Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Minkälaisen tuomion sinä antaisit tässä tapauksessa?

Vierailija
20.01.2019 |

Tapahtumapaikka kahvila, pöydässä kolme ihmistä. Kaksi ulkomaalaista miestä ja suomalainen nainen istuvat pöydässä. Yhtäkkiä toinen mies ottaa "niskalenkien" naisen kaulasta ja vääntää naisen päätä omia kasvojaan päin. Nainen kieltää miestä tulemasta lähemmäs, mutta mies vain koventaa otettaan ja suutelee naista 5-10 sekuntia. Toinen mies käskee miestä irrottamaan otteensa. Näin käy, mutta samalla mies toteaa: Sainpas suudeltua "tähän naisen nimi".

Maastakarkoitus? Kansalaisoikeuksien menetys? Vähintään ehdotonta useampi vuosi?

Tämä tilanne on oikeasta elämästä. Keksittyä oli VAIN miesten kansalaisuus. Nämä ihmiset olivat oikeasti kansanedustajia eli suomalaisia. Todistajana oli Tolvanen, uhrina Veera Ruoho. Ruoho kärsi tapahtuman vuoksi pitkään niskakivuista. Oikeuden mukaan tekoa oli kuitenkin pidettävä lievänä.
Rangaistus seksuaalisesta häirinnästä ja väkivallasta: sakkoja. Tekijänä Teuvo Hakkarainen.

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
20.01.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tapaus kyllä kertoo karua kieltä siitä, miten epäreilusti suomalaista, lihaasyövää heteromiestä Suomessa kohdellaan - NOT!

Miten on mahdollista, että tekijä ei saanut mitään työhön liittyvää rangaistusta? Siis uhrin pitää edelleen olla samassa työpaikassa kuin tekijä. Tässä tulee mieleen koulukiusaaminen ja se, että kiusaajaa ei koskaan siirretä mihinkään vaan uhrin pitäisi. 

Vierailija
2/3 |
20.01.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

#metoo

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
20.01.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eipä nyt auennut ihan se, mitä ap tällä haki. Tarkoittiko hän, että tekijän (herra Hakkarainen) tuomion oli pitänyt olla ankarampi? Vai oliko ajatuksenkulku sensorttinen, että uus-suomalaisten tuomioita tulisi myös jakaa lievän asteikon mukaan? Kenen puolesta ap pahoitti mieltään?