Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Lapsi 10v ja mietteet

Vierailija
03.04.2013 |

Ainokainen poikani täytti juuri 10v ja tuntuu niin pieneltä/suurelta yhtäaikaa. Te joilla jo aikuisia lapsia,tai vanhempia, meneekö tämä "loppuaika" nyt nopeasti? Onko eka kymppi helpompi vai vaikeampi ajanjakso noin yleisesti kuin jälkimmäinen?

Tuntuu haikealtakin, kun lapsuus auttamattomasti ohi.

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
03.04.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Lapsuus ohi? Oletko tosissasi?

Vierailija
2/4 |
03.04.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä ollaan 12 vuoden kohdalla menossa ja muutos kymmenvuotiaasta on ollut todella suuri. 10-vuotias on vielä sellainen hassu rajatapaus, mutta 12-vuotias poika on jo ihan selvästi siirtymässä teini-ikään, ylähuulessa näkyy haivenia ja on yhtä pitkä kuin minä. Pikkulapsuus on ala-asteen kohta päättyessä auttamatta ohi, mutta toisaalta nyt on ihan uudenlainen ajanjakso ja paljon muuta mielenkiintoista. Pojan kanssa voi keskustella ihan eri tavalla esim. luetuista kirjoista tai leffoista/telkkariohjelmista. Kaverisuhteet ovat paljon monimutkaisempia ja mietitään niitä kuvioita kotonakin. Koulussa on oltava entistäkin omatoimisempi ja kaikenlaisten sääntöjen noudattamisessa on opittavaa sekä lapsella että vanhemmalla. On tavallaan ihan erilaista vanhemmuutta nyt, kun lapsi oikeasti kyseenalaistaa vanhempien sanomisia ja perustelee omaa tahtoaan (erilaista kuin uhmaikäisen tahtokiukku). Minusta on hienoa, että pienestä vaippamadosta on kasvamassa komea, luotettava ja rehti mies!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
03.04.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

No pikkulapsuus ohi! Kyllä se on nuoruus alkamassa.

 

Ap

Vierailija
4/4 |
03.04.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mun tytär on 15v ja minusta aivan ihanaa, että on jo noin iso. Juuri aamulla viimeksi ajattelin ihan tosissani, että vaikka pienet lapset ovat söpöjä ja ihania ja valloittavia, niin kyllä vain tuollaisen nuoren äitinä on paljon mukavampi olla. :10 vuotta sitten onneksi ajattelin varmasti erilailla. :)

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yhdeksän kaksi kolme