Olen käynyt nyt kahdesti työhaastattelussa erääseen firmaan ja
kummallakin kerralla mulle on sanottu tulevasta esimiehestä (siis jos paikan saan) että hän on eritätin vaativa ja pitää vaan osata ottaa asia oikealla tavalla. On jo alkanut mietityttämään että millainenhan naispaholainen siellä on vastassa, uskaltaako moista paikkaa edes miettiä jos valituksi tulee?
Kommentit (5)
Eivät ole lepokoteja ja kyllä minä hommani hoidan ja vielä hyvin, mutta ihmetyttää tuollainen asian korostaminen.
t.ap
Muistan vuosien takaa samantapaisen työhaastattelun. Eivät tosin sanoneet mitään vaativasta luonteesta, mutta taisivat puhua "erikoisesta huumorintajusta, jota ei pidä ottaa itseensä". Yritin kysyä hieman tarkennusta, mutta vastaus oli ympäripyöreä.
Onneksi minulle tarjottiin toista, jopa hieman paremmin palkattua työtä, jonka sitten otin vastaan. Mutta minulle tosiaan jäi epämiellyttävä tunne siitä ensimmäisestä paikasta. Jos he olisivat tarjonneet parempaa palkkaa tai muuten kiinnostavampia töitä, niin vaikean päätöksen äärellä olisin ollut. En ehkä kuitenkaan olisi kyseiseen paikkaan mennyt, sillä työilmapiirillä on todellakin minulle merkitystä.
Mieleni tekisi sanoa, että älä ota tuota vastaan, jos sinulla on vähäisessäkään määrin luotto siihen, että saat jonkin muun työn.
Itse asiassa juuri tuo työ olisi se, minkä haluaisin. Mietin vaan, että onko se tyyppi sitten niin hankala että vaikeuttaa kaikkea vai mistä on kyse. Kyllä minä tosiaan työni hoidan, mutta tyhjänpäiväistä "vaativuutta" en jaksa katsella.
Esimiehen tuleekin vaatia alaisiltaan, mutta ei niin, että turhaan höykytetään niitä alaisia.
Jos alaiset tekevät sata lasissa, motivaatio kohdallaan, ja asenne hyvä, niin ihan turhaa pikkujutuista nipottamaan. Joskus tuntuu, että esimiehillä nälkä kasvaa syödessä: mikään työsuoritus ei koskaan ole kyllin hyvä, tai alainen kyllin ahkera ja motivoitunut. Ei ymmärretä, että ihminen ei ole mikään kone, joka voisi tehdä tauotta 24 tuntia putkeen.
Esimerkkinä tosielämästä: esimies tulee huutamaan alaiselle, kun alainen on mennyt juomaan vettä janoonsa (tekee puhelimitse tehtävää asiakaspalvelua, ja mennyt käymään äkkiä pissalla ja juomassa kylmää vettä kurkun selvittämiseen, tehnyt tätä ennen tukkuputkella töitä, ja puhelutilanne hyvä kun meni pissalle ja juomaan).
ns, Vaativuuden alle ei saisi hyväksyä vittumaista, epäreilua, tyrannisoivaa pomottamista.
eikös kaikki pomot nykyään ole vaativia. Ihmisistä puristetaan kaikki mehut irti. Eivät työpaikat nykyään ole lepokoteja.