Onko muilla lasta, joka pissii koko ajan?? Miten tällainen tapaus opetetaan kuivaksi?
Pissannut tänä aamuna pottaan jo kahdesti ja vaippaan kerran. Yön jäljiltä vaippa oli täysi. Kyse ei ole mistään virtsatulehduksesta vaan siitä, että juo älyttömästi. On ollut vauvasta asti tällainen. Ikää 1v 9 kk.
Kommentit (6)
Otimme vaipat pois ja käytimme aluksi vartin välein potalla. Hiljakseen rakko suureni ja nyt pissaa noin tunnin välein, joskus harvemminkin.
meidän pojalla esinahka tulehtunut ja liian kireä. Pissa lirauksia oli jo kestänyt vuoden verran joten varmuutta ei tiedä kuinka kauan tulehdusta on ollut. Mutta ympärileikkaus lopetti meillä pisailut housuun.
Ihan vain tällaista asiaa tulin hakemaan täältä. Kiitos vastanneille!
Pissaa myös usein ja paljon. Hienosti on pärjännyt ilman vaippaa nyt kuukauden ajan, 2,5v on jo ikää.
Kokeilimme jättää vaipan pois, kun poikamme oli reilut 2-vuotias. Ihan toivotonta, sillä lapsi pissaili (=ruikki) kuin koiranpentu vähän väliä ja aina oli jossakin lammikko.
Ajattelin, että odotellaan rauhassa ja hoplaa: 2,5-vuotiaana oppi kuivaksi 2 päivässä. Ihan selkeästi pidätyskyky oli hanskassa ja sitä myötä myös pissahädän tunnistaminen yms onnistui.
Mielestäni on aivan turha hötkyillä. Kyllähän sitä hirmuisella treenaamisella ja hössöttämisellä voi muutaman kuukauden ehkä kuivaksituloa aikaistaa, mutta onko se sen stressin arvoista? Lapsi oppii nopeasti, kun on " valmis" - tämä on tullut todistettua monien asioiden kohdalla omien lasten kautta.
lapsi tunnistaa hätänsä ja haluaa ja menee itse potalle. Yritänkö siis estää toiminnan?