Löytyykö kohtalotovereita? =(
Onko paikalla muita jotka eivät ole väleissä omien sisarustensa kanssa?
Itellä tilanne isosiskon kanssa kiristyi lopullisesti pari kuukautta sitten ja enää ei olla missään väleissä. Olemme todella erilaisia kaikin puolin ja eripuraa on ollu suht aina. Välimatkaa on 400km ja se vain auttaa asiaa että hänet siellä on vähän liiankin helppo unohtaa. Välit menivät samalla myös hänen parikymppiseen siskoona.
Harmittaa vaan omien lasteni puolesta. Mutta siskoni taholta sain osakseni vain vittuilua ja muutenkin pahaa mieltä.
Onko pakko ylläpitää suhdetta ihmiseen vain siksi että tämä sattuu olemaan sisarus vai antaako vain teiden mennä eri polkuja?
Tilanne on ikävä mutta tuskin tämän elämän aikana muuttuu. =(
Kommentit (7)
Meille tuli pikku riita, joka sitten räjähti käsiin. Veljeni kertoi jopa lapsuuden patoutumat, mitä olin hänelle käytökselläni aiheuttanut.
En voi enää korjata lapsuudessa tapahtuneita vääryyksiä (söin hänen karkit salaa jne)
Riidan jälkeen olemme tehneet laihan sovun, eli tervehditään kun nähdään ja käydään toistemme lasten synttäreillä. Jotenkin riita puhdisti ilman ja annoin anteeksi.
Pystyttekö keskustelemaan siskosi kanssa? Soita rohkeasti, nosta kissa pöydällä, kysy mistä kenkä puristaa ja miettikää voiko tilanteelle tehdä mitään?
Suosiko vanhempanne toista enemmän? Kokeeko siskosi jääneen jostain vähemmälle? Oletko saanut huomiota tai maallista mammonaa enemmän?
synttärikutsua kummipoikani ja lasteni serkun syntymäpäiville tajusin, että mehän ollaankin riidoissa. Mutta siis, en tiedä miksi. Jaksuja sulle!
Minun veljeni ovat minua n. 5 v. vanhempia ja sisko on 10 v. nuorempi minua. Minä koen olevani jotenkin hylätty ja yksin jätetty...
Sitten meillä on vielä pikkusiskokin, mua 6 vuotta nuorempi ja he kaksi, siis mun iso ja pikkusisko ovat kuin paita ja perse. Lapsuudessa minä ja pikkusiskoni oltiin hyviä kavereita ja yhteinen isosiskomme oli etäinen. Noh, ei minun välit pikkusiskoonkaan ole kovin hyvät. He kun vetävät isosiskoni kanssa samaa köyttä ja minä olen aina ollut se joukon mustalammas.
ap
=(