Seurustelevat yh-äidit: Miten usein tapaatte miesystäväänne?
eli tuossa otsikossahan tuo kysymys jo tulikin... Ehkä lisäksi vielä kiinnostaa, kuinka kauan olette seurustelleet ja haluaisitko, että tapaisitte useammin? Ja mitä teette, kun tapaatte toisianne?
Kommentit (16)
Harva se päivä. Olemme seurustelleet noin puoli vuotta ja lähes aina tavatessamme rakastelemme. Käymme myös mm. baarissa tai elokuvissa. Ja ollaan vaan.
Ajattelen pikemminkin, että mulla on rakastaja. Emme varsinaisesti seurustele. Mies tulee meille, kun lapsi nukkuu. Katsomme leffaa, juttelemme, rakastelemme. Joskus harvoin tapaamme päiväsaikaan, kun käymme grillailemassa hänen pihallaan lapsi mukana tms. Ai niin, tapaamme noin kerran viikossa.
Tavataan noin kaksi kertaa viikossa, yleensä meillä. Lomilla matkustelemme yhdessä, lapsi siis aina mukana. Kohta 10 vuotta olemme olleet yhdessä.
Vierailija kirjoitti:
Ajattelen pikemminkin, että mulla on rakastaja. Emme varsinaisesti seurustele. Mies tulee meille, kun lapsi nukkuu. Katsomme leffaa, juttelemme, rakastelemme. Joskus harvoin tapaamme päiväsaikaan, kun käymme grillailemassa hänen pihallaan lapsi mukana tms. Ai niin, tapaamme noin kerran viikossa.
Teillä on ihana järjestelmä, tapaatte kun sinulle sopii ja haluttaa, perheolot ei häiriinny.
Viikonloppuisin nähdään. Ollaan usein meillä tai miehen mökillä. Jos mulla on lapsivapaata, olen usein miehen luona. Tehdään milloin mitäkin, käydään ulkoilmassa ja syödään hyvin, joskus leffaa jne.
Pari kertaa ollaan oltu lomalla ulkomailla miehen kanssa kaksin. Lasten kanssa tein lomareissut keskenään vielä viime kesänä kun seurustelu oli alkuvaiheessa, mutta ensi kesänä mennään yhdessä lomalle. Miehellä ei ole omia lapsia.
Oltiin oltu yhdessä 4kk kun mies tapasi lapset ensimmäisen kerran.
Pian kaks vuotta seurusteltu. Tavatan viikon-kahden välein ja lomilla
Olemme olleet yhdessä 11v. Tapaamme muutaman kerran viikossa. Hän yöpyy meillä tai minä hänellä.
Joka arkipäivä töissä. Mutta työajan ulkopuolella ehkä pari kolme kertaa kuussa saadaan järkättyä yhteistä aikaa. Hänellä lapset joka toinen viikonloppu ja minun lapset on kerran kk yhden yön mummolassa. Lomilla keretään enemmän, kun mun lapset on isällään pitkillä vapaillaan.
Ei olla tavattu toistemme lapsia vielä, yhdessä neljä kk.
Tapaillaan aina, kun lapseni ovat isällään, eli joka toinen viikonloppua ja arkena keskiviikkoisin. Harvakseltaan mies käy meillä silloin, kun lapseni ovat paikalla, silloin kaffetellaan tai katsotaan leffaa kaikki yhdessä.
Seurusteltu on kymmenen vuotta.
Mies on varattu ja minä en enään halua avioon, siksi tämä kerran viikossa tapailu on kummallekin hyvä juttu. N43
Noin 3-4 kertaa arkisin, viikonloput ollaan joko meillä tai hänen ja hänen lastensa luona. 13v ollaan yhteistä polkua tallattu näin. Yhteen muutetaan sitten kun lapset lentää pesästä. :) Minulla pojat 15&16v ja hänellä pojat 17 ja 17v.
En ole ap, mutta minua kiinnostaa, minkäikäisiä lapsia teillä on. Ainakin tuo kommentoija nro 2 vaikuttaa viettävän aika vauhdikasta elämää näin 4-vuotiaan lapsen äidin näkökulmasta.
En enää seurustele, mutta yksi suhde minulla oli. Vapaina viikonlippuina eli kerran tai kaksi kuukaudessa, olimme yhdessä. Joskus mies oli myös meillä lapsen aikana, ihan arkiöinäkin. Ei ollut hankalaa, varsinkin kun miehellä ei ollut omia lapsia.
Kerran-pari viikossa, ollaan tunnettu 17 vuotta, tapailtu 6 vuotta.
Käymme yhdessä jommankumman kotona saunomassa, usein ostoksilla ja ulkona syömässä, joskus veneilemässä.
Välillä saamme yhteistä aikaa parin päivän veneilyyn tai mökkeilyyn, mutta liian harvoin.
Molemmilla teini-ikäisiä lapsia, jotka ovat vähän väsyttävässä iässä.
Minulla lapsi 13 v, miehen lapset jo aikuisia. Kaksi päivä viikossa lapsi on isällään, ja asumme yhdessä. Teemme yhdessä mitä nyt pariskunnat tekee, rakastelemme, kokkaamme, katsomme telkkaa, käymme lenkillä ja salilla, ystävillä ym. Lopun viikosta mies on kanssamme ehkä parina päivänä, normaalia arkea. Lopun aikaa olemme lapsen kanssa kahden. Kolme vuotta on menty näin.
Elämä on varmaan vähän samanlaista, kuin uusperhe, jossa mies on viikot töissä Helsingissä ja hänellä kakkosasunto siellä.
Vanhemmat sukulaiset lähinnä kyselee, koska muutetaan yhteen. Ei ole suunnitelmia vielä. Voi olla, ettei ennen kuin poika muuttaa kotoa, katsotaan nyt kuinka tämä elämä tässä kulkee.
Mielenkiintoisia vastauksia, näyttää olevan seurustelulla monia muotoja. Minun miesystäväni on joka toinen viikonloppu yön tai kaksi minun (ja minun lasten) luona ja sen lisäksi tapaamme viikolla kerran-kaksi, myös meillä. Silloin tällöin saan lapsivapaata, ja käymme elokuvissa tms. ja vietän yöni hänen luona. Joka toinen viikonloppu hän viettää aikaa omien lastensa kanssa, silloin emme yökyläile. Lapset olen kyllä tavannut.
Meille tämä on hyvä järjestely, mutta moni tätä ihmettelee. Kyselyjä tulee mm. siitä, miksi emme muuta yhteen, nää useammin jne. Olemme seurustelleet puolisen vuotta.
ap