Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Tulipahan todistettua että 450€ riittää mainiosti ruokakuluihin 6 hengen taloudessa

Vierailija
27.01.2019 |

Ja tiedän kyllä ettei kaikki usko ja luullaan provoksi, aivan sama mulle.
Vaati ainoastaan hieman suunnittelua ja hintavertailua. Käytän foodie.fi -sovellusta. Kaksi kertaa viikossa kauppaan eikä listasta poiketa yhtään.
Tuohon summaan mahtui myös karkkipäivän herkut.

Kommentit (42)

Vierailija
21/42 |
27.01.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Pitääkö tuo sisällään vaan ruuan vai onko mukana kaikki muutkin ruokakauppaostokset kuten vaipat, vessapaperit, hygieeniatuotteet jne.? On meinaan aika iso ero loppusummaan.

En ole ap, mutta itse ainakin kirjaan kuitista ylös erikseen mikä on ruokaan ja mikä hygieniaan. Pidän tarkkaa kirjaa menoista ja tykkään kun on tarpeeksi tarkat kategoriat. Meillä on tässä kuussa mennyt ruokaan 360 euroa (neljä henkeä, vanhemmat sekä alakoululaiset lapset). Vihanneksia ja hedelmiä on päivittäin tarjolla. Mutta hygieniaan on mennyt vain 10. Olen ostanut paketin pyykkipulveria ja suuveden. Ei meillä ainakaan joka kuukausi tarvitse mitään vessapaperia tai saippuaa ostaa.

Vierailija
22/42 |
27.01.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kirjasin kaikki ruokamenot ylös viikon ajan 2.1. alkaen.

Meitä oli minä ja 3 teiniä.

Mulla meni rahaa 38 €.

Ai niin, unohdin mainita, että uudesta vuodesta jäi jos jonkinlaista yli, samoin joululomasta.

Meillä oli bileet uuden vuoden aattona ja tehtiin porukalla pizzaa, aineksia jäi niin paljon yli (kaikki toivat jotain), että siitä syötiin yksi tonnikala-katkarapupasta ja tehtiin seuraavana viikonloppuna lauantaina vielä pizzaa. Lisäksi joulun jäljiltä oli varastot täynnä kaikenlaista, mm. kylmäsavulohta, josta tein pastan yhtenä päivänä.

Mutta siis 38 € meni ja siinä on mukana vessapaperit ja karkit ja kaikki. Että kyllä riittää pieni raha ruokaan kun vaan viitsii.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
23/42 |
27.01.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Sisältää myös hygieniatuotteet ja pesuaineet. Meillä on kotona tooodella iso täyttöpakkaus käsitiskiainetta, joka saatiin joululahjaksi toissajouluna. Pyykinpesuaine on myös sellainen jättipakkaus eikä sitä tarvitse ostaa kuin noin kerran kolmessa kuukaudessa. Vessapaperin ostan Prismasta, 25 senttiä rulla - hiton halpaa. Konetiskiainetta on joku iso pakkaus ja sen ostin viime kuussa. Sitä pitää ehkä ensi kuussa ostaa.

Ap

Onko keltaista serlaa vai mikä on noin halpaa?

Vierailija
24/42 |
27.01.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Aamulla syödään itsetehtyä leipää juustolla. Aikuiset juo kupit kahvia, osa lapsista juo maitoa, isommat lapset vettä. Teen lisäksi joko manna- tai kaurapuuron, siihen itsetehtyä hilloa. Viikolla lapset syö koulussa ja hoitopaikassa, vanhemmat edellisen päivän ruokaa. Illalla voi olla esimerkiksi kanakeittoa, leipää. Jälkkäriksi pannaria. Iltapalalla osa ottaa vaikka sitä pannaria ja appelsiinia, omenaa. Osa syö leipää ja juo itsetehtyä, sokeroimatonta omppumehua. Ja sitä keittoa on iso satsi, että riittää AINAKIN seuraavaksi päiväksi, mutta yleensä yhteensä kolmeksi päiväksi.

Voin vain kuvitella, miten saa p#€@aa niskaan noistakin ruoista, mutta hyvin uppoaa meidän perheelle 😋 Ja paremmin me syödään kuin mitä muistelen ruokavalion olleen monessa perheessä 80-luvulla! Ap

Vierailija
25/42 |
27.01.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Pitääkö tuo sisällään vaan ruuan vai onko mukana kaikki muutkin ruokakauppaostokset kuten vaipat, vessapaperit, hygieeniatuotteet jne.? On meinaan aika iso ero loppusummaan.

Etkö sinä osaa lukea? Ap kirjoitti ruokakulut = syötävää. Ihmiset eivät syö vaippoja.

