Prisma: Kemikaalitko meitä lihottavat?
Ohjelmakuvauksessa kerrottiin että tutkijat ovat päätyneet kemikaalien lihottavaan vaikutukseen alunperin sillä havainnolla, että imetysikäisten vauvojen ylipaino on lisääntynyt. Kun vauvathan eivät ylensyö eivätkä koskaan ole kuntoilleet sen kummemmin.
No, mitenkäs se äitien "jes, yheksän kuukautta mä saan syödä kymmenen ihmisen edestä, mitä väliä kun kuitenkin on tää maha tässä"... oiskohan se lihavuusepidemia ihan raskaudenaikaisen yhteisen ruokatalounden pidon vaikutus se mikä tossa näkyy. Ja se, että neuvoloissa on vaan alettu syynätä vauvojenkin kokoa tarkemmin.
Mielestäni syiden etsiminen lihavuusepidemiaan kemikaaleista on ihan vaan sitä ettei viitsitä jättää niitä sipsipusseja kaupanhyllylle tai nostaa persettä sohvasta.
Kommentit (7)
Niin, kun ei jätetä niitä kemikaalinaksuja sinne kaupan hyllyyn...
Rasvan laatu vaikuttaa jonkun verran, mihin vartalon osaan se kertyy, se voi olla syynä keskivartalovanteeseen.
Aika vakuuttavaahan tuo minusta oli, että koehiiret joilla ei ollut mahdollisuutta tutkimuksen aikana mässätä herkkua lihoivat samalla ravinnolla kuin toinen ryhmä pysyi hoikkana, jos niille annettiin pieni määrä tiettyjä estrogeenisesti vaikuttavia kemikaaleja.
Samoin näiden jälkeläiset saivat lihomistaipumuksen jos emolle annettiin näitä kemikaaleja. Poikaset itse asiassa syntyivät muita pienempinä mutta saivat riesakseen lihomistaipumuksen.
Ja se sama muoveissa käytettävä kemikaali lisää syöpäriskiä. mm. rintasyöpää, koska se hormoni toimii estrogeenin tavoin.
Teistä muista en tiedä, mutta minua lihottavat kyllä ihan rasva ja sokeri.
Katoitteko sen dokkarin? Ihmetyttää, että miten jotkut sitten välttyy niiltä kemikaaleilta, kun niitä oli montaa erilaista ja niitä sai joka tuutista, vaikka kassakuitista?
[quote author="Vierailija" time="25.03.2013 klo 20:13"]
Katoitteko sen dokkarin? Ihmetyttää, että miten jotkut sitten välttyy niiltä kemikaaleilta, kun niitä oli montaa erilaista ja niitä sai joka tuutista, vaikka kassakuitista?
[/quote]
Ei niitä varmaan ihan täysin voi välttää, mutta siihen voi vaikuttaa saako hyvin vähän vai enemmän. Ohjelmassa sanottiin että esim bisfenoli-a:ta löytyy 90%:n amerikkalaisista naisten rintamaidosta eli jotkut onnistuu ainakin sitä suht hyvin välttämään.
Jäi kiinnostamaan se skottilääkärin kirja jossa hän kertoo miten näitä aineita voi karsia omasta ympäristöstään.
Kyllä jossain on vikaa kun jo lapsilla on omituinen keskivartalo vanne ja enne vain lihoivat tasapaksusti.