Avioliittolaki ja katumus
Kaduttaako ketään sukupuolineutraalia avioliittolakia kannattanutta kristittyjen halventaminen, joka avioliittolain muutoksesta lähti käyntiin? Oikeastaan paha kehitys lähti liikkeelle siitä, että pettäminen laillistettiin ja avioliiton sisäinen "raiskaus" kiellettiin. Nämähän ovat samoja asioita, koska avioliitossa puolisoista tulee yhtä lihaa. Pettämisen on siis oltava vähintään yhtä vakava rikos kuin avioliiton sisäinen "raiskaus", joka on jo käsitteellinen järjettömyys, koska avioliitossa kumpikaan puoliso ei YKSIN omista omaa ruumistaan.
Tunnetteko edes pientä syyllisyyttä siitä, että minä ja monet muut emme voi solmia vakaumuksemme mukaista avioliittoa, koska valtio ei tunnusta puolisoiden tulemista yhdeksi lihaksi avioliitossa? Avioliitto on pelkkää pelleilyä, jos se ei vaikuta rikoslakiin siten, että seksi avioliiton sisällä on aina laillista ja pettäminen aina rikos.
Kommentit (2)
Ei kaduta, en tunne syyllisyyttä, itseasiassa aloitus teki minut vaan iloisemmaksi, jos nyt joku ihmisparka on säästynyt noin ikävältä puolisolta.
Oletko vaan huono trolli?
Terveisin kristitty