Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Hampaasta lähtenyt palanen mitä tehdä

Vierailija
14.04.2019 |

Joo siis olen 11v tyttö.Minulla lähti hampaasta palanen kun aukasin pullon korkkia enkä ole käynyt hammaslääkärissä sen jälkeen.ja pelottaa mitä hampaalle pitää tehdä koska en halua että sitä revitään koska se sattuu niin paljon.hampaaseen ei siis satu ja se on normaali kuin kaikki muutkin hampaani. Tietäjät vastatkaa pliis

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
14.04.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Sano vanhemmille, että pitää päästä hammaslääkärille. Kyllä se pitää korjata.

Vierailija
2/4 |
14.04.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hampaassasi on todennäköisesti lohkeama. Se on helppo korjata. :) Pyydä vanhempiasi varaamaan sinulle aika kotipaikkakuntanne hammashoitolaan.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
14.04.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hammas on lohjennut. Lohkeama paikataan hammaslääkärissä.

Hampaita ei saa koskaan käyttää pullonavaajana.

Vierailija
4/4 |
14.04.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hammaslääkärissähän se pitää paikata. Itse tosin en päässyt lohjenneen hampaani kanssa paikkaukseen kuukausiin. Ihan ensiksi sanottiin, että oli kuulemma kiireetön tapaus, koska sitä ei särkenyt, ei siis oikeasti särkenytkään.

Kun lopulta sain ajan hammaslääkärille, jossa hammastani katsottiin, hammaslääkärit löysivät minulta hampaistani ihan yleisestikin hammaskiveä ja ientulehdusta. No, arvaatteko mitä tekivät? Eivät paikanneet hammasta, vaan sanoivat, että parempi hoitaa ensin hammaskivet ja ientulehdus ensin pois, koska hampaan paikkaus onnistuu silloin paremmin. No, siitähän laitettiin sitten suuhygienistille hoitamaan hammaskivet ja ientulehdus pois. Sen jälkeen sitten uusi aika hammaslääkärille, jossa hammas lopultakin paikattiin. Mutta kuukausia siihen meni ja useiden hoitokäyntien myötä myös paljon rahaa.

Mä tosin olin aikuinen ja tuo meni kiireettömien hoitojen kautta, joten en osaa sanoa, miten tuo menee lapsilla.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kaksi seitsemän yhdeksän