En minä merkkaa vessapapereita ruoka-osioon vaan talous/hygienia/youname-it sarakkeeseen.

ohis

Vierailija
26/42 |
27.01.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Sisältää myös hygieniatuotteet ja pesuaineet. Meillä on kotona tooodella iso täyttöpakkaus käsitiskiainetta, joka saatiin joululahjaksi toissajouluna. Pyykinpesuaine on myös sellainen jättipakkaus eikä sitä tarvitse ostaa kuin noin kerran kolmessa kuukaudessa. Vessapaperin ostan Prismasta, 25 senttiä rulla - hiton halpaa. Konetiskiainetta on joku iso pakkaus ja sen ostin viime kuussa. Sitä pitää ehkä ensi kuussa ostaa.

Ap

Onko keltaista serlaa vai mikä on noin halpaa?

Ei ole serlaa vaan ihan sellaista valkoista ja pehmeää. Voin katsoa myöhemmin sen merkin, nyt yritän saada tuota pienintä nukkumaan 😊 Ap

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
27/42 |
27.01.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Grite Blossom White on se merkki. Löysin tuolta foodie.fi:stä. Ap

Vierailija
28/42 |
27.01.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Sisältää myös hygieniatuotteet ja pesuaineet. Meillä on kotona tooodella iso täyttöpakkaus käsitiskiainetta, joka saatiin joululahjaksi toissajouluna. Pyykinpesuaine on myös sellainen jättipakkaus eikä sitä tarvitse ostaa kuin noin kerran kolmessa kuukaudessa. Vessapaperin ostan Prismasta, 25 senttiä rulla - hiton halpaa. Konetiskiainetta on joku iso pakkaus ja sen ostin viime kuussa. Sitä pitää ehkä ensi kuussa ostaa.

Ap

Jos viime kuussa osti konetiskiainetta ison pakkauksen, miten sitä taas pitää ostaa? Sun tabletit 105 kpl paketissa : kone pyöriin kerran päivässä ja puolikas tabletti riittää. Kaksi pakettia vuodessa riittää hyvin. Ihmettelen muutenkin aina tuota miten paljon ihmiset ostavat kaikkea ruuan lisäksi. Ostan aina isomman erän kerralla ja vain kerran/pari vuodessa. Siivotaan pääasiassa vedellä, joten aineita ei paljoa kulu. 

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
29/42 |
27.01.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Sisältää myös hygieniatuotteet ja pesuaineet. Meillä on kotona tooodella iso täyttöpakkaus käsitiskiainetta, joka saatiin joululahjaksi toissajouluna. Pyykinpesuaine on myös sellainen jättipakkaus eikä sitä tarvitse ostaa kuin noin kerran kolmessa kuukaudessa. Vessapaperin ostan Prismasta, 25 senttiä rulla - hiton halpaa. Konetiskiainetta on joku iso pakkaus ja sen ostin viime kuussa. Sitä pitää ehkä ensi kuussa ostaa.

Ap

Ok eli sinä valehtelit. Todellisuudessa rahaa meni vähemmän ruokaan kuin tuo  450 e. Nyt sitten laske auki se oikeasti  ruokaan mennyt summa, kiitos!

Jos tarkoitat ruokaa, kerrot jatkossa vain ruokaan menneen rahamäärän ellei  perheellänne ole tapana syödä myös saippuaa.

Meillä on erikseen budjetti syötäville kauppatavaroille (ruoka)  ja sitten nonfood-osastolle. Niihin  jälkimmäisiin tais tässä kuussa mennä alle 3 euroa.

Vierailija
30/42 |
27.01.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jättipaketti käsitiskiainetta joululahjaksi:D

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
31/42 |
27.01.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Grite Blossom White on se merkki. Löysin tuolta foodie.fi:stä. Ap

Kiitos vinkistä, onko 3-kerroksista?

Vierailija
32/42 |
27.01.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mun mutsi ruokki 5 henkisen perheen 90-luvulla sadalla markalla viikossa. Muistan kun joskus oli isommat ostokset (ehkä 5 kassillista) ja maksoi 300 markkaa ja se tuntui järkyttävän isolta silmältä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
33/42 |
27.01.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Sisältää myös hygieniatuotteet ja pesuaineet. Meillä on kotona tooodella iso täyttöpakkaus käsitiskiainetta, joka saatiin joululahjaksi toissajouluna. Pyykinpesuaine on myös sellainen jättipakkaus eikä sitä tarvitse ostaa kuin noin kerran kolmessa kuukaudessa. Vessapaperin ostan Prismasta, 25 senttiä rulla - hiton halpaa. Konetiskiainetta on joku iso pakkaus ja sen ostin viime kuussa. Sitä pitää ehkä ensi kuussa ostaa.

