Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Apu alkoholismiin

Vierailija
05.02.2019 |

Mistä kannattaa hakea alkoholismiin? Varaa yksityiseen lääkäriin ei ole. Millaista apua saa terveysasemalta tai A-klinikalta. Ryhmätapaamiset ei taida onnistua ahdistuksen takia, itsekuri on nollassa, aina tulee retkahdus (5 selvän päivän jälkeen). Mies olisi valmis avun hakemiseen, mutta sitä apua pitäisi saada todella, ehkä jopa jotain lääkekuuria sen raivon/ahdistuksen helpottamiseen kun se himo iskee. Kyse ei ole enään mistään pienestä ongelmasta. Mies on juonut työpaikkansa jo ja se kun ennen meni viikonloppu niin nykyään menee noin viikko kännissä..

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
05.02.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

A-klinikalle, mahdollinen kuntoutusjakso ja tukilääkkeet. AA-ryhmiin. 

Vierailija
2/5 |
05.02.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

A-Klinikkaan yhteys, sieltä saa myös Antabus-lääkityksen.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
05.02.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mene paikalliseen sosiaalitoimistoon ja kerro, että tarvitset apua. Kerro rehellisesti omasta tilanteesta.

Esimerkiksi minnesota-hoidosta on ollut monille apua. Käy vilkaisemassa lapuan minnesotahoidon nettisivuja ja soita sinne. Sieltä saat lisätietoa. Siellä sinut ja miehesi otetaan hyvin vastaan. Sosiaalitoimisto voi kirjoittaa maksusitoomuksen kyseiseen hoitopaikkaan jos tulot näyttää siltä ettei ole varaa. Harvalla alkoholistilla on. Siellä oma mieheni aikoinaan raitistui. Olette hyvällä polulla kun ymmärrätte juomisen olevan ongelma.

Vierailija
4/5 |
05.02.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kiitos vinkeistä.

Vierailija
5/5 |
05.02.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jälkikäteen en ymmärrä miten minulla viinanhimo vain loppui. Enää ei tarvitse kamppailla lainkaan mielitekoa vastaan. Se vaati oman pohjakosketuksen, kauheat vieroitusoireet ja morkkiksen. Silloin hain apua. Ensin olin 3kk raittiina antabuksen avulla. Ihastuin siihen raittiiseen elämään ja erityisesti krapulattomiin herätyksiin. Antabus nosti maksa-arvoni ja sen jouduin lopettamaan. Raittius jatkui. Siitä tuli uusi normaali ja tavallaan opin pois juomisesta. Nyt pe ei tule mieleenkään, että joisin. Mutta miten se ennen niin kauhea himo hävisi on mysteeri, mutta olen siitä ikionnellinen. En pysyisi pitkään raittiina jos koko ajan tuntisi sitä mieletöntä himoa.