"kielten pakollisuus on kuitenkin kohta historiaa."
"Tulevaisuustutkija arvioi, että laitteiden välityksellä tapahtuvasta reaaliaikaisesta tulkkauksesta tulee valtavirtaa vuoteen 2025 mennessä. Silloin vieraiden kielten pinnallinen osaaminen ei ole enää yhtä tärkeää kuin nykyään.
Yleissivistykseen, omaan äidinkieleen, itseä aidosti kiinnostavien kulttuurien tuntemukseen ja niiden kielten perusteelliseen osaamiseen kannattaa panostaa senkin edestä."
https://yle.fi/uutiset/3-10912161
Mitäs pakkoruotsittajat tähän sanovat?
Kommentit (2)
Juuri tänään eräs tanskalainen kertoi, että hän ei ymmärrä suomenruotsia. Jonkin Ruotsin alueen murre on sellaista, että sitä ymmärtää, muiden ruotsinkielisten kanssa on kuulemma puhuttava englantia.
Että se siitä pohjoismaisesta yhteistyöstä pakkoruotsin perusteena...
Pakko ruotsi on kyllä perseestä.
Ei minulle ainakaan opetettu ruotsia millään pakko oppia asenteella. Ruotsinkielen opettaja oli kyllä enemmän auktoriteetti ongelmainen kuin välitunnin tupakka räkänokka paikan valloittajat.