Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Miksi ihmisten on niin vaikea ymmärtää miten hallitukset muodostetaan?

Vierailija
11.05.2019 |

Ei se mene niin että kolme suurinta tekee automaattisesti hallituksen vaan vaalien voittaja neuvottelee kaikkien kanssa ja sitten valitsee ne hallitusneuvotteluihin joiden kanssa uskoo voivansa muodostaa hallituksen. Ei ole mikään pakko valita toiseksi ja kolmanneksi tullutta varsinkaan jos ei neuvotteluissa löydetä yhteistä linjaa. Se että huudetaan ettei tämä kokoonpano ole kansan tahto on naurettavaa, silloin kolmen suurimman olisi pitänyt saada yhteensä 100% kannatus eikä vain vajaa puolet siitä. Se toinen puolikas joka ei äänestänyt kolmea suurinta on yhtälailla kansaa ja he äänestivät muita kuin kolmea suurinta.

Muutenkin ihmisten pitäisi lukea ja ajatella asioita enemmän eikä vain mennä mukaan johonkin selvittämättä mistä on kyse, ei tänne tarvita amerikkalaista menoa jossa kaikki vain haukkuu toisiaan eikä asioihin paneuduta kunnolla tai sitten toistetaan omia mielipiteitä muka faktoina vaikkei niissä olisi mitään totuutta pohjana. Kyllähän mielipiteitä saa olla mutta jos ei mitenkään halua tai pysty perustelemaan niitä tai suostu toisen mielipiteitä edes kuuntelemaan vaan huutaa päälle niin antaa kyseisestä henkilöstä vain naurettavan kuvan.

Kommentit (2)

Vierailija
1/2 |
11.05.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Samaa mieltä. Sipilä oli poikkeuksellinen, kun otti kolme suurinta ja siitä alkoi aikanaan kova mekkala. Nyt Rinteen olisikin pitänyt ottaa kolme suurinta. Kepu menetti kannatusta, mutta on silti eduskunnan neljänneksi suurin ja sillä oli toiseksi eniten ääniä hallitusneuvotteluun tulijoista. Suurempi kannatus siis kuin vihr, vas, RKP.

Vierailija
2/2 |
11.05.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Siksi, koska vaalitulos ei ole aina sen mukainen kuin hallitus. Ei voi olettaa, että tämä olisi tavallisen kadun miehen helppoa ymmärtää, vaikka se oikeasti onkin, jos perehtyy.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla