Apua, hajosin totaalisesti :D
Lukiolainen Aino Kopra avautuu Hesarin mielipide-palstalla opintotukiuudistuksista näin:
"Eilen järjestettiin mielenosoitus "Näpit irti opintotuestamme". Tempaus ei ollut vain itsekäs vaan myös ajattelematon.Kaikki ovat sitä mieltä, että leikkauksia on tehtävä, kunnes pois otetaan jotain omaa. Juuri nuorten pitäisi olla tästä huolissaan: kun Suomi elää velaksi nyt, meidän sukupolvemme maksaa siitä kalliisti tulevaisuudessa.
Aikaisemmin opiskelijat ovat tulleet toimeen huomattavasti vähemmällä rahalla kuin nykyisin, joten rahan riittäminen opiskeluun on vain budjetointikysymys. Toinen argumentti on opintojen venyminen työnteon takia. Oikeasti ongelma on se, että rahaa saa, kun nimi on jonkin oppilaitoksen listalla. Kellään ei siis ole mikään kiire pois.
Pöyristyttävää on myös koulujen käytös, sillä ne ottivat poliittisesti kantaa sallimalla mielenosoituksesta johtuvat poissaolot. Tämän takia monet varmasti osallistuivat vain saadakseen vapaatunnin.
Vetoan päättäjiin: älkää ajatelko seuraavien vaalien äänisaldoa vaan Suomen parasta. Vaikeitakin päätöksiä on pakko tehdä."
sitten joku näppärä oli tarkastanut Ainon verotiedot netistä ja kappas, muksulla on pääomatuloja vuodessa 300 000 euroa :D (Ansiotuloja tietysti nolla mutta mikäs sitä estää meuhkaamasta estää)
kuva: http://www.riemurasia.net/kuva/Lukiolainen-valittaa-mielenosoituksesta/117495
kyllä on varmasti äiti ja isi nyt Ainosta ylpeitä...
Kommentit (85)
Ensinnäkin, miksi ihmeessä hs julkaisi edes koko jutun? Lukiotyttö ei ole edes kokenut vielä kunnon opiskelua. Lisäksi kirjoituksessa on useita asia virheitä. Tuki mm. peritään takaisin jos ei opiskele tarpeeksi. Lisäksi on tiukat rajat, kauanko tukea voi edes nostaa. En edes jaksa eritellä muita asiavirheitä. Naurettavaa, että tyttö itkee yhteiskunnasta, josta saa itse isoimman hyödyn. Hänen isällään on ainakin 7 miljoonan omaisuus, jonka tyttönen tulee perimään. Ilman minkäänlaista työpanosta tälle yhteiskunnalle. Hän on siis pahimpia yhteiskunnan LOISIA. Vanha raha se on mikä näissä suvuissa puhuu. Siinä ei ole mitään järkeä. Monta miljoonaa rahaa, vaikka ei tee mitään yhteiskunnan hyväksi. Tähän olisi puututtava pikimmiten. Opintotuet on vain pieni osuus tässä pohjattomassa vanhan rahan meressä. Saisi hävetä tämä Aino Kopra tästä naurettavasta kirjoituksesta.
Kopra koetteli
kopraLkmMiehetNaisetSuomessaUlkomaillaNykyisenä nimenä
954
457
497
913
41
Entisenä nimenä
345
23
322
328
17
Kuolleilla
612
239
373
580
32
Yhteensä
1911
719
1192
1821
90
Nimipalvelussa etu- ja sukunimitietojen lukumäärät löytyvät kaikista henkilöistä, jotka on rekisteröity Suomen väestötietojärjestelmään. Rekisteröinnin yhteydessä he ovat saaneet suomalaisen henkilötunnuksen. Henkilötunnukset annettiin elossa oleville henkilöille vuosien 1964-1968 välisenä aikana. Tämän ajankohdan jälkeen henkilötunnus on annettu lapselle syntymäilmoituksen perusteella ja ulkomaalaiselle erillisen rekisteröinnin perusteella.
