Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Olen luullut, että retkeilijät kunnioittavat luonnollisuutta, mitä on tapahtunut? Retkeilijät muuttuivat töhrijöiksi

Vierailija
05.04.2019 |

Retkeilijöiden tapa ikuistaa vierailunsa nimikirjoituksella tai -kaiverruksella aiheuttaa harmia Oulangan kansallispuistossa.

Kansallispuiston julkaisemissa kuvissa näkyy täyteen töherrettyjä seiniä ja lukkoja riippusillan kaiteissa.

"Seinien töhriminen ei ole asiallista käytöstä vaan rikollista toimintaa", kansallispuiston henkilökunta muistuttaa Facebook-sivulla julkaistussa kirjoituksessa.

"Kansallisomaisuuden kunnioitus kuuluu jokaiseen retkeen. Kansallispuiston rakenteet eivät kaipaa kaiverruksia tai piirroksia, vaan niiden annetaan ikääntyä omalla tavallaan. Riippusillat eivät kaipaa rakkauslukkoja."

https://www.maaseuduntulevaisuus.fi/era/artikkeli-1.406294

LOPETTAKAA se ä ääl iömäinen käytös ja retkeilijöiden maineen pilaaminen!!!! Pysykää kotona jos ette osaa käyttäytyä!

Kommentit (2)

Vierailija
1/2 |
05.04.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olen retkeillyt n. 15 vuotta ja olen huomannut saman ilmiön: kun kävijämäärät ovat kasvaneet, myös töhrijöiden ja kaikenlaisten kaivertajien määrä on kasvanut hurjasti. Luonnossa liikkuu entistä enemmän porukkaa joka ei tajua miten pahaa jälkeä syntyy kun edes joka kymmenes kävijä jättää jälkeensä jonkinlaisen töhryn tai roskan. Se joka keksii tavan parantaa tilannetta ansaitsisi kunnon palkinnon.

Vierailija
2/2 |
05.04.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Varmaan Pienen Karhunkierroksen varrelta. Sehän on se reitti, jonka "jokainen" kiertää joskus, eli joukkoon mahtuu kaikenlista taapertajaa, joista suurinta osaa ei voi nimittää sanalla retkeilijä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla