Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Tulipahan todistettua että 450€ riittää mainiosti ruokakuluihin 6 hengen taloudessa

Vierailija
27.01.2019 |

Ja tiedän kyllä ettei kaikki usko ja luullaan provoksi, aivan sama mulle.
Vaati ainoastaan hieman suunnittelua ja hintavertailua. Käytän foodie.fi -sovellusta. Kaksi kertaa viikossa kauppaan eikä listasta poiketa yhtään.
Tuohon summaan mahtui myös karkkipäivän herkut.

Kommentit (42)

Vierailija
1/42 |
27.01.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mitä ostitte ja mitä ruokaa niistä teitte?

Vierailija
2/42 |
27.01.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ajanjakso?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/42 |
27.01.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Oliko kokeilu vai onko ruokamenot jatkuvasti samaa luokkaa?

Vierailija
4/42 |
27.01.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Ajanjakso?

Viikko

Ap

Vierailija
5/42 |
27.01.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Aha. Minulla menee yksin asuvana ruokaan ainakin 300e kuussa. Syön kyllä hyvin, paljon kalaa, lihaa, kasviksia ja kalliita juustoja.

Vierailija
6/42 |
27.01.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Ajanjakso?

Viikko

Ap

XDDD!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/42 |
27.01.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ootko Ap kokki? Meinaan osaatko siten suunnitella ruokalistat edukkaiksi ja huoneeksi.

Vierailija
8/42 |
27.01.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Ajanjakso?

Sori, siis kuukausi. Ap

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/42 |
27.01.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Ajanjakso?

Viikko

Ap

No ei ollut tämä oikea Ap 😁

Ap

Vierailija
10/42 |
27.01.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jaa. Meillä meni  tässä kuussa ruokaan reippaasti alle 300 euroa enkä  tarvitse foodieta mihinkään. Kaupassa  käytiin miltei joka viikkokin.Eineksiä ei ostettu.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/42 |
27.01.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jahas. Meillä menee varmaan 1200e, seitsemän hlö joista pari teiniä, pari koululaista, vanhemmat ja vauva. Ei edes harmita käyttää rahaa laadukkaaseen ruokaan, sehän on vain satsaus hyvinvointiin. Teen kyllä paljon itse, leivon leivät yms. eikä tuhlailla.

Vierailija
12/42 |
27.01.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Ajanjakso?

Viikko

Ap

Eli teillä menee 1800 e/kk:ssa. Ja 6 henkeä. Uskon kyllä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/42 |
27.01.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Oliko kokeilu vai onko ruokamenot jatkuvasti samaa luokkaa?

Tavallaan oli kokeilu mutta kyllä tästä tuli nyt elämäntapa. Tajusin, että meillä menee yli 1000€/kk ruokakauppaan ja halusin järkeistää sen. Aiemmin tuli ostettua aina ne tietyt jutut, vaikka niitä olikin jo kotona. Meni ihan kamalasti ruokaa hävikkiin. Leivät tein itse. Leivoin välipalaksi piirakoita, pannareita yms. Hedelmiä ainoastaan niitä, joiden kilohinta on alle euron. Isoja satseja ruokaa, jota sitten hieman varioitiin pari seuraavaa päivää ja otin töihin evääksi.

Ap

Vierailija
14/42 |
27.01.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Satunnainen vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Ajanjakso?

Viikko

Ap

Eli teillä menee 1800 e/kk:ssa. Ja 6 henkeä. Uskon kyllä.

Tuo kelle vastasit ei muuten ollut oikea Ap. Terveisin Ap

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
15/42 |
27.01.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Ajanjakso?

Sori, siis kuukausi. Ap

No, nyt en usko alkuunkaan.

Vierailija
16/42 |
27.01.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Pitääkö tuo sisällään vaan ruuan vai onko mukana kaikki muutkin ruokakauppaostokset kuten vaipat, vessapaperit, hygieeniatuotteet jne.? On meinaan aika iso ero loppusummaan.

Vierailija
17/42 |
27.01.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä menee 500e/kk kun minä hoidan kauppaostokset. Jos vaimo hoitaa niin 1000e. Sillä erotuksella että kun minä ostan jääkaappi on täynnä tavaraa. Ei eneksiä, kasviksia, kalaa, lihaa, maitoa, rahkaa, luonnonjogurttia, pähkinöitä, leipää, hedelmiä. Vaimo kun ostaa niin rahat menee mutta kaapissa ei ole kuin valo. Seuraavana päivänä on taas mentävä kauppaan jos meinaa lämmintä ruokaa tehdä.

Vierailija
18/42 |
27.01.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Aha. Minulla menee yksin asuvana ruokaan ainakin 300e kuussa. Syön kyllä hyvin, paljon kalaa, lihaa, kasviksia ja kalliita juustoja.

Meillä menee noin 650 e/kk, kaksi aikuista, hävikkiä ei juuri tule, eli emme osta tarpeetonta.

Vierailija
19/42 |
27.01.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Sisältää myös hygieniatuotteet ja pesuaineet. Meillä on kotona tooodella iso täyttöpakkaus käsitiskiainetta, joka saatiin joululahjaksi toissajouluna. Pyykinpesuaine on myös sellainen jättipakkaus eikä sitä tarvitse ostaa kuin noin kerran kolmessa kuukaudessa. Vessapaperin ostan Prismasta, 25 senttiä rulla - hiton halpaa. Konetiskiainetta on joku iso pakkaus ja sen ostin viime kuussa. Sitä pitää ehkä ensi kuussa ostaa.

Ap

Vierailija
20/42 |
27.01.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Voisitko heittää esimerkin parin päivän aterioista? Siis mukaanlukien aamu-ja iltapalat jne.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kolme kahdeksan viisi