Aion kostaa miehelleni naisten sukunimien syrjinnän
Koska naiset eivät itsekään tee sukunimien tasa-arvolle mitään, vaan kaikki vain hokee valintaa niin täältä pesee. Tiesittekö, että 90% vastustaa naisen nimenottoa? :) Miksi ette ole koskaan huutamassa heille vapautta? EIkö ole tärkeämpää suojella sitä vapautta, joka on estetty LAILLA, kuin sitä "vapautta", jonka 99% valitsee jo, ja joka on valtaosassa maailmaa pakko? Tämän takia teitä naisia ei ihan pidetä loogisina olentoina!
Olen useasti linkannut artikkelin siitä että 90% pitää naisen nimeä huonona ideana, ja naiset ei puolusta ollenkaan naisen nimeä. He vain hokevat sen saa valita, sen saa valita, sen saa valita. :) Miksi ette anna ihmisten rauhassa vastustaa miehen nimenottoa? Niiden kimppuun kyllä jaksatte hyökätä ;)
No joka tapauksessa. Mieheni on ulkomaalainen, ja luulee tietysti automaatiolla saavansa nimensä lapsille. Eipäs saa. Aion itse vaihtaa sukunimeni pian uudisnimeen, joka tulee olemaan johde omasta etunimestäni. On kaikille selvää kuka on PERHEEN POMO. Samoin annan jokaisen etunimen lapsille oman sukuni mukaan. Miehelle ei jää mitään sanottavaa, joutuu raukka olemana aivan avuton ;) Se on naisen valinta.
Mieheni ei aavista mitään. On se kumma kun kuvittelette heti että mies ei tällaiseen suostu, vaikka naiset ihan mukisematta kestää oman nimensä syrjinnän kaikkialla. Ette kai väitä että miehen kiusaaminen on jotenkin pahempi asia? ;)
Ehkä miehetkin alkaa arvostamaan naisia, kun saavat itse kokea saman aseman. Naisethan nykyään pakon jälkeen ovat omaksuneet miehen nimen dominoinnin, joten on ihan oikein myös ajaa miehiä suosimaan naisten nimiä pakolla. :)
Kommentit (6)
Sulla mitään miestä ole, vanha lepakko 😂
Vähän primo aloitus mutta aion antaa omalle lapselle oman sukunimen. Mielestäni se joka kantaa ja sitten vielä synnyttää saa antaa sukunimen lapselle. Jos mies sitten haluaa että koko perheellä on sama nimi niin saa ottaa mun nimen jos haluaa
Vierailija kirjoitti:
Vähän primo aloitus mutta aion antaa omalle lapselle oman sukunimen. Mielestäni se joka kantaa ja sitten vielä synnyttää saa antaa sukunimen lapselle. Jos mies sitten haluaa että koko perheellä on sama nimi niin saa ottaa mun nimen jos haluaa
ei se ole oma sukunimesi vaan isäsi sukunimi.
Sukunimen voi vaihtaa vain sukunimeen, joka on ollut suvussasi aiemmin.
Pääsit näköjään taas illaksi pois lepositeistä.