänkin sama asia. Jos ihminen ei liho ellei syö enemmän kuin kuluta. Jos nestettä kertyy, lähe lenkille. Ihan sama käveletkö, juoksetko vai konttaatko. Liiku, niin aineenvaihdunta kiihtyy ja se ”nestekin” lähtee liikkeelle.
Takaisin kouluun.