on kai tämän herran tytär
Mielestäni asiallista pohdintaa siitä kuuluisasta budjetoinnista, jolla pärjää
http://iwaitfornoman.blogspot.fi/2013/03/opintotuella-budjettielamista.html?m=0
Lukiossa opiskelu oli vielä helppoa, vaikka saikin sen max. 96e/kk. Kyllä se on täysin eri maailma, kun astutaan korkeakouluun eikä asutakaan pääsääntöisesti vanhempien katon alla. Helppohan se toki on niille nuorille, jotka saavat vanhemmilta jatkuvaa avustusta opintojen aikana tai asuvat peräti vanhempien omistamissa kiinteistöissä.
Itse ainakin kärsin kovasti tällä hetkellä siitä, että lukion ja korkeakoulun välissä satuin tekemään töitä niin paljon kuin vain sain, koska en ollut satavarma koulupaikan saamisesta. En kuitenkaan silloin ollut laskenut, että kuinka paljon ne menee yli sallitusta rajasta. No yhden kuukauden opintotuen joudun nyt maksamaan korkoineen takaisin. Ilman mitään muita tuloja kuin opintotuki. Ei toivoakaan, että voisin jättää yhden opintotuen nostamatta, koska siinä vaiheessa paastottaisiin vielä pahemmin kuin nyt. Eli tällä hetkellä peritään joka kuukauden opintotuesta 50e, eli noin 200e kuukaudessa laskuihin, ruokaan, terveyteen ja autoon ei ole mikään huima summa. Autoa pakko pitää, koska opinnot toisella paikkakunnalla ja julkinen liikenne aika kehno sinne. Niin ja toki joudun kihlattuni asunnosta maksamaan aina vastikkeet 100e/kk. Hups. Eli siitä jää 100e noihin mainitsemiini asioihin. Kyllähän sitä voisi niukasti elää, mutta kyllä tää aika kituuttamista päivästä toiseen on.
Mutta onhan tässä jotain hyvääkin. Mä haen aktiivisesti töitä, koska olen täydellisen kyllästynyt tähän tilanteeseen. Otan kaikki sijaisuudet vastaan, mitä suinkin saan. Toisen vuoden AMK-opiskelijana niitä saa jo jokusen. Niitä kuitenkaan on parempi olla ottamatta liikaa, koska sitten saa taas vuoden tai parin päästä maksella tuplasti takaisin. Ja mikä parasta, jos saan oikeasti työpaikan, olen valmis käymään siellä koulun ohessa ja lopettamaan opintotuen nostamisen kokonaan. Mutta mistäs saat tällaisen paikan, kun olet vielä virkaan "epäpätevä" ja "päteviäkin" on toistaiseksi tarjolla. Tilannehan olisi unelma, jos ei tarvitsisi huolehtia kuin normiveroista, ei mitään opintotuen rajoituksia.
Ja mitä tähän itse keskusteluun ja neiti Kopran kirjoitukseen, ei taida tyttörukalla olla toistaiseksi mitään käsitystä siitä, mitä esimerkiksi pelkkä eläminen nykyisin maksaa. Kyllä sitä vaan toivoo, että ei yhtäkkiä vaikkapa auto hajoa tai tule ylimääräisiä laskuja, koska muuten ollaan kirjaimellisesti kusessa.
[quote author="Vierailija" time="21.03.2013 klo 23:03"]
Tunnen monta solussa asuvaa opiskelijaa. Viimeistään graduntekovaiheessa oma rauha olisi kuitenkin suotavaa, jos vain mahdollista.
[/quote]
Aino budjetti-ihmisenä varmasti tyytyy soluun sitten kun on opiskelija koska onhan se selvää että vaikeitakin päätöksiä pitää pystyä tekemään :D
...eikun.
Jokainen teistä katsoo vain omaa napaa ja valtionrahoja. Katsokaas kauemmas taakse mitä opiskelu on tuonut ja miksi se on tärkeää ja miksi sitä pitäisi rahottaa?
