Vanhemmat ja vanhemmat sinisilmäisiä = ruskeat silmät! :O
Siis meillä lapsella näin. Meillä vanhemmilla toisella siniset ja toisella sinivihreän harmaat silmät, toiset isovanhemmat sini- ja harmaasilmäisiä ja minulla isälläni oli tumman vihreät silmät, äidillä siniset. Nyt kuitenkin olen huomannut, että lapsen silmät muuttuvat aina vaan tummemmiksi ja alkavat rusehtaa enemmmän. Lapsella nyt ikää 14. Olivat vielä 12 vuotiaaksi ihan meripihkan vihreät, mistä tuo ruskeus edes tulee? Ihan oma on....
Kommentit (6)
Vihreäsilmäisillä on ruskeaan menevä geeni,joten onhan se mahdollista hyvinkin.Omalla lapsella oli vauvana violetin väriset silmät,eikä niistä vieläkään tiedä,kun vaihtavat väriä valon mukaan ja lapsi on jo 2v.
No, meillä näin: Mulla vihreänruskeat silmät, lapsen isällä ruskeat silmät, mun äidillä vihreät silmät, isällä siniset, miehen äidillä siniset ja isällä mustanruskeat; ja Lapsellamme kirkkaan vaalean siniset silmät. Siis oikein hämmästyttävän siniset. Toisaaltan, vaikka mieheni isällä on aivan mustat hiukset ja pistävän tummat silmät (on ihan suomalainen) niin kolmesta lapsesta vain yksi eli mieheni peri isänsä tummat silmät, muilla äitinsä siniset.
Äidilläni ja isälläni molemmilla on todella tumman ruskeat silmät, kuten myös molempien äideillä. Minulla on kuitenkin vihreät silmät, toisella veljelläni siniset ja toisella tumman ruskeat. vanhemmmat myös molemmat tummatukkaisia, mutta toisella veljellääni blondit hiukset, toisella todella tumman ruskeat. Itselläni on myös ruskeat hiukset, muttei kovin tummat.
Silmienvärilaskuriin kun syöttää ap:n antamat tiedot (isovanhemmat sininen-sininen & sininen-vihreä, vanhemmat sininen ja sininen) niin sen mukaan ruskeiden silmien todennäköisyys on 0%. Eli varsin harvinaista lienee.
http://genetics.thetech.org/online-exhibits/what-color-eyes-will-your-children-have
Sama homma. Lähisuvussa on vain sini- ja vihreäsilmäisiä, mutta niin vain on pojallani ruskeat silmät. Ja tiedän satavarmasti itse, että mieheni on pojan isä, joten siitä ei ole kysymys. Toisella lapsella on aivan kirkkaan siniset silmät.
Siniset, harmaat ja vihreät silmät ovat geneettinen ominaisuus, jota pidetään resessiivisenä eli väistyvänä ruskeisiin nähden. Silmien ruskea väri on siis dominoiva peirytyvä ominaisuus. Asiasta löytyy koko ajan lisää tietoa ja silmien väri voi lapsen kasvaessa myös vaihtua.
http://tieku.fi/kysy-meilta/silmien-vari-voi-vaihtua-elaman-aikana