Uskomattomia eroja sektio-haavoissa
http : // www . pkshp . fi / syn / Haavanhoito-ohjeet . htm
Kommentit (48)
että tuo haava/arpi on ihan siisti ja normaalin näköinen. Tikit eivät ole mitenkään ' pitkiä' , lääkäreillä on oma tapansa sulkea haavat. Jotkut käyttävät ihonsisäistä ommelta, toiset sulkevat hakasilla, jotkut knopeilla ja jotkut puolipatjaompeleella... Jälki on kaikissa erilainen. Haavan korkeuteen sen verran että kun tuo symfyysi on missä on niin se haava täytyy tehdä siihen yläpuolelle. Makuuasennossa on tuo haava aivan varmasti ihan alavatsalla bikinirajassa. Ja pituudessa myös riittävä. Haavan kokoon vaikuttaa myös vauvan painoarvio, jos tiedetään että vauva on iso tai perätilassa tehdään vähän pidempi haava. Olenpa nähnyt myös kolmen ompeleen haavoja :)
Tuo medisiinari jo olennaisen sanoikin haavojen suunnasta, olen ollut hätäsektioissa jotka tehdään phannenstiel-viillosta ja suunnitelluissa sektioissa jotka tehdään pystyyn. Siihen vaikuttaa mm jos on vatsaa leikelty paljon -eli kiinnikkeisyys, ja tietenkin yritetään aina samasta arvesta tehdä jos on mahdollista.
t sh jota väsyttää koko haava-asiasta tappelu
Kyllä leikkaavat lääkärit ja sh:t yhdess koittavat parhaansa aina tehdä että haavasta tulisi siisti, olen itse joskus leikkauksessa jopa sanonut lääkärille että tulipas ruma, eiköhän laiteta uudestaan :)
Lääkärit yleensä kuuntelevat kokeneita hoitajia. Ja hoitaja myös auttaa osaltaan asettelemalla kudoksia /haavojen reunoja vastakkain.
Mulle tehtiin suunniteltu sektio, ja haava on pystysuunnassa.
Lääkäri kysyi minulta, että haittaako, jos hän tekee viillon pystyyn. Sanoin, että ei haittaa. Ei antanut mitään erityisiä syitä.
Kokenut, pitkäaikainen lääkäri oli. Ja hyvin taitava.
Heather ja neiti-nessukka 9kk
Kaikki asiat ei aina ole niin mustavalkoisia kuin täällä luullaan tai väitetään.
En ole avustanut sektioissa, katsellut olen kyllä. Ja tosiaan, olen vasta medisiinari, en ammattilainen. Mutta mielestäni en sanonut mitään väärin.. no, samapa tuo. Alempana tietävämmät selitti jo varmasti paremmin.
T: medisiinari
Vierailija:
Vierailija:
Aika ylhäällä on, mutta haavan kohtaan vaikuttaa lääkärin oma " käsiala" , äidin rasvan määrä, sekä se missä asennossa lapsi on ja miten korkealla on äidin häpyliitoksen yläreuna. Muun muassa.Tikin jäljet näyttää kyllä aika pitkiltä. Haava sinänsä on hyvinki sileen näköinen, ja vaalenee tuosta varmaan lähes näkymättömäksi. Hyvin lyhyellä äidillä haava saattaa muuten NÄYTTÄÄ olevan aika ylhäällä, kun on lähellä napaa ja häpykarvat on ajeltu - vaikkei niin ylhäällä olisikaan.
Tosi vaikea on mennä arvioimaan pelkän yhden kuvan perusteella...
T:medisiinari
Mutta oletko avustanut sektioissa? Minä olen.t.18
Aika ihmeellistä että laittavat sairaalan sivuille noin törkeän esimerkkikuvan sektio-haavasta. Taitaa taas olla tätä sektion vastaista propagandaa.
Eikö teistä tuo linkin kuva ole järkky?
Kyllä arpi tuosta siistiytyy vielä kummasti. Ja entä sitten, vaikka jäisikin tuollaiseksi? Niin, ja minun suunnitellut sektiot siis todellakin tehtiin pystyviiltoon. Oma sektioarpenii on nyt ihan nätti, kun sitä toisessa sektiossa korjailtiin. Ekan jäljiltä se oli vähän tökerön näköinen, mutta ei häirinnyt minua yhtään.
Vierailija:
Kyllä arpi tuosta siistiytyy vielä kummasti. Ja entä sitten, vaikka jäisikin tuollaiseksi? Niin, ja minun suunnitellut sektiot siis todellakin tehtiin pystyviiltoon. Oma sektioarpenii on nyt ihan nätti, kun sitä toisessa sektiossa korjailtiin. Ekan jäljiltä se oli vähän tökerön näköinen, mutta ei häirinnyt minua yhtään.
Oliko joku erikoinen syy että sinut leikattiin suunniteltuna pystysuuntaan? Oliko kokematon lääkäri?
Kyllä nuo tikkien jäljet vaalenee ihan kuule parissa kuukaudessa ja arpikin varmasti aikanaan. Minulla itelläni on vielä rumempi sektiohaava eikä se häiri yhtään... Se ei sieltä kenellekkään näy ja sitten on tuo ihana poika muistuttamassa minkä takia se arpi siinä on.
Vierailija:
Kyllä nuo tikkien jäljet vaalenee ihan kuule parissa kuukaudessa ja arpikin varmasti aikanaan. Minulla itelläni on vielä rumempi sektiohaava eikä se häiri yhtään... Se ei sieltä kenellekkään näy ja sitten on tuo ihana poika muistuttamassa minkä takia se arpi siinä on.
Eikä tarvitse ruveta vetistelemään ihanista lapsista, vaan nyt on kyse leikkaustyylistä. Miksi leikata noin rumasti kun on mahdollista leikata hyvinkin? Tuossa kohtaa haava on varmasti kipeämpikin kuin alempana.
Miten muuten leikkaava lääkäri voi vaikuttaa siihen minkälainen haava tulee? Eiköhän se ole ihan potilaasta kiinni minkälainen haava jälkeen päin on (taipumus parantua, ihon laatu, oikeanlainen hoito)
Terv. sh
Kannattais ottaa selvää, ennen kuin puhuu. Mulla haava tehtiin pystyyn, vaikkei kyseessä ollut hätäsektio. Se vähän riippuu mistä roikkuu tuokin haavan suunta!
Jos esim. lääkäri ei ompele haavan reunoja samalle tasolle, arpi on sen näköinen. Jotkut lääkärit nyt vaan on kätevämpiä kuin toiset. Toisaalta, lääkäreissäkin on asennevikaa. Joku vähät välittää haavan näöstä, kun taas toinen miettii bikinikautta yms. Kokemusta on.
haava pystyyn ja kyseessä oli kiireellinen sektio. (-04)
Johan se on liian lyhytkin sektiohaavaksi. Ehkä esim. jonkin munasarjaleikkauksen haava.
Vierailija:
Miten muuten leikkaava lääkäri voi vaikuttaa siihen minkälainen haava tulee? Eiköhän se ole ihan potilaasta kiinni minkälainen haava jälkeen päin on (taipumus parantua, ihon laatu, oikeanlainen hoito)Terv. sh
kipeämpikin kuin bikinirajaan tehty. Leikkaava lääkäri pystyy vaikuttamaan aika helvetin olennaisesti siihen mistä kohtaa veitsensä iskee. Pystyy myös vaikuttamaan siihen miten haavan ompelee ja kuinka pitkät ompele-jäljet tekee. Toki haava tuosta kutistuu ja vaalenee, mutta nyt ei ollut kyse siitä vaan sijannista ja liian pitkistä tikkaus-jäljistä.
ihmeissäni, kun lääkäri veti viisi? pitkää tikkiä harvaan. Ihan kuin olisin ollut kasassa pelkällä teipillä :-) Oli mulle parempi ratkaisu, koska arvet kehittää mulla sellaista paukuraa, viisammat tietää sen sanankin.
Kolmosen kohdalla leikkavan lääkärin tikit olivat sellaisia piikkilankasolmuja ja haavahoitsu oli ottanut sellaisen poltiikan, että haavalaastari pitää vetää seuraavana päivänä pois. Auts. Ne tikithän tarttuivat sit joka paikaan ja erittivät. Alempana mulla arpi on kuin tossa kuvassa, mutta oikeesti en sitä tuoreeltaa pysty katselemaan makkaroiden alta.
Mutta väitelkää ihan rauhassa, parempi ehkä näin, kuin väitellä sairaalassa potilaan yli .-)
Niin ja jos vetää liian alas haavan niin sekin on paha, jokaisen lääkärin kai pitää se eka sektio tehdä...