Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Saat 30€ rahaa jolla ostat koko viikoksi lounaat ja päivälliset.

Vierailija
02.07.2019 |

Miltä ostoskassisi ja viikon ruokalistasi näyttää?

Kommentit (236)

Vierailija
41/236 |
03.07.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Paketti  kaurahiutaleita, sämpyläjauhoja ja hiiva. Yht 2,20. Noista tulee aamupuurot ja iltasämpylät ja jää vielä reilusti seuraavillekin viikoille. Sämpylän päälle margariinia ja kilo perusjuustoa 4,30 yht, puurolle vaikka hilloa 1,32€

Aamiaiset ja iltapalat yht 7,82

Lounaat: munia 1,19€ munakkaaseen (juustosta voi raastaa makua) - tätä voi tehdä 2 päivänä ja munia jää vielä yli.  Kilo porkkanoita 1,50, 1 kpl kasvisliemikuutio 0,05 ja sipuli 0,10 - kasvissosekeitto 1,65€  kahdelle päivälle (loput pakkaseen). Kermaa tms en itse käytä koskaan kasvissosekeitoissa. Itse tykkään myös riisipuurosta ja käy lounaaksi: 2 päivän puuro  hillosilmällä 1,50€, puuroriisistä saa myös risoton: pieni sipuli 0,10, , riisiä, 2 tomaattia 0,50, kasvislientä 0,05, timjamia tai oreganoa jos on (riisipaketin hinta oli jo puurossa), 0,65 €. Ei kaipaa parmesania eikä voita, vaan on kevyt ja raikas sellaisenaan (käy toki lihojenkin lisukkeeksi)

Lounaat yhteensä 5€

Päivälliset: makaronilaatikko - 400g jauhelihaa 2,82€, makaronipussi 0,20, lihaliemikuutio 0,05. Yht 3,07€ meillä tuosta syö 2 henkeä 2 pv. Stroganoff ja riisi: puuroriisiä oli jo, tarjouspaistia 600g n 7€, sipulia, 1 maustekurkku 25 cnt, tomaattipyrettä 0,7, valkosipulin kynsi 0,05. Yhteensä 7,37, tuostakin syö reilusti 2 pv. Porsaan kassler tms 800g 4€, hauduta pulled porkiksi. Syö vaikka paistettujen uusien perunoiden 1€ kanssa. 5€ / 2pv ja paljon jää ylikin. Osta muutama vanha peruna 1€, tee muussia, silppua pulledpork (tai stroganoffin jämät), lisää tomaattipyressä ja nestettä, hauduta vähän sipulia 0,10 sekaan. Kastike pohjalle ja muussi päälle - voilá Shepherds pie on valmis. Hinta 1,10€

Päivälliset yhteensä 16,54€

Koko viikko 29,36€ ja joka päivälle oikeaa ruokaa 2 annosta. Määrät laskettu omasta ruokapäiväkirjasta ja hinnat foodie.fi

Vierailija
42/236 |
03.07.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Lidlistä, 700g jauhelihaa, 1kg pakastevihannekset + 2x 750g pakestettu perunajuurekset, pizzaa, maitoa, mehua, jäätelöä, kaurahiutaleita.

Ylimääräisellä voi ostaa herkkuja tai säästää.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
43/236 |
03.07.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tarkistaisin kysymystä. Onko kyse siis todellakin vain lounaista ja päivällisistä? Rahalla ei tarvitse ostaa siis aamupaloja, välipaloja tai iltapalaa?

Mutta jos vai lounaat ja päivälliset, niin jotain tätä luokkaa:

Linssejä pakkaus, 3 tölkkiä tomaattimurskaa,  3 sipulia, perunoita kilo. Ruokaöljyä sipulin kuullottamiseen. riippuen raaka-aineidenhinnasta maksaa noin 6-8€. Tästä tulee 8-10 annosta. Tässä voisi olla lounaiden ruoka ja yksi päivällinen.

Päivällinen 3 päivää: uusia perunoita, tilliä, silliä, kurkkua, tomaattia. Noin 8 euroa.

Päivällinen 3 päivää: munakas: Munia, pinaattia ( tai ulkoa ilmaiseksi nokkosta), lisäksi tomaattia, kurkkua, porkkanaa yms. mikä on kaupassa edullisinta. Vihanneksineen 5 euroa.

