Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Näköhäiriöt raskausmyrkytyksessä?

Vierailija
10.03.2013 |

Raskausmyrkytyksen eli toksemian eri pre-eklampsian yksi oire on päänsärky ja siihen liittyvät näköhäiriöt.

Millaisia ne häiriöt oikeastaan ovat? Haluaisin kuulla joltain ne itse selvästi kokeneelta, mielellään useammalta! 

Olen itse töissä neuvolassa ja minulta on tätä kysytty, ja osaan kertoa vain mitä olen lukenut, ja parin asiakkaan epämääräisen kuvauksen "ehkä oli niitä näköhäiriöitäkin". Olisi mukava saada kuulla kokemuksia jotta voin paremmin neuvoa. 

Kommentit (2)

Vierailija
1/2 |
10.03.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mulla oli vaikea raskausmyrkytys ja kaikki muut oireet mutta ei noita näköhäiriöitä. Ilmeisesti ne ei ole kauhean tyypillisiä.

Vierailija
2/2 |
10.03.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mulla pomppi mustia pisteitä silmissä, välillä sellaisia mustia viiruja näkyi. Toisinaan siis oli pisteitä ja toisinaan oli viiruja, jompia kumpia. Mulla todettiin lievä raskausmyrkytys. Ensin oli proteiini pissassa, sitten ylävatsasärky, näköhäiriöt, päänsärky ja pahoinvointi. Verenpaineet oli aina ihan täydelliset!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: neljä yksi kolme