Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Moderni koulu on tehty superlapsille ja moderni avokonttorityöelämä supersuoritujille

Vierailija
17.08.2019 |

Loput voi huonosti ja alisuoriutuu. Ja kun 80 prosenttia selviytyy jotenkin niin halutaan unohtaa ne jotka kärsii. Rikkaat voi palkata tukiopetusta ja valistuneet opettaa lapsensa itse.

https://www.is.fi/kotimaa/art-2000006207430.html

Kommentit (6)

Vierailija
1/6 |
17.08.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Avokonttori ilman omaa pysyvää työpistettä on P'run keksintö. Miksi hitossa ne eduskunnassakin riitelevät istumapaikoista, kun siellä voisi toteuttaa samaa valtion toimitilakonseptia kuin muuallakin: sinulla ei ole edes omalle nenäliinapaketille paikkaa, saati sitten kynille ym. työvälineille omaa järjestystä vaan sijoitut läppäreinesi sinne, missä sattuu olemaan tilaa.

Koulu-uudistuksissa tähän mennessä oli hulluinta matematiikan joukko-oppi, joka tuli keski-/peruskouluun 1970-luvulla. Minä pidin siitä ja osasin, mutta meni 30 vuotta ennen kuin ensimmäisen kerran elämässäni hyödyin siitä jotenkin, kun luulin ymmärtäväni yliopiston SPSS-kurssilla jotain.

Mutta ajatelkaa, kuinka paljon halvemmaksi tuo nykymallinen opetus tulee! Viis siitä, että opettajat ovat hermoromahduksen partaalla eikä oppilaat mitään opi. Lasku maksetaan sitten, kun nykykoululaisten pitäisi selvitä työelämässä. Nyt siunaan itseni, kun ei ole kouluikäisiä lapsia enkä itsekään ole millään tavalla tekemisissä koulun kanssa.

Vierailija
2/6 |
17.08.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Onhan toi älytöntä että liikaa ihmisiä ängetään samaan tilaan käyttämään kuulosuojaimia jotta voi keskittyä edes johonkin.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/6 |
17.08.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tälle asialle pitäisi tehdä jotain. Nouskaamme kapinaan lastemme puolesta!

Vierailija
4/6 |
17.08.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Sama hullutus ja hölynpöly on viety Suomessa läpi alakoulusta lukioon saakka. Opettajainhuoneetkin ovat avokonttoreita ilman omaa työpistettä. Vain rehtori möhisee omassa huoneessaan. Rehtori usein haluaa noudattaa arkkitehdin ideoita viimeiseen saakka ja esitellä hienoa kouluaan ulkomaalaisille vieraille. Opiskelijat ja opettajat voivat koulussa huonosti ja kärsivät melusta ja huonoista tuoleista ja pulpeteista tai jopa niiden puutteesta. Jos arkkitehti on suunnitellut, että taululle katsotaan olan takaa, on se reksin mielestä vain kestettävä, koska tämä on uusi hieno konsepti. Kunta10 kyselyistä tulee huonoja tuloksia, mutta niilläkään ei ole mitään merkitystä ja sama hullunralli jatkuu vain ja leviää koulusta toiseen, koska onhan se halvempaa rakentaa seinättömiä kouluja tai muuttaa konttoreita kouluksi.

Vierailija
5/6 |
17.08.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Tälle asialle pitäisi tehdä jotain. Nouskaamme kapinaan lastemme puolesta!

Eikä unohdeta itsemme ja muita, jotka joutuvat avokonttoreihin.

Toki voi olla olemassa työpaikkoja, joissa yhteistyö toisten kanssa on olennaista ja siksi paras työtila on sellainen, jossa on keskellä huonetta iso yhteinen työpöytä, muut sen ympärillä. Ei vaan tule mieleen muuta sellaista työtä kuin joku vaativa suunnittelu, jossa tarvitaan monen eri alan asiantuntijoita ja onnistumisen avain on sujuva yhteistyö.

Vierailija
6/6 |
17.08.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jos ei saa avokonttorissa hommiaan tehtyä, niin ei sellanen saa niitä tehtyä kopissakaan. Siellä kopissa vaan on helpompi palstailla, kun ei oo kukaan näkemässä. Kaikki muu on selittelyä.