Lisäksi kaurahiutaleita, jauhoa, hiivaa. Näistä leipoisin sämpylöitä aterioille. 2 euroa. Näiden kanssa  itsetehtyä hummusta ( kikherneitä, valkosipulia, sitruunaa ja jo ostettua öljyä) 3 euroa.

Jos mausteet: suolan, pippurin yms saa ottaa kotoa, niin lopuilla ostaisin mansikoita jälkiruoaksi 1-2 päivälliselle. jos taas ei, niin lopun käyttäisin mausteisiin. Toisaalta esim. öljyä jäisi tällä viikolla yli pienimmästäkin öljypullosta.

Tässä ruoat kesään. talvella ei osteltaisi tomaatteja, kurkkua, uusia perunoita, tilliä, mansikoita,vaan porkkanaa, kaalia... Linssikeitto olisi talvella sama samoin munakas. Kesällä jo kun kerää, ryöppää ja pakastaa nokkosta, niin sitä on sitten ottaa talvellakin.

Vierailija
44/236 |
03.07.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kaurahiutaleita ja banaaneja, vanhoja perunoita ja porkkanoita, lindströminpihvipaketti (6kpl), Reissumiestä ja juustoa. Rainbow tuutteja 6pkl paketti. Kananmunia. Pakastevihannespussi. Rasvaton maito. Muutama tomaatti.

Näistä teet puuroa, uunikasviksia tai keitettyjä perunoita ja porkkanoita pihvin kanssa, munakkaita, lämpimiä juustoleipiä ja kesäkeiton. Jälkiruuaksi jäätelö joka päivä.

Vierailija
45/236 |
03.07.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

hain 3 pitsaa.

Vierailija
46/236 |
03.07.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Helposti tolla pärjää. Välttelen nopeita hiilihydraatteja, ostaisin:

Kananmunia iso pakkaus, munakkaita tekisin.

Tomaattia. Voi heittää munakkaaseen tai pilkkoa saldeksi.

Tölkkipapuja, tomaattimurskaa. Näistä yks kastike.

Kalapuikkoja ja pussi pakastevihanneksia.

Porkkanoita pari pussia euro/1 pussi.

Banaaneita paljon, ovat halpoja.

Pari litran jogurttia, 1 litra mehukeittoa.

Suunnilleen näitä olen suosinut nyt kun on pitkittynyt työttömyys. En silti saa painettua päivän kaikkien aterioiden hintaa alle 5-6€/pv vaikka teen kaiken itse. Välillä on myös pakko ostaa jotain pieniä lisukkeita esim. mausteita tai juustoa ettei pää hajoa. Ostan siis kaikista halvimmat tuotteet ja Lidlistä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
47/236 |
03.07.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Paketti broilerin fileepihvejä 500 gr, 6 kpl kananmunia, purkki kikherneitä, GoGreen Bean Chili sin carne purkki, tomaattimurskaa, kookoskermaa, basmatiriisiä, 6 kpl täysjyvätortilloja, kilo perunoita, kilo porkkanoita, kukkakaali, kesäkurpitsa, kurkku, tomaatteja, salaattia, valkosipuli, sitruuna, 500 gr turkkilaista jugurttia, pieni pullo öljyä (Hinnat Foodie)

Kana-kikhernecurry - 1 kanafile, puoli purkkia kikherneitä, porkkanaa, kukkakaalia, puoli purkkia tomaattimurskaa, kookoskermaa. Lisukkeeksi basmatiriisiä ja raitaa, tätä söisin ainakin kaksi kertaa

Kanapihvi, uusia perunoita, höyrytettyä kukkakaalia ja tomaattisalaattia, kylmä kastike turkkilaisesta jugurtista

Perunamunakas yli jääneistä perunoista, lisukkeeksi höyrytettyä kukkakaalia, joka on marinoitu yön yli (öljy, sitruuna, valkosipuli, suola) ja porkkanaraastetta

Salaatti, jossa on kanaa, kananmunaa, perunoita, kesäkurpitsaa, tomaattia, kurkkua ja salaattia. Salaatinkastike öljystä ja sitruunasta. Tästä söisi myös kaksi kertaa.

Paputäytteisiä tortilloja - Chili sin carne tms papupurkki, vähän tomaattimurskaa ja valkosipulia keitellään kastikkeeksi, täysjyvätortillojen sisään ja päälle tomaattikuutioita, salaattia ja turkkilaista jugurttia. Tätä riittää kahdelle aterialle.

