Apua diakoniatoimistosta
Hei, onko kukaan saanut/joutunut hakemaan apua srk:n diakoniatoimistosta?
Millaista apua olette saaneet. Tarkoitan lähinnä taloudellista apua.
Kommentit (2)
Hei.
Kukin seurakunta määrittelee tarkemmin, millä lailla taloudellista apua voi saada, mutta pääsääntöisesti seurakunnan diakoniatoimisto antaa taloudellista apua maksusitoumuksena ruokakauppaan väliaikaisessa kriisissä. Talousselvitys tulee antaa. Jos on kyse isommasta ongelmasta, asian selvittelyyn menee aikaa ja tarvittaessa (asiakkaan suostumuksella) ollaan yhteydessä esimerkiksi sosiaalitoimistoon.
Sinun kannattaa mennä päivystykseen tai varata aika (riippuu seurakunnasta) sen alueen diakoniatoimistoon jonka alueella asut. Kirkkoon kuulumista ei kysellä. Diakoniatyöntekijä selvittelee kanssasi tilanteesi ja onko mahdollista avustaa.
Diakoniatyö voi tarjota vain lyhytaikaista kriisiapua. Varsinaiset tulonlähteet tulee anoa tarkoituksenmukaisesta paikasta (kuten toimeentulotuki)
Toivottavasti asiasi selviää
Toivoo Kirkkosisko, diakoniatyöntekijä
Kiitos paljon vastauksesta!