Naisten asema on parantunut. Se ei ole aina ollut mikään itsestäänselvyys, mutta eihän sitä kukaan muista, koska heidän aikanaan kaikki on ollut hyvin.
Suomessa ollaan huippuosaajia monessa asiassa kuten tietotekniikka ja lääketiede. Joku huippukirurgi jää tekemättä, kun sillä ei ole vanhemmat maksamassa koulua.
Suomalaisnuoret saavat kansainvälisissä testeissä hyviä tuloksia.
Hyvin koulutetut pärjäävät ja perustavat yrityksiä, jotka tuovat verorahoja suomeen.
Koulutetun perheen lapsilla on parempi elintaso.
Rikas luulee, että elämässä tärkeintä on onni. Köyhä tietää, että se on raha!
Puhutte vain nirsoilusta nuorilla. Ehei kyse ei ole nirsoilusta vaan siitä, että yksinkertasesti työttömänä ja syrjäytyneenä saa enemmän rahaa ja SE että opintotuki on pieni niiiiin pieni, edesauttaa syrjäytymistä oikeen huippuvauhdilla!
Toivottavasti tästä saa mitään selvää kirjoitin niin kiireellä.
[quote author="Vierailija" time="21.03.2013 klo 22:22"]
ok, ennen vanhaan tarkoitin esim. aikaa, jolloin itse ja sisarukseni ovat opiskelleet, ilman lainoja, opintotuen ja asumistuen turvin, 90-luvulla. Ja jos mennään kauemmas, niin vanhempani ovat käyneet oppikoulua, eikä kyllä siitä maksaneet mitään.
Musta tällainen kuvaa tilannetta aika paljon: Tuttu oli muuttamassa ulkomaille ja hänellä oli paljon kuivamuonaa, kuten makaronia, riisiä jne. Kysyin hänen puolestaan parilta tutulta opiskelijatytöltä, olisiko heillä niille käyttöä. No ei, kun en mä ton mallisia makaroneja syö jne... Itse opiskellessa aikoinaan sitä söi mitä halvimmalla sai - terveellisesti kuitenkin. Nyt ei haluta tinkiä yhtään siitä elintasosta, mihin on vanhempien kodissa tottunut.
Ja kohta joku kysyy miksi pitäisikään... no musta olisi ihan hyvä kokea sekin vaihe elämästä, kun eletään niukasti, pienessä kimppakämpässä muiden kanssa...
[/quote]
60-luvulla oppikoulut olivat maksullisia, eikä siskoni päässyt oppikouluun. 70-luvulla oli jo ilmaista, ja minä pääsin opiskelemaan.
Täällä haikaillaan muka menneisyyteen, 90-luvulle. Minä opiskelin 80-luvulla yliopistossa lainan turvin ja maksoin sitä takaisin nelikymppiseksi. Opintolaina ja -raha eivät kuitenkaan riittäneett elämiseen. Jatkuvan rahapulan vuoksi kävin myös töissä, mikä pidensi opintojani. Minun opiskeluaikanani oli yleistä, että opinnot kestivät vuosikausia. Jotkut roikkuivat yliopiston kirjoilla kymmenenkin vuotta. Myöhemmin ruvettiin painostamaan opiskelijoita valmistumaan viidessä vuodessa.
Ainainen rahapula ja penninvenytys opetti kekseliääksi, että pysyi hengissä, mutta ei se lisännyt opiskelumotivaatiota. Pikemminkin päinvastoin: se masensi ja keljutti ihan täysillä. Turhaan te haikailette menneitä "hyviä aikoja", kun ei niitä ollut.
Sääliksi käy omia lapsiani, joiden pitäisi suoriutua opinnoistaan 4 - 5 vuodessa omarahoitteisesti. Tuollaiseen tahtiin ei mahdu millään työnteko, jolla voisi rahoittaa opintonsa.
.
Ja opintolainan korot 80-luvulla eivät olleet matalat. Minä olen maksanut 16 prosentin korkoja omista opintolainoistani. Ei silloin ollut muuta vaihtoehtoa kuin ottaa opintolainaa ja tehdä opintojen ohessa hanttihommia, jos köyhä halusi opiskella.
[quote author="Vierailija" time="21.03.2013 klo 22:28"]Nykyisin opintolaina ei ole kovin suosittua, korko on kovempi, eikä työpaikkaa välttämättä löydy opintojen päätyttyä. Moni käy mielummin opintojen aikana töissä kuin ottaa opintolainaa.[/quote]
Ei se mikään kova ole, viiden prosentin luokkaa, prosentti vuosittain ja loput pääomitetaan. Jos maksu jää alle 15 euron, sekin pääomitetaan. Opintolainan kanssa tahtoo vain olla se ongelma, että vaikka lisärahaa tarvittaisiin, sitä joko pelätään eikä oteta näin ollenkaan, tai sitten sitä nostetaan kaikki mikä irti saadaan ja eletään leveämmin kuin olisi tarvetta.
Viisaus asuu jossain siellä välissä.
huvittavinta tässä on se että on menty julkaisemaan mielipidekirjoitus ihmiseltä jolla ei ole mitään kosketusta tai oikeaa tietopohjaa asiasta. Ei omakohtaista kokemusta, virheelliset tiedot opintotukijärjestelmästä (tukea ei todellakaan saa vain roikkumalla koulun "listoilla" vaan se on sidottu opintopisteisiin ja tukea voi saada vain tietyn ajan. Ja etenkin yliopistossa joissain tiedekunnissa pakollisen pistemäärän eteen saa tehdä tosi paljon työtä) tai sen toiminnasta, ei selkeästi edes käsitystä siitä mitä korkeakouluopiskelu pohjimmiltaan on ("vapaatunti!" :D)
Kirjoittaja on lapsi jolla ei ole ja tuskin koskaan tulee olemaankaan mitään kosketusta itsensä elättämiseen ansiotyöllä, omaan taloudenpitoon, korkeakoulu/yliopisto-opintoihin, rahankäyttöön tai budjetointiin. Mitään hän ei ole aiheesta muutenkaan viitsinyt selvittää mutta mielipidekirjoitus on silti ollut pakko väkertää.
[quote author="Vierailija" time="21.03.2013 klo 22:33"]
Mä tunnen monia, jotka ovat opiskelleet pelkän opintotuen, asumistuen ja kesätöiden voimin - silloin 90-luvulla. Omassa tuttavapiirissäni ei ole ketään, joka olisi ottanut opintolainaa. En sitten tiedä mitä tilastot sanovat.
[/quote]
Niin minäkin. Silloin 90-luvulla tein. (Tai no mitä nyt vähän oli säästettyjä rahoja, vanhemmat antoivat satasen toisinaan jne. + kesätyöt) Ja todella tiukkaa oli jo silloin. Mutta tiedätkö: Opintotuki ei ole noussut noista päivistä euroakaan, asumislisä jokusen hassun kympin. Oletko kuullut koskaan asiasta nimeltä inflaatio? Hinnat ovat noin 50% korkeammat kuin silloin, ehkä enemmänkin.
Asuntojen hinnat ovat nousseet todennäköisesti vielä enemmän. Oma ensimmäinen soluasuntoni maksoi muistaakseni n 700 markkaa, eli n. 117 €. Tässä samassa kaupungissa halvin soluasunto näyttää tällä hetkellä olevan n. 200 €. Ja tämä sijaitsee huomattavasti huonommalla sijainnilla kuin omani oli.
