Lempinimiä naapureille
Onko muilla tapana keksiä yksin/miehen kanssa lempinimiä naapureille joiden oikeita nimiä ette tiedä? Meillä menneinä ja nykyisinä naapureina (Honda mies, sika, roxette, hämähäkki, vit#umaisen näköinen akka, telaketjut ym.. siis näitä syntyy sitämukaa kun naapurit vaihtuu :D
Kommentit (18)
Tuli lisää mieleen :D Fucker, elämänkoululