Mitä ajattelet ihmisestä jolla useampi tutkinto/koulutus? Onko 28v liian vanha yliopistoon?
Ajatteletko, että just joo ikuinen opiskelija ei osaa sitoutua, vai ehkä enemmän jotain positiivista näkökulmaa?
Itsellä on siis kauppakorkeassa liiketalouden tradenomin paperit piakkoin taskussa, monimuotona olen toteuttanut eli koko ajan ollut myös täyspäivätöissä. Haluaisin kuitenkin hakea ensi keväänä oikikseen, kaikki mahdolliset oikeustieteiden kurssit mitä meillä on ollut tarjolla ovat olleet opintojeni parasta antia.
Onko 28v liian vanha hakemaan 5v koulutukseen, jos ekalla, tokalla haulla pääsisikin sisään..?
Kommentit (8)
Minulla on merkonomin koulutus. Aloitin yliopisto-opinnot 28-vuotiaana.
Heh. Minä lähentelen neljääkymppiä ja aion vielä uudelleenkouluttautua, koska haluan, enkä todellakaan ole miettinyt, mitä kukaan siitä ajattelee.
Ihmisillä nyt on älyttömiä mielipiteitä milloin mistäkin, joka suuntaan. Toki omia perustelujaan voi miettiä, mutta muiden mielipiteiden mukaan ei kannata suunnistaa.
Tuo vanha kysymys on vähän hassu. Ylilpistossa opiskelee ihan kaiken ikäisiä. Itse vaihdoin alaa niin että aloitin yliopisto-opinnot 38-vuotiaana. Valmistuin maisteriksi 4 vuodessa ja olen siitä asti ollut alan töissä. Miten niin liian vanha, en ymmärrä sit ollenkaan, jos kerran on vielä työvuosia eläkeikään jäljellä paljon.
Oikis on juuri se tiedekunta, jossa valmistuu jopa 70-vuotiaita. Ja sitten eräs ihmettelee, vieläkö 35-vuotiaana voisi valmistua. Ap tosin voi valmistua nopeammin, kun on jo ennestään kursseja
Itelläni kolme tutkintoa. Kaupallinen, humanistinen yliopistosta ja lopuksi hankin yli viiskymppisenä ammattitutkinnon. Kukin toimii omien tilanteiden ja tarpeiden mukaan. Edes 68v ei ole liian vanha yliopistoon. Mitä kypsempi, sen parempi. Ja tietää mitä haluaa.
Nykypäivänä alkaa olla enemmän sääntö kuin poikkeus, että nuorilla aikuisilla on jo useampi tutkinto. Työelämän arvaamattomuus ja lisääntyneet pätkätyöt saavat ihmisiä kouluttautumaan, mikä ei sinänsä yllätä. Kuulun itse myös tähän ryhmään.
Kauppakorkeasta liiketalouden tradenomiksi??? Ja jos tarkoitit, että ammattikorkeasta, niin eiköhän ole ihan luonnollista opiskella sen jälkeen ylempää korkeakoulututkintoa, tuskin siitä mitään ”pahaa” kukaan ajattelee.