Ei kai oikeasti tuollaisia ihmisiä ole olemassa, eihän? Teho-osastosta..
Siis mä olen ihan uskomattoman järkyttynyt tämänpäiväisestä Teho-osastosta. Siellä on äiti jolla on todettu HIV eikä ole raskausaikana käyttänyt lääkitystä ehkäistäkseen mahdollisen tartunnan lapsiltaan. Millainen ihminen voi tehdä tuollaista?! Siis vaikka tuo tapaus on siis täysin tarua niin voiko olla mahdollista että todellisuudessa näin pääsisi käymään? Mitä mieltä te muut olette tästä?
Kommentit (20)
siis ei tietenkään henk. koht suhteet ja juoni, mutta kaikki lääketieteelliset tapahtumat ovat tapahtuneet ainakin kerran aikaisemmin oikeassa elämässä. Niin uskomattomalta kuin se kuulostaakin...
Tottakai tuollaisia ihmisiä on olemassa. Afrikassa ei ole varaa hankkia kalliita hiv-lääkkeitä, joten tartunta äidistä lapseen on tosiasia.
Siinä ohjelmassa on auttamassa kirjottamassa lääkäreitä. Tilanteet ei oo aitoja vaan aina voi sattua ja tapahtua!
Maailma on täynnä pimeitä ihmisiä, mutta teho-osasto on FIKTIOO!!!
kakkonen
Ja tarkoitinkin lähinnä maita joissa terveydenhuolto pelaa edes kohtuu hyvin. Tiedän kyllä että Afrikassa ja monessa muussa maassa tilanne on todella huono.. Ja olkoot kuinka televisiosarja niin miettikää nyt hyvät tuollaista tilannetta omalle kohdallenne. Miten joku voi olla noin itsekäs että tartuttaa tietoisesti lapseleen HIV:n?!
ap
Käypäs lukemassa Luomuperhe-palstalta rokotekeskusteluja, siellä niitä hörhöjä on vaikka kuinka paljon. Surullista, miten ihmisen arvostelukyky voikaan pettää ja lapsethan siitä kärsii.
erilaisa hoitoja yms kielletään millon mihinkin syyhyn perustuen. (uskonto, elämänkatsomus jne.)
Suomessa kuitenkin kaikki lapset hoidetaan sanoivat lapset mitä tahansa. Jos ei muuta, niin huostaanoton kautta laki antaa siihen mahdollisuuden. Onneksi näin rajuihin toimenpiteisiin ei kai juuri koskaan jouduta.
että tuollainen tilanne on mitenkään tavaton edes Usassa. Siellä kun tuo terveydenhuolto on vähän toisenlaisella mallilla kuin täällä koto-Suomessa.
Se on tätä nykymaailman hapatusta tuollainen, kehitysmaissa otetaan kaikki apu mitä saadaan innosta vikisten vastaan mutta me täällä ylenpalttisen hyvinvoinnin keskellä kieltäydymme tuollaisestakin.
Onhan niitä hihhuleita!
Tottakai tollasta voi tapahtua! Mutta tapahtuuko niin vai saadaanko hyvää viihdettä, kas siinä kysymys!
Ihmeellistä porukkaa.
Mutta ap kysyi, onko tuolla tavalla käyttäytyviä ihmisiä oikeasti. Ei sitä, onko tuo sarjan nainen olemassa. Vastaus ap:n kysymykseen on siis kyllä, eikä se, että on kyse televisiosarjasta.
Jaaha, ja mistä sää tiedät että tollasia on, eikä kirjoteta mahdollisuudesta.
esim. Ranskasta löytyy paljon vastaavia äitejä
vaan hän ei uskonut että hiv tarttuu, tai että se aiheuttaa aidsin.
Äidin tiedot ovat hatarat, ei usko tieteellisiin tutkimuksiin, ei lääkäreihin, vaan mieluummin johonkin muuhun ja altistaa lapsen sairauksille ja vakaville jälkitaudeille.
Täällä tapaat päivittäin kaikenlaisia viherpiipertäjiä, jotka riskeeraavat lastensa hengen eko ym. muotihölmöilyjen takia.
näitä rokotuspelkoisia hörhöjä on tämäkin palsta täynnä, kun yhtäkkiä ne rokotukset on niitten mielestä vaarallisempia kuin ne vaikeat taudit jotka on vuosien saatossa kovalla työllä saatu talttumaan
Ja ensimmäisen vuoden aikana vastasyntyneiden aivoverenvuotoja tuli ennätysmäiset määrät, taas tarkistettiin suosituksia ja jatkettiin K-vitamiinin antoa vanhaan malliin.
Ettekö ole ollut koskaan asiakaspalvelussa millään alalla töissä?
Kyllä maailma (suomikin) on täynnä toinen toistaan kummallisempia ihmisiä. Eikä aina ihan positiivisessa mielessä. Näitä kummallisia on enemmän kuin uskottekaan.
Minusta rokottamatta jättäminen on leikkiä hengellä. kasvisruokavalion käyttö on minulle ihan sama...
Sillä ei ole mitään tekoa todellisuuden kanssa.