9-vuotiaalle peruspuhelin vai parempi?
Pojalla on ollut eskari-ikäisestä lähtien kännykkänä halpa peruspuhelin. Se on ajanut asiansa hyvin ja mahtunut hyvin taskuun. Kerran hävinnyt ja löytynyt. Nyt puhelin on seonnut ja uusi pitäisi ostaa. Vieläkö ostetaan peruspuhelin vai joko pitää olla kunnon luuri taskussa?
Kavereilla on mitä hienompia älypuhelimia. Ne monensadan kännyt sitten välillä ovat lumihangessa ja välillä unohtuneena meille. "Ulkoilu" on nettisurffailua puhelimella räystään alla. Sisällä taas videoidaan mm. minua ja sotkuamme kielloistani huolimatta.
Omalla pojallakin oli vähän aikaa älypuhelin lainassa kun oma puhelin oli kadoksissa. Puhelin piti suorastaan repiä hänen käsistään pois, koska netissä oltaisiin oltu koko ajan salaa.
Huonosta puhelimesta ei poikaa ole koskaan kiusattu eikä hän ole salaillut sitä. Pieni simpukkapuhelin on jopa ollut tosi kätevä taskussa. Älypuhelinta ei pojalle hankita nyt ihan periaatteesta, mutta pitäisikö 3. luokalle menevälle kuitenkin ostaa joku kohtalaisen hyvä puhelin? Miksi?