Ei ole tosiaan kiinni nykyopiskelijoiden nirsoudesta ja rahankäyttötaidoista, ettei opintotuella pärjää. Ei niitä satasen soluasuntoja enää ole olemassakaan isoissa kaupungeissa.
t. 90-luvun opiskelija
Te, jotka kehotatte ottamaan opintolainaa valmistumisen nopeuttamiseksi: lainaa on tosiaan otettu, samoin tukikuukaudet vedetty tappiin, myös tehty töitä opiskelun ohella. Joillakin aloilla ei niin valmistutakaan viidessä vuodessa. Eikä joka kaupungissa eletä opiskeluaikana ilman kaikkia mahdollisia tulonlähteitä.
Aino Kopran kirjoitus on esimerkki nykyisestä vallitsevasta ilmapiiristä, jossa on rikkaiden ihan OK kurittaa "laiskoja" köyhiä. Veikkaanpa, että Aino Kopran ei tarvitse tulevaisuudessakaan toimeentulonsa puolesta paljon huolehtia.
Itse en ainakaan opintotukea saa, jos ei 5opintopistettä tule kuussa kasaan (mikä on siis tavoitevauhti, vastaa 8h opiskelua päivässä kuukauden ajan joka arkipäivä). Miehelläni ainakin otettiin kelasta heti yhteyttä, kun jotkut opintopisteet eivät olleet tullut heille vielä näkyville. Eli itse en ymmärrä miten opiskelijat muka voivat vain olla kirjoilla ja nostaa opintotukea. Nähtävästi tällaistakin tapahtuu.
Sen lisäksi en ymmärrä miksi korkeakouluopiskelijat ovat taas niin iso paha. He sentään tekevät jotain. Omassa lähipiirissäni en tunne ainakaan ainuttakaan lusmuopiskelijaa, vaikka varmasti heitäkin löytyy. Ja ne opiskelijat jotka asuvat yksiöissä jotuvat kyllä tekemään opintotuen lisäksi töitä ja näillä töittensä verorahoilla melkeinpä jo oman tukensa maksavat. Itse ajattelen näin että minulla on oikeus opintotukeen, koska opiskelujen jälkeen tulen omalla työlläni maksamaan jonkun toisen opiskelijan tuen.
Enemmän olisin huolissani niistä nuorista, jotka eivät tee yhtään mitään, koska ei kiinnosta ja nostavat työttömyystukea, joka on paljon suurempi kuin opintotuki. Ymmärrän toki että kaikille ei myöskään vain riitä töitä, mutta painotan vielä, että tarkoitan näitä jotka eivät edes yritä niitä saada.
[quote author="Vierailija" time="21.03.2013 klo 22:11"]
[quote author="Vierailija" time="21.03.2013 klo 22:05"]
No ennen on ollut vuokrat, ruuan hinta yms paljon pienemmät verrattuna nykyiseen hintatasoon. Opintotuen määrä ei ole noussut juuri yhtään aikoihin ja voin sanoa, että opiskelijana en elä mukavasti, niin kuin joku sanoi. Opintotukeni ja opintolaina menevät vuokraan ja laskuihin. Käyn opintojeni ohella töissä, jonka takia olen laskeskellut valmistumisen venähtävän 2 vuotta normaalista valmistumisajasta.
[/quote]
Oletko miettinyt, että kohdallasinkin olisi omaltakin kannaltasi kannattavampaa jättää työt ja vaikka ottaa lainaa jotta valmistuisit nopeammin. Sitä paitsi monet aikuisopiskelijat opiskelevat ihan työn ohessa ja silti valistuvat nopeammin kuin nämä "kokopäiväopiskelijat". Omasta sinnikkyysedtä kiinni koko hommeli.
[/quote]
Etkö osaa lukea? Sehän just sanoi, että opintolainakin menee vuokraan ja laskuihin.
[quote author="Vierailija" time="21.03.2013 klo 22:00"]
No ihan oikeassahan Aino on. En ymmärrä, miksi yhteiskunnan pitäisi elättää opiskelijoita.
Kannatan lukuausimaksuja, varmasti nopien tapa saada opiskelijat ulos putken päästä.
[/quote]
Oletkos ikinä elättänyt itsesi samala kun olet opiskellut?
Mutta eihän yhteiskunnalla mitään "pakkoa" ole tukea opiskelua. Yhteiskunnan tulee tukea opiskelua AINOASTAAN siinä tapauksessa, että tahdomme ettei Suomeen synny taas uudelleen oikeasti köyhien ja oikeasti varakkaiden luokkia. Jos opsikelu on vain varakkaiden lapsille suotavaa ylellisyyttä, niin eihän siinä mitään, sehän on vain paluuta perinteisempään.
No kyllä se opintolaina on edelleen ihan kovin halpaa. Mulla on muutama tonni, jonka otin kansanopistoa varten pari vuotta sitten. Korkoineen, marginaaleineen, kuluineen maksaakohan tuo just ja just 1,5 %
Täysin eri asia on se, miten suuren osan opinto"tuesta" voidaan edellyttää olevan lainaa? Ei laina noin teknisesti ottaen ole mun mielestä tukea. Tässä opntotuen osassa sitä tukea on vain valtiontakaus.
Tarvitaanko me lahjakkaista ihmisistä korkeasti koulutettuja? Riittääkö jos kuka vain palikka voi "ostaa" korkeakoulututkinnon?
Onko kohtuullista, että "yhteiskunnan loiset" (lol) niinkuin jotkut kitkerät alikoulutetut täällä heitä nimittävät voivat opiskella, kun heillä päätä niihin hommiin riittää?
No onko sitten kohtuullista että samoja tukimuotoja voi saada monta kertaa saman asteen opintoihin? Voiko lukiosta aiheutuvia kustannuksia nostaa niin, että pienituloisen perheen teinit tarvitsevat siihen opintolainaa?
Ainosta saisi hyvän tositeevee-sarjan! Eläisi sellaiset puoli vuotta pelkällä opintotuella ilman isin rahoja, mielellään vielä pienessä opiskelukaupungissa jossa työpaikkoja ei juuri opsikelijoille ole . ja näyttäisi miten budjetointi sujuu :D
Opiskelijathan saadaan nopeiten työelämään siten, että vaikka yhden lukuvuoden aikana suoritetaan kaikki opintosuoritukset , lasketaan läpipääsyrajoja sen verran että läsnäololla saa suorituksen ja tadaa, kaikki valmistuvat vuodessa. Eihän ketään ole missään välissä kiinnostanut että oppivatko opiskelijat mitään vaan tärkeää on saada ihmiset valmistumaan..
Erään Helsinkiläisen opiskelijan talous näyttää tältä:
Opintotuki:
Opintoraha 298,00 e/kk -10% vero
=268,2e
Asumislisä 201,60 e/kk
= 469,8e
Kiinteät kulut kuukaudessa:
440e /kk Soluasunto Puistolasta.
Sähkö 25e/kk
Matkakortti 25/kk
Puhelinlasku 30e/kk
Internet 20e/kk
Vakuutus 9,5e/kk
=549,5e
Palkkatyö
Palkkatulot kuukaudessa maksimissaan 600e tai seurauksena tukien takaisin perintä. Eli keskimääräisellä 12 euron tunti palkalla tämä tekee 50 tuntia kuukaudessa, eli 12,5 tuntia töitä viikossa. Tämä tarkoittaa keskimäärin hieman yli kahta iltaa viikossa töissä. Tämä tietenkin edellyttää, että pystyt tienaamaan tarkalleen tuon 600e. Todellisuudessa tulot jäävät väkisinkin sen alle.
Eli teoreettiset maksimi tulot kuukaudessa = 1069,8e
Suurimmat mahdolliset tulot 1069,8e – kiinteät kulut kuukaudessa 549,5e = 520,3e
520,3e Kiinteiden kulujen jälkeen. Eli 130,1 euroa viikossa tai 18,59 euroa päivässä.
18,6 euroa päivässä, jolla maksetaan syöminen, vaatteet, koulukirjat, harrastukset yms.
Jätän jokaisen oman arvioinnin varaan onko kyseinen summa paljon vai vähän.