Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Suunniteltu lapsi opiskeluaikana?

Vierailija
11.08.2019 |

Kellään kokemusta? Minä ja avopuolisoni haluaisimme molemmat kovasti lapsen. Minä olen 24-vuotias ja mies vuoden vanhempi. Opiskelemme yliopistossa ja minulla on 4 vuotta, hänellä 2 koulua jäljellä. Kaikki tuntuvat kuitenkin olevan sitä mieltä että on oltava vakityö (mielellään tehtävä töitä ensin pari vuotta myös) ja omakotitalo ennenkuin perheen perustamista voi millään tasolla harkita. Eli taidan sitten olla 35+ kun tulisi edes ajankohtaiseksi. Mieskin sanoi, että hänen oma korkeastikoulutettu perheensä tulisi todennäköisesti järkyttymään vauvauutisesta, koska juurikin ovat sitä mieltä että työ ensin. Itselläni lässähti fiilikset tästä. Vauvan pitäisi olla iloinen asia ei niin että kaikilla on asiaan jotain negatiivista sanottavaa. Ymmärrän kyllä heitäkin tavallaan, mutta nykypäivänä ei mikään ole työelämässä varmaa eivätkä kaikki lapsiperheetkään asu suuressa omakotitalossa. Olen nyt viikon nukkunut todella huonosti, koska vauvakuume on niin kova, mutta tuntuu, että mikäli tulisin raskaaksi nyt minua pidettäisiin vastuuttomana idioottina millainen en oikeasti ole.

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
11.08.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hyvin sopii laps opiskeluaikaan. Ihmiset tekee miten heille parhaiten sopii. Me tehtiin noin -olin kyl jo valmistunut ja töissäkin hetken, mut vaihdoin myöh alaa. Laskeskelkaa tarkasti eurot. Kunhan mies on mukana, niin tsemppiä!

Vierailija
2/4 |
11.08.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minä ja mieheni olimme molemmat opiskelijoita, kun 24-vuotiaana saimme esikoisemme. Kaikki järjestyi hyvin, vaikka sukulaiset uutisesta aluksi hieman nikottelivatkin. Opiskelin lääkiksessä ja siellä tosi moni muukin sai lapsen kesken opiskelujen.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
11.08.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Minä ja mieheni olimme molemmat opiskelijoita, kun 24-vuotiaana saimme esikoisemme. Kaikki järjestyi hyvin, vaikka sukulaiset uutisesta aluksi hieman nikottelivatkin. Opiskelin lääkiksessä ja siellä tosi moni muukin sai lapsen kesken opiskelujen.

Kiitos, että jaoit tämän! Saako kysyä, oliko taloudellisesti tiukkaa ja minkä kokoisessa asunnossa asuitte vauva-ajan? Vastaa toki vain jos haluat :)

Vierailija
4/4 |
11.08.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Sain lapsen opiskeluaikana, tosin mieheni on vanhempi ja oli valmistunut ja vakityössä. Mutta vaikka mies olisi ollut opiskelija niin uskon silti että olisi pärjätty. Oikeastaan ihmettelen miksei yliopisto-opiskelijat tee enemmän lapsia opiskeluaikana... Ensimmäisinä vuosina sitä rahaa ei mene mitenkään mahdottomasti lapseen, ja jos on hyvät välit vanhempiin niin he saattavat nuorta paria auttaakin taloudellisesti tässä tilanteessa. Siinä kohtaa kun valmistuu niin on aika hyvässä asemassa, kun voi sanoa työhaastattelussa että lapset on jo tehty. Opiskelut mahdollistaa myös joustavan lastenhoidon, kun päivien ei ole pakko olla 8-16. Itse olin esimerkiksi hoitovapaalla ja opiskelin samalla iltaisin kun mies tuli töistä. Lapsen ei tarvinnut mennä niin aikaisin päiväkotiin, mutta kotihoidontuen lisäksi sain opintotukea, joten pärjättiin taloudellisesti ihan ok, vaikka olinkin kotona lapsen kanssa.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: viisi viisi seitsemän