Tunnetko ketään, jota lihavuusleikkaus ei ole auttanut
eli ei ole siitä huolimatta laihtunut tai sitten on laihtumisen jälkeen palannut entisiin mittoihin?
Kommentit (192)
[quote author="Vierailija" time="13.08.2014 klo 16:59"]
Tunnen kyllä, julkisvaroista leikattu. Ei motivaatiota liikkumiseen ja ruoka maistuu... Käy joka vuosi rasittamassa terveydenhoitoa useasti, koska otetaan verikokeita ja mitataan vitamiineja ja hivenaineita. Kallis yksilö yhteiskunnalle. Olisiko aivopesu laitettava pakolliseksi leikattaville, ja jokin vertaisryhmä, jossa velvotettaisi käymään? Olisi. Ruokahalu ja lihavuus asuu useimmiten korvien välissä, ei toki aina.
[/quote]
Eikö voisi samantien aivopestä lahduttamaan ilman leikkausta. Helpompaa ja tulisi halvemmaksi.
[quote author="Vierailija" time="29.03.2013 klo 17:13"]Tunnen, työkaveri laihtui leikkauksen jälkeen alle 10 kg, ei kestänyt kauaa kun oli jo leikkausta edeltävissä mitoissa. Kyseessä 50/60-vuotias nainen.
[/quote]
Mä tunnen samanlaisen tapauksen. Ei vaan voinut lopettaa ahmimista.
tiedän yhden. tämä mies on ollut normaalipainonen nuorena miehenä mutta
ihan syömällä valtavasti moskaruokaa päivittäin, hänestä tuli +160 kilonen.
kävi leikkauttamassa mahalaukun pois ja sille pantiin panta mahaan.
normaali ihminen laihtuu kun ei syö niin paljon mutta tämä söi ja joi
lähinnä olutta ja sokeriherkkuja ja venyytti jäljellä olevan mahalaukkunsa
entisiin mittoihin. istuu meillä työharjottelussa, sosiaalihuolto osti
sille sähkö-polkupyörän mutta se vitun pyöränrunko väänty niin pahasti
että lopetti sen käytön. nyt tulee työharjotteluun taksilla.
meillä ruokalasta ahmii kaksin käsin kaikkea mitä on tarjolla
ja haisee todella kuvottavalle. kuten suomalaisuuteen kuuluu,
kukaan ei uskalla sanoa tälle mitään vaan katoavat kuin tuhka tuuleen.
tänään sillä on kepit kun polvet alkaa olla syöpyneet.
yksi surullisimmista elämistä mitä tiedän. tuskin on monta vuotta
enää elossa.
[quote author="Vierailija" time="29.03.2013 klo 22:43"]
Samaa mieltä edellisen kans, että maksakoon ite omat läskinsä, jotka hankkineet syömällä.
Aivan turhaa terveydenhuollon varojen tuhlausta, jotka me maksamme veroina näille tankeille, sitten haetaa myötätuntoa ja keksitään selityksiä ,kun on hmm niin erikoinen aineenvaihdunta, että siksi lihoo.
Olen myös nähny näitä punkeroita työn puolesta, pitäis lailla kieltää nuo leikkaukset.
[/quote]
Jos ei edes yritetä laikata näitä lihavia, veronmaksajille koituu paljon palajon enemmän kustannuksia tekonivelistä ja dibeteksista ja muista liitännäissairauksista!
Saman tien kuin lihavuus pitäisi kieltää, ja sen hoito leikkauksin, pitääkö sitten myös tupakoitsijoilta kieltää kaikki hoidot, esim. syövän ja keuhkosairauksien ja verisuonisairauksien hoito?
Jos lapsenne on käytöshäiriöinen, pitäisikö kieltää kaikki kalliit tutkimukset ja hoidot, koska ne rasittavat veronmaksajia? Ja käskeä vain opettamaan lapset käyttäytymään kunnolla?
Miettikääs vähän nenäänne pidemmälle. Kuka tahansa saattaa joskus tarvita toimia, jotka jou voi tuomita johtuvaksi vain "väärästä" käytöksestä ja käytännöistä.
Tuttu kuoli. Jäi kolme alaikäistä lasta:(
Yhdelle sukulaiselle tehtiin leikkaus kiristyspannalla. Ahmimishäiriö edelleen niin että joko panta petti tai vatsalaukku venyi suunnilleen aiempiin mittoihin. Ei laihtunut.
[quote author="Vierailija" time="29.03.2013 klo 19:10"][quote author="Vierailija" time="29.03.2013 klo 18:00"]
[quote author="Vierailija" time="29.03.2013 klo 17:17"]
Miten se syöminen on mahdollista? Venyykö se mahalaukku sitten taas entiseen kokoonsa? :O
[/quote]
Tunnen. On isäni sisko, ja lihonut leikkauksen jälkeen ennalleen. Ja tosiaan, mahalaukku venyy vähitellen takaisin jos sinne tunkee entisenlaisia määriä ruokaa. Lisäksi tuolla isän siskolla on alkoholiongelmaa, ja alkoholi (kuten muut nesteet myös) hulahtaa suoraan mahalaukusta eteenpäin joten nesteillä pystyy itseään lihottamaan silloinkin jos on vielä pieni se mahalaukku.
Tuon isän siskon kuvio oli sellainen että painoi 160 kg kun meni leikkaukseen, laihtui 30 kg mutta sitten painonlasku pysähtyi, ja sen jälkeen on lihonut takaisin. Mässyttää punaviiniä ja kääretorttuja kuten myös pikaruokaa ihan kuten ennen leikkaustakin.
[/quote]
Käsittämätöntä että tämmöisiä edes leikataan. Ei mitään seulaa että kenellä on oikeasti motivaatio muuttaa elämäntapojaan, taustoja ei kartoiteta mitenkään. Kaupataan vaan helppoa painonpudotusta. Vastuu on potilaalla jolle on myyty katteettomia lupauksia.
[/quote]
Kyllä haastatellaan ja seulotaan. Osa ei pääse läpi, kun arvioidaan motivaation puute. Mutta netissä on ohjeita, miten valehdella, että pääsee läpi...
Tiedän vain yhden, hän kuoli leikkaukseen.
En tunne. Molemmat leikatut, jotka tiedän, ovat laihtuneet yli 40 kg. Alle 30 v. Naisia molemmat.
Eipäs ole... Se on nimenomaan LIHAVUUSLEIKKAUS.
Joudut laihduttaa aikas monta kymmentä kiloa ennenkö pääset edes leikkaukseen. Luulis sen jo motivoivan
En tunne ketään.
Itse laihduin yli 40kg vuoden aikana ja on pysynyt poissa jo 2 vuotta.
Leikkauksesta siis kohta 3 vuotta. Painoindeksi on nyt 21.
Voiko tollasta pyytää ihan tavalliselta terveyskeskuslääkäriltä? Siis lähetettä?
Tunnen. Leikkauksesta pari vuotta ja on lähes samassa painossa kuin ennen leikkausta, ENE dieetin jälkeen.
Itse menin yksityiselle puolelle, maksoi 13.000€
Melko pieni hinta elämänlaadun parantumisesta!
Varmaan auttaa jos lihavuus johtuu liian suurista annoskoosta, mutta jos esim suklaan ja karkin syönnistä mikä jatkuu leikkaukseen jälkeen tai tapahtuu paluu vanhoihin tapoihin niin ei siitä hyötyä ole. Itse olen ylipainon hankkinut suklaalevy- tai pari patukkaa päivässä tyylillä, niiden lisäksi yksi tai kaksi normaalia ateriaa (en pysty syömään jättiannoksia, esim. Raxissa pelkkiä salaattipöydän antimia menee 1-1,5 kukkuraista lautasellista, ei muuta)
Tunnen, työkaveri laihtui leikkauksen jälkeen alle 10 kg, ei kestänyt kauaa kun oli jo leikkausta edeltävissä mitoissa. Kyseessä 50/60-vuotias nainen.
[quote author="Vierailija" time="29.03.2013 klo 16:58"]
Itse menin yksityiselle puolelle, maksoi 13.000€
Melko pieni hinta elämänlaadun parantumisesta!
[/quote]
Niinhän se, jos on mistä maksaa se. Mulle jo julkisen puolen 200€ aiheuttaisi ongelmia.
Yksi tuttu täysin samoissa mitoissa. Aivan turha ja vaarallinen leikkaus.