Ap

Jos viime kuussa osti konetiskiainetta ison pakkauksen, miten sitä taas pitää ostaa? Sun tabletit 105 kpl paketissa : kone pyöriin kerran päivässä ja puolikas tabletti riittää. Kaksi pakettia vuodessa riittää hyvin. Ihmettelen muutenkin aina tuota miten paljon ihmiset ostavat kaikkea ruuan lisäksi. Ostan aina isomman erän kerralla ja vain kerran/pari vuodessa. Siivotaan pääasiassa vedellä, joten aineita ei paljoa kulu. 

Niin kai. En laskenut noin tarkkaan, mutta varmaan oot oikeassa eikä meidän tarvitse niitä ostaakaan. Ap

Vierailija
34/42 |
27.01.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Grite Blossom White on se merkki. Löysin tuolta foodie.fi:stä. Ap

Kiitos vinkistä, onko 3-kerroksista?

On. Voin suositella! Todella hyvää paperia! Ap

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
35/42 |
27.01.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vettä ja puuroa aamupalaksi.

Entä jos lapset ei syö hoitopaikassa tai koulussa, vai ovatko aina niin nälissään että kaikki kelpaa? Nämä on just niitä lapsia, jotka rohmuaa 20 kalapuikkoa ja 30 lihapullaa kun kerrankin on kunnolla ruokaa pöydässä.

Vierailija
36/42 |
27.01.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Jahas. Meillä menee varmaan 1200e, seitsemän hlö joista pari teiniä, pari koululaista, vanhemmat ja vauva. Ei edes harmita käyttää rahaa laadukkaaseen ruokaan, sehän on vain satsaus hyvinvointiin. Teen kyllä paljon itse, leivon leivät yms. eikä tuhlailla.

Meillä ei tuo 1200€ edes riitä 7 hengen taloudessa. 2 erikoiruokavalioa, keliakia ja toisella vilja-allergia kaikille viljoille. Suositaan luomua eikä käytetä juurikaan einestä. Kallista on, mutta onneksi on vara syödä puhtaasti ja hyvin.

Vierailija
37/42 |
27.01.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Sisältää myös hygieniatuotteet ja pesuaineet. Meillä on kotona tooodella iso täyttöpakkaus käsitiskiainetta, joka saatiin joululahjaksi toissajouluna. Pyykinpesuaine on myös sellainen jättipakkaus eikä sitä tarvitse ostaa kuin noin kerran kolmessa kuukaudessa. Vessapaperin ostan Prismasta, 25 senttiä rulla - hiton halpaa. Konetiskiainetta on joku iso pakkaus ja sen ostin viime kuussa. Sitä pitää ehkä ensi kuussa ostaa.

Ap

Ok eli sinä valehtelit. Todellisuudessa rahaa meni vähemmän ruokaan kuin tuo  450 e. Nyt sitten laske auki se oikeasti  ruokaan mennyt summa, kiitos!

Jos tarkoitat ruokaa, kerrot jatkossa vain ruokaan menneen rahamäärän ellei  perheellänne ole tapana syödä myös saippuaa.

Meillä on erikseen budjetti syötäville kauppatavaroille (ruoka)  ja sitten nonfood-osastolle. Niihin  jälkimmäisiin tais tässä kuussa mennä alle 3 euroa.

Okei eli meillä meni ruokaan 450 - 7,95 (wc-paperi) = 442,05€/kk. Ap

Vierailija
38/42 |
27.01.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kaapista löytyi valmiiksi kaikki mausteet, öljyt, ketsupit, sinapit ja vaikka mitä säilykkeitä.

Vierailija
39/42 |
27.01.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Jättipaketti käsitiskiainetta joululahjaksi:D

En jaksanut selittää tarkemmin niin sanoin noin😁 Mies on rekkakuski ja yhdellä huoltsikalla jakoivat kanta-asiakkaille jouluksi noita käsitiskiainepakkauksia. Siinä oli oikeasti varmaan viisi litraa sitä ainetta ja edelleen melkein puolet jäljellä. Ap

Vierailija
40/42 |
27.01.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Ja tiedän kyllä ettei kaikki usko ja luullaan provoksi, aivan sama mulle.

Vaati ainoastaan hieman suunnittelua ja hintavertailua. Käytän foodie.fi -sovellusta. Kaksi kertaa viikossa kauppaan eikä listasta poiketa yhtään.

Tuohon summaan mahtui myös karkkipäivän herkut.

En mä ainakaan epäile yhtään etteikö olis totta. Meillä menee normaalisti ruokaan 3 hengen perheessä 300-350€ kuussa, ja ihan normaalisti vanhanajan kotiruokaa syödään. Teillä on tietysti puolet isompi perhe, mutta suhteessa isommalle porukalle tekee ruokaa halvemmalla joten ihan varmasti on mahdollista että 450€ riittää.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yhdeksän viisi yhdeksän