Pelaatko uhkapelejä? Sijoitatko?
Jännä, että uhkapelit ovat yleisesti paheksuttavia, mutta sijoittaminen niin kovin trendikästä. Tiedolla ja taidolla, tuurillakin, molemmissa kuitenkin mahdollisuus sekä voittaa että hävitä.
Ajatuksia?
Kommentit (8)
Pelaamisella ja sijoittamisella ei ole mitään tekemistä keskenään.
Ainoastaan se että sijoitusinstrumenteillakin voi uhkapelata, kuten nopilla, korteilla, autolla jne.
Sijoittamisen ja uhkapelaamisen ero on siinä, että sijoittamisessa voiton todennäköisyys on suunnilleen yhtä suuri kuin uhkapelissä häviön todennäköisyys.
Näin silloin, kun sijoittamisella tarkoitetaan hyvin hajautettua sijoitusta osakkeisiin ja tarkastellaan pitkää aikaväliä.
Sijoitan, mutta en uhkapelaa. Tähän mennessä olen voittanut sijoittamalla 20 vuoden aikana yhteensä 150 000 euroa.
Vierailija kirjoitti:
Pelaamisella ja sijoittamisella ei ole mitään tekemistä keskenään.
Ainoastaan se että sijoitusinstrumenteillakin voi uhkapelata, kuten nopilla, korteilla, autolla jne.
No vähän riippuu. Jos tekee sijoituspäätökset kovalla vivulla ja fiilispohjalta, niin onhan siinä sellainen uhkapelin maku.
Tosin joidenkin mielestä mm. lottoaminen on uhkapelaamista, mitä se ei todellakaan ole.
On vain rahaa lottoon silloin tällöin, en osaa mitään sijoituksia tehdä, ei ole tietotaitoa eikä sitä rahaakaan mitä voisi sijoittaa.
Sijoituksissa on 300 k€. En uhkapelaa, uhkapelaaminen on typerää turhan jännityksen hakemista. Sijoittaminen taas on loppujen lopuksi suhteellisen tylsää, samojen asioiden toistoa vuodesta toiseen.
Vierailija kirjoitti:
On vain rahaa lottoon silloin tällöin, en osaa mitään sijoituksia tehdä, ei ole tietotaitoa eikä sitä rahaakaan mitä voisi sijoittaa.
Jos on rahaa lotota silloin tällöin, on rahaa sijoittaa.
Perehtyä pitää sen verran, että etsii yhden pienikuluisen osakeindeksirahaston, joka sijoittaa maailmanlaajuisesti, tai vaihtoehtoisesti kaksi, joista toinen sijoittaa Pohjois-Amerikkaan ja toinen euroalueelle.
Pelaan. Tänään minulla oli pitkävetoa. Voitin yhdestä lapusta 330 euroa toinen lappu oli niin että minulla oli 60 euron trio veto ja siinä 2 oikein. 3 peli cardiff - burnley minulla oli tasapeli Burnley johti jo 2-4. Jotain 86 minuutilla peli olikin 4-4 ja sitten 95 minuutilla Cardiff teki 5 maalinsa ja pelistä tuli 5-4. Vi,tutti oikein kunnolla koska se yks 4 peli oli myös oikein Mulla oli trio järjestelmä. Voitin 250 euroa mutta jos tuo yks peli olisi päättynyt tasan niin olisin voittanut yli 1000 euroa.