Harjoittelun työajat mitä tekisitte?
Työharjoittelupaikassa työt alkaa 6.30 päiväkoti avautuu vasta 7.30🤷♀️ En nyt tähän hätään saa päiväkotia vaihdettua. Muita hoitajia ei ole. Annan harjoittelupaikkaan itsestäni paskan kuvan?
Kommentit (24)
Puoliso voi viedä päiväkotiin. Tai sitten voit hommata lastenhoitajan.
Lähettäisin lapsen mummolaan tai kummitädille tai jotain vastaavaa siksi kunnes saisi väliaikaisesti joustavampaan hoitopaikkaan (perhepäivähoito useimmissa tapauksissa, eikä kestä edes monta päivää järjestää) tai kunnes harjoittelu on ohi. Ne harjoitteluthan ei kestä ikuisesti, mutta on tärkeitä valmistumiselle.
Sain tietää työajat vasta nyt kun harjoittelu alkaa maanantaina. Puoliso on toisella paikkakunnalla ja ei ole muita hoitajia.
Vierailija kirjoitti:
Sain tietää työajat vasta nyt kun harjoittelu alkaa maanantaina. Puoliso on toisella paikkakunnalla ja ei ole muita hoitajia.
No olisit ajoissa kysynyt asiaa. Nyt on viikonloppuna vähän myöhäistä itkeä.
Hanki lastenhoitaja maanantaiksi. Jos harjoittelu jatkuu pidempään, eikä mies ole edelleenkään kotona, koita sopia eri aikataulusta harjoittelussa tai sitten ota yhteys päiväkotiin.
Pakkohan sun on ilmoittaa nyt sinne harjoittelupaikkaan, että et pääse 6.30. Ei tuossa ole muuta vaihtoehtoa jos et kerran muita hoitajia saa.
Siis nyt on lauantai-ilta ja yhtäkkiä havahduit tähän ongelmaan? Et esim. eilen päivällä tiennyt aikatauluja?
miehellä reissutyö joten ongelma on pysyvä. Taidan etsiä uuden harjoittelupaikan sitte. Sain tietää paikan tiistaina joten eipä tässä ollut paljon aikaa muutenkaan.
Ja kyllä olen tiistaista asti tätä asiaa miettinyt. Ei mulla ole hoitajia ketään. En tunne yhtään ketään koko paikkakunnalta.
Kysy opettajalta, olisiko mahdollista joustaa työajoissa tai miten kannattaisi toimia, koska ei ole muuta hoitajaa. Mielestäni lapsen päiväkotia ei kannata alkaa vaihtaa harjoittelun takia, koska se on lapselle suuri muutos. Uskon, ettet ole ensimmäinen vastaavassa tilanteessa. Eiköhän asia järjesty jotenkin.
Nyt ymmärrän mitä uusavuttomuus tarkoittaa. Kannattiko porsia tuossa elämäntilanteessa?
Kun olisit silloin tiistaina heti kysynyt asiaa päiväkodista olisi se hoito melko varmasti järjestynyt joko siellä päiväkodissa tai jossain muussa yksikössä. Joka olisi sitten puolestaan ollut sinulle ihan mahdottoman matkan päässä, tietenkin. Eli pakko perua harjoittelu kun ei hoito järjesty, voi hitsi.
Ai siis harjoittelu alkaa jo nyt maanantaina? Ei kai auta kuin soittaa työpaikalle maanantaina, että pääset paikalle vasta myöhemmin. Ikävä tilanne, mutta vaihtoehdot ovat vähissä. Viikonloppuna on vaikea saada yhteys opettajaan. Onko työpaikalla ketään huomenna? Kysy myös päiväkodista neuvoa, että miten toimia, kun hoitoaikaan olisi tulossa muutos.
Kannattaa yrittää puhua päiväkodin kanssa, mutta nyt maanantaiksi joudut sanomaan harjoittelupaikkaan , että et pääse paikalle klo 6.30.
No kyllä tämä asia olisi pitänyt selvittää jo heti silloin tiistaina. Olisi ollut aikaa vielä monta päivää muutenkin. En ymmärrä, miten ei ihmiset osaa hoitaa asioitaan.
Päiväkoti avaa ovet vasta 7.30 joka päivä kaikille.
Olisin ilmoittanut jo hakiessa että meidän päikky aukeaa klo 7:00
Tämä ongelma on pysyvä joka toinen viikko. Päiväkoti ei muuta aukioloaikoja eikä mies lopeta työtänsä. Joka toisen viikon mies on vapaalla ja hoitaa lapsia.
Tiistaista asti miettinyt eikä tullut mieleen kysyä harjoittelupaikasta, voiko aloitusaikaa vaihtaa?
Harkkapaikat voi usein joustaa kun opiskelija kuitenkin tulee palkatta töihin ja työpaikka saa siitä vielä ohjauspalkkion. Toki tämä olisi hyvä sopia etukäteen jo harjoittelusta sovitaessa.
Miksi otit tuollaisen harjoittelupaikan, jonka työaikoja et voi noudattaa?