Kesäkurpitsa--porkkana-peruna "pyttipannu" ja paistettu muna

Tortilloista kuutioituja ja uunissa paahdettuja sipsejä, porkkana-kikhernehummusta, tzatzikia

Ja sitten pitäsikin jo kurkkia kaappeihin, mitä vielä on jäljellä ja mitä niistä keksisi. 

Vierailija
48/236 |
03.07.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Riippuu myös vähän siitä onko kyseessä 155cm 55kg nainen vai 195cm 100kg mies. On ihmisiä joilla tuo 4-5€/pv on sula mahdottomuus jo aivan fyysisistä syistä.

Itse olen 162cm/58kg nainen ja nippa nappa onnistuu tuo 5e per päivä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
49/236 |
03.07.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Itselleni: Pakastevihanneksia(rainbow), kanansuikaleita, tummaa riisiä, ruisleipää.

Vierailija
50/236 |
03.07.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vaikea ajatella kokonaisuutta joka on kuitenkin vain puolet kokonaisuudesta (aamiaiset ym puuttuu). Aamiaisten ja välipalojen osuus kuitenkin vaikuttaa siihen mitä söisin muuten. Jos syön puuroa aamulla, tarvii tukevampaa ruokaa ja jos taas munaa aamulla niin en viitsi sitä muuten syödä.

Söisin varmaan makaronilaatikkoa, viidellä eurolla saa ainakin neljän annoksen laatikon. (Munat ja maito 2e, jauheliha 3 e, makaroni alle 50 snt) Okei meni enemmän kuin 5e mutta en käytä tähän kaikkea maitoa enkä munia.

Käytetään ne loput munat sitten kahteen munakkaaseen, 6 annosta saatu 5,5 eurolla.

Seuraavaksi ostan kaksi paputölkkiä (1,5 e), tomaattimurskaa eurolla, sipulia ja kermaviiliä eurolla. Paprika ja porkkanapussi 2,5 e. Nyt on kasassa jo 4 annosta (vähintään) chili sin carnea. Porkkanapussista riittää myöskin makaronilaatikon lisukkeeksi. Rahaa mennyt yhteensä 11,5e ja annoksia 10.

Enää ei puutu kuin viikonlopun ruuat ja rahaa jälkellä 18,5 e. Käytetään siitä 3,5 e kasviksiin ettei mammojen tarvi riehua siitä että syön pelkkää makaronia. Tuolla saa jo ainakin kilon (jopa pari) pakastevihanneksia.

Söisin viikonloppuna 15 eurolla lohta, perunaa ja vihanneksia (10e / 2 annosta) sekä 2 pakastepizzaa koska en jaksa kokata enempää.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
51/236 |
03.07.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Vaikea ajatella kokonaisuutta joka on kuitenkin vain puolet kokonaisuudesta (aamiaiset ym puuttuu). Aamiaisten ja välipalojen osuus kuitenkin vaikuttaa siihen mitä söisin muuten. Jos syön puuroa aamulla, tarvii tukevampaa ruokaa ja jos taas munaa aamulla niin en viitsi sitä muuten syödä.

Söisin varmaan makaronilaatikkoa, viidellä eurolla saa ainakin neljän annoksen laatikon. (Munat ja maito 2e, jauheliha 3 e, makaroni alle 50 snt) Okei meni enemmän kuin 5e mutta en käytä tähän kaikkea maitoa enkä munia.

Käytetään ne loput munat sitten kahteen munakkaaseen, 6 annosta saatu 5,5 eurolla.

Seuraavaksi ostan kaksi paputölkkiä (1,5 e), tomaattimurskaa eurolla, sipulia ja kermaviiliä eurolla. Paprika ja porkkanapussi 2,5 e. Nyt on kasassa jo 4 annosta (vähintään) chili sin carnea. Porkkanapussista riittää myöskin makaronilaatikon lisukkeeksi. Rahaa mennyt yhteensä 11,5e ja annoksia 10.

Enää ei puutu kuin viikonlopun ruuat ja rahaa jälkellä 18,5 e. Käytetään siitä 3,5 e kasviksiin ettei mammojen tarvi riehua siitä että syön pelkkää makaronia. Tuolla saa jo ainakin kilon (jopa pari) pakastevihanneksia.

Söisin viikonloppuna 15 eurolla lohta, perunaa ja vihanneksia (10e / 2 annosta) sekä 2 pakastepizzaa koska en jaksa kokata enempää.

Ketjussa mainittu 5e/pv menee yli budjetin muutenkin. Se tekee 35e viikossa.

30e per viikko tarkoittaa että päivän ateriat lisukkeineen kaikkineen saavat maksaa vain 4,2 euroa yhteensä.

Vierailija
52/236 |
03.07.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kuinka monelle? Jos yhdelle, niin pitäisi onnistua, vaikka luksukseen ei tuolla kyllä ole varaa.

Ostaisin salaatiksi jäävuorisalaatin, muutaman tomaatin ja tölkin maissia. Tuossa tulisi kyllä se ongelma, että loppuviikosta salaatti olisi jo hieman huonoa, ehkä sitä varten muutama porkkana.

Lounaiksi keittoa, peruna, porkkana, papu, tomaattikeitto.

Jos tympii, niin porkkana-bataatti sosekeittoa.

Tekisin tofupastakastiketta, riittäisi varmaan pariksi-kolmeksi päiväksi.

Risottoa, jossa olisi kikherneitä ja pakastevihanneksia, tämä ei maistuisi kahta päivää enempää.

Viikonloppuna en jaksaisi kokata, kalapuikkoja ja pussimuusia.

Eli listalle:

-jäävuorisalaatti

-tomaatteja

-tölkki maissia

-porkkanoita 2-3 kiloa

-tölkkitomaatteja/paseerattua tomaattia (3-4 prk/tlk)

-sipulipussi

-perunoita 2-3 kiloa

-papupurkki (tai kaksi)

-kikhernepurkki

-tofua

-soijakastiketta (jos ei ole)

-pakastevihanneksia

-riisiä

-pussimuusia

-maitoa

-kalapuikkoja

Jos listassa pysyy, pitäisi pärjätä alle 30 euron.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
53/236 |
03.07.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kaurapuuro paketti, litra maustamatinta jogurttia ja mustikkakeittopurkki -aamupala tsek

Perunoita ja pastaa

Kastike keitto yms: sesongin kasviksia /pakstevihanneksi, ja soijapaloja-rouhetta, linssejä, pakasteseitiä- lounas ja päivällinen -itse

Jauhopussi, hiivaa-itse leivottu leipää, sämpylöitä yms+juustoköntsä - ja kauden kasviksia-iltapala ja välipala tsek

Herkuttelua voi: letut ja hillo, pannukakku, itse leivottu pulla, kääretorttu tms -jauhoja, kananmunia, rasvaa, sokeria ja hilloja-herkut tsek

Vierailija
54/236 |
03.07.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Lounaat (syön yksin): pari purkkia tomaattimurskaa, muutama tuore tomaatti, pari porkkanaa, linssejä ja vuohenjuusto = tomaattivuohenjuustokeitto, josta syö 5-6 kertaa.

Päivälliset (kahdelle hengelle): itse tehty lasagne, johon tomaattipapukastike ja bechamel-kastike plus juustoraaste, siitä syödään 2-3 päivää. Toiseksi ruuaksi riisiä ja kanakormaa, itse tehden tietenkin, siitä syödään pari päivää. 

30 e riittää hyvin arkiruokiin, jos siis lasketaan vain lounaat ja päivälliset mukaan, ei mitään aamu- ja välipalaruokia. Viikonloppuna pitsaa tai wrappeja, itse tehtyjä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
55/236 |
03.07.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Siis 3-4 euroa per päivä eli alle kaksi euroa aina ruokailuun seitsemälle henkilölle. No ei taitaisi onnistua. Tai no, jos tekisi puuroa veteen ja söisi sitä 14 kertaa peräkkäin, niin ehkä sitten. En syö koskaan itsekseni lounasta tai päivällistä, niin en tiedä, kai tuo yhdelle voisi tuo summa riittääkin.

Vierailija
56/236 |
03.07.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Aamulla puuro ja hillo, n.3e

Lounaalla itse tehtyjä sämpylöitä ja jugurttia (sämpyläjauhopussi+hiiva+jugurtti n.5e +halpa leikkele/juusto 2e)

Illalla 2 päivää kasvislasagnea (jotain makaronia, tomaattimurskaa, juustokerma, kesäkurpitsa, sipuli, valkosipuli, paprika, porkkana yht. 5e) tätä syö 2-3 päivää (riippuen syöjien määrästä)

2 päivää keittoa (perunaa, nakkeja, pari pussia keittovihanneksia +mausteet) n.3e

Wokki, nuudelit, pakastevihannepussi, mustapapuja n. 3e

2 päivää kiusausta esim. janssoninkiusaus (valmis sipuliperunapussi pakkasesta, anjovispurkki ja ruokakerma) n.4e

Tuohon jää vielä muutama euro yli, sillä ostaisin edullisia hedelmiä/porkkanaa tmv.

Vierailija
57/236 |
03.07.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Oma ostoslista olisi jotain tämänsuuntaista:

- 2 pakettia pinaattilättyjä (3 euroa)

- hillopurkki (2 euroa)

- neljän viljan puurohiutaleita (1 euro)

- 2 litraa jugurttia (4 euroa)

- 2 mikropitsaa (4 euroa)

- vihanneksia ja hedelmiä (6 euroa)

- lopuilla 10 eurolla mitä tekee mieli tai on tarjouksessa

Vierailija
58/236 |
03.07.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Paketti  kaurahiutaleita, sämpyläjauhoja ja hiiva. Yht 2,20. Noista tulee aamupuurot ja iltasämpylät ja jää vielä reilusti seuraavillekin viikoille. Sämpylän päälle margariinia ja kilo perusjuustoa 4,30 yht, puurolle vaikka hilloa 1,32€

Aamiaiset ja iltapalat yht 7,82

Lounaat: munia 1,19€ munakkaaseen (juustosta voi raastaa makua) - tätä voi tehdä 2 päivänä ja munia jää vielä yli.  Kilo porkkanoita 1,50, 1 kpl kasvisliemikuutio 0,05 ja sipuli 0,10 - kasvissosekeitto 1,65€  kahdelle päivälle (loput pakkaseen). Kermaa tms en itse käytä koskaan kasvissosekeitoissa. Itse tykkään myös riisipuurosta ja käy lounaaksi: 2 päivän puuro  hillosilmällä 1,50€, puuroriisistä saa myös risoton: pieni sipuli 0,10, , riisiä, 2 tomaattia 0,50, kasvislientä 0,05, timjamia tai oreganoa jos on (riisipaketin hinta oli jo puurossa), 0,65 €. Ei kaipaa parmesania eikä voita, vaan on kevyt ja raikas sellaisenaan (käy toki lihojenkin lisukkeeksi)

Lounaat yhteensä 5€

Päivälliset: makaronilaatikko - 400g jauhelihaa 2,82€, makaronipussi 0,20, lihaliemikuutio 0,05. Yht 3,07€ meillä tuosta syö 2 henkeä 2 pv. Stroganoff ja riisi: puuroriisiä oli jo, tarjouspaistia 600g n 7€, sipulia, 1 maustekurkku 25 cnt, tomaattipyrettä 0,7, valkosipulin kynsi 0,05. Yhteensä 7,37, tuostakin syö reilusti 2 pv. Porsaan kassler tms 800g 4€, hauduta pulled porkiksi. Syö vaikka paistettujen uusien perunoiden 1€ kanssa. 5€ / 2pv ja paljon jää ylikin. Osta muutama vanha peruna 1€, tee muussia, silppua pulledpork (tai stroganoffin jämät), lisää tomaattipyressä ja nestettä, hauduta vähän sipulia 0,10 sekaan. Kastike pohjalle ja muussi päälle - voilá Shepherds pie on valmis. Hinta 1,10€

Päivälliset yhteensä 16,54€

Koko viikko 29,36€ ja joka päivälle oikeaa ruokaa 2 annosta. Määrät laskettu omasta ruokapäiväkirjasta ja hinnat foodie.fi

6 päivää

Vierailija
59/236 |
03.07.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Gratiinia, kaalta ja kalakeittoa.

Kaalta???

Vierailija
60/236 |
03.07.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Jääkin vielä. Käyn aamulla hotellissa syömässä kunnon aamiaisen ja iltasella nakkarilla.

Oletko sattumoisin se toimittaja, joka teki jutun 50€:lla pärjäämisestä viikon ajan ja eli sitten muiden rahoilla?