Mies oli laittanut 3h sitten savustamansa lohen
Folioon. Eikö se pitäisi jäähdyttää mahdollisimman pian
Uskaltaako tuota syödä
Kommentit (9)
Ei kannata. Syökää ennemmin hyvin pestyä jauhenlihaa.
Eihän tuossa ole ongelmaa, otat tohon ja käytät sen kalan mansikanpunaisena, ja sen jälkeen kun se on jäähtynyt, vetelet kitusiisi.
Savustus oli ennen jääkaapin keksimistä yleinen tapa säilöä lihaa ja kalaa.
Vierailija kirjoitti:
Savustus oli ennen jääkaapin keksimistä yleinen tapa säilöä lihaa ja kalaa.
Ennen vanhaan ne lihat ja kalat savustettiin aivan erilaisiksi kuin nykyään. Ei tuo nykyinen savustaminen paljoa säilytä, ennen niitä on savustettu jopa päiväkausia.
Ihan hyvää on ja voit syödä huoletta. Sehän on vastakypsennettyä kalaa, ei se 3 tunnissa miksikään mene.
Jos olisi ollut kypsentämätön graavisuolakala kyseessä sitten voisi pohtia onko 3h lämpimänä pöydällä olon jälkeen syötävää.
Oletettavasti siinä on myös suolaa. Sekä suola että savu säilövät, mutta muutenkin se tuskin edes kunnolla jäähtyy 3 tunnissa.
Miten ajattelit jäähdyttää sen nopeasti, kun ei kuumaa saisi laittaa jääkaappiin, eikä ensinkään pakastimeen.
Uskaltaa, mutta pakkaseen en laittais