Päiväkodista ehdotettiin, että kävisimme puheterapeutilla, kun lapsen puhe on sekalaista
Itse ymmärrämme ihan hyvin lastamme. Kävimme kerran puheterapeutilla, jossa hän leikki, jutteli ja pelasi poikamme kanssa.
Puolen tunnin leikkimisen jälkeen hän sanoi, että lapsellamme on " selkeä semanttis-pragmaattinen dysfasia" . (Kopion ton suoraan lapusta.)
Lapsen kuulemma pitäisi alottaa intensiivinen terapia jne jne. Siinä vaiheessa lähdimme pois!
Lapsemme puhuu selkeää ja lapsi puhuu paljon.
Varokaa neuvolan tätejä ja puheterapeutteja, keksii vain diagnooseja ja saadakseen rahaa ja hoidettavia!
Kommentit (20)
oikeasti noin tyhmä ja ajattelematon?
Tietäen millaiset jonot on kaikkiin mahdollisiin puhe- yms terapioihin ja kuinka vaikea on saada lapsi niihin, niin ei niihin lähetetä todellakaan helpolla ja vanhempia kiusatakseen jaella.
En vain usko, että kukaan puheterapeutti pystyy tuollaista diagnoosia tekemään leikkimisen perusteella.
Itsehän minä olen lapseni kanssa enemmän kuin kukaan ja tiedän, ettei lapsessani ole mitään vikaa. Hyvin puhuu!
ap
kun ovat sitä tottuneet kuuntelemaan. Oman lapsenikin puhetta ymmärsin ihan hyvin, mutta muut eivät ymmärtäneetkään. Kun on niin lähellä niin saattaa tulla sokeaksi oman lapsensa ongelmille.
Puheterapian ansiosta nykyään myös muut saavat lapseni puheesta selvää - ainakin yleensä.
T. Dysfasia-lapsen äiti
diagnoosin kuuntelemalla puhetta. Eli myös leikkimisen perusteella.
Läheinen voi ymmärtää lapsen puhetta, mutta moni ulkopuolinen ei. Vahingoitat vain lasta, jos lapsi ei saa hänelle kuuluvaa hoitoa.
Vanhemmat oppii lapsen puheen ja muut eivät. Joten jos otiset eivät ymmärrä lapsen puhetta niin silloin vaan puheterapiaan. jos veilä on tarjottu mahdollisuutta.
miksi olet tehnyt tämmöisen avauksen? en usko tämän aloituksen todenperäisyyteen pätkääkään....
Vierailija:
miksi olet tehnyt tämmöisen avauksen? en usko tämän aloituksen todenperäisyyteen pätkääkään....
Odotan koko ajan, että milloin älyävät itse viedä lapsen terapiaan tai että joko nyt vihdoin ja viimein neuvolassa ohjataan.
Lapsi on 1v. saakka ollut samalla pph:lla hoidossa, joten varmaan eläkeikää lähestyvä hoitotätikin ymmärtää lapsen mokellusta, eikä tajua ehdottaa lapselle puheterapiaa...
Lapsi on nyt jo yli 5v.
Ihan taatusti lapsella on " kivat" oltavat koulussa, kun sanoista puuttuu monia kirjaimia ja keksinyt ihan ihmeellisiä omia nimiä monille asioille...
Minä olisi ystävänäni jo moneen otteeseen kiikuttanut lapseni terapiaan. Olin jo tosi huolissani oman lapsen ärrästä, mutta oppi sen juuri, niin eipä tarvitsekaan neuvolassa asiasta nyt mitään kysyä.
" Puolen tunnin leikkimisen jälkeen hän sanoi, että lapsellamme on " selkeä semanttis-pragmaattinen dysfasia"
Ihan oikeasti. semanttis-pragmaattinen dysfasia on kyllä niin vakava juttu että en usko että suomenmaasta löytyy yhtään puheterapeuttia joka uskaltaa sen diagnoosin antaa alkuperäisen kuvailemalla tavalla.
Omalla lapsellani on juuri tuo diagnoosi ja se vaati perusteelliset tutkimukset sairaalassa (neurologi/puheterapeutti/toimintaterapeutti) ennenkuin diagnoosi meille annettiin.
Minun lapseni puhui kolmevuotiaaksi melko epäselvästi, minä välillä muille tulkitsin puhetta. Sen jälkeen oli äännevirheitä ja lauserakenne epävarma, mutta kyllä muutkin sai puheesta selvää. Ei dysfasia tarkoitakkaan aina puheen epäselvyyttä, vaan meillä foniatrin diagnoosi on F80.2 eli häiriö kuullunymmärtämisen ja käsitteiden ymmärtämisen puolella. Eli kun viesti ei mene perille kuin toistamalla ja kuvia toisinaan apuna käyttämällä. Iso riski lukihäiriöön ja oppimisvaikeuksiin on olemassa. Olen iloinen, että syy on selvinnyt, nyt tiedän mistä kenkä puristaa, en olekaan itse luulotautinen äiti.
Mutta anna mennä vaan samaa tietä, jos mielestäsi olet aina oikeassa. Niin makaat kuin petaat.
olen kuullut heistä vain huhuja. no nyt semmoinen siis löytyy täältä.
ap, olet idiootti, anteeksi vain. teet lapsellesi semmoisen karhunpalveluksen, että sitä voi olla vaikea antaa itselleen anteeksi myöhemmin.
ota vastaan kaikki terapia mitä saat ja ole siitä onnellinen. luota siihen, että ammattinsa osaavat terapeutit osaavat tehdä diagnooseja. myönnä, että itse voit olla lapsesi suhteen sokea. kysy hyviltä ystäviltäsi tai sukulaisiltasi, ovatko he huomanneet ongelmia - todennäköisesti ovat, mutta eivät ole sitä saaneet aikaisemmin sanottua. toivottavasti välinne ovat riittävän avoimet, jotta he uskaltavat olla rehellisiä.
älä tee lapsesi elämää vaikeammaksi kuin mitä se tulee jo tuon diagnoosin perusteella olemaan.
Vierailija:
Minun lapseni puhui kolmevuotiaaksi melko epäselvästi, minä välillä muille tulkitsin puhetta. Sen jälkeen oli äännevirheitä ja lauserakenne epävarma, mutta kyllä muutkin sai puheesta selvää. Ei dysfasia tarkoitakkaan aina puheen epäselvyyttä, vaan meillä foniatrin diagnoosi on F80.2 eli häiriö kuullunymmärtämisen ja käsitteiden ymmärtämisen puolella. Eli kun viesti ei mene perille kuin toistamalla ja kuvia toisinaan apuna käyttämällä. Iso riski lukihäiriöön ja oppimisvaikeuksiin on olemassa. Olen iloinen, että syy on selvinnyt, nyt tiedän mistä kenkä puristaa, en olekaan itse luulotautinen äiti.Mutta anna mennä vaan samaa tietä, jos mielestäsi olet aina oikeassa. Niin makaat kuin petaat.
Ne otti jotenkin itseensä, että niiden lapsessa on jotain vikaa. Ne ei tajunneet, että vika olisi hyvä korjata lapsen takia. Mä olin jotenkin niin ällikällä lyöty, kun ajattelin vain auttaa oppilasta. Tällä oli vain lukihäiriö, jolle olisi voitu tehdä paljonkin! En tajunnute, että näitä ihmisiä on vielä nykyäänkin. Samaistavat puheviat älykkyyteen.
Kuinka vanha lapsesi on? Veljelleni tehtiin samantyyppinen diagnoosi eikä hän kunnolla oppinut puhumaan ennenkuin 5 vuotiaana. Eikä käynyt missään terapiassa keskellä maaseutua. Eipä tuosta viivästymisestä haittaa ulkoisesti ole ollut. Itse hän sanoo, että sosiaalisten suhteiden muodostaminen on huonoa, ei ole taitoa edes hymyillä oikeassa paikassa.
Eli lapsen parasta ajatellen kyllä teidän pitäisi jotain asialle tehdä, treenata ja rohkaista lasta itse puhumaan selkeästi, jos ei ammatti-rahastajalle ole halua viedä. Aivan oikein, mielestäni teidän tulisi hakea ammattiapua, mutta minä inhoan noita terapeutteja, rahastajia, tosi törkeitä nipistelijöitä jne!
Syytä sitten itseäs, kun tulee koulussa oppimisvaikeuksia. Ne ongelmat voi olla ymmärtämisen puolella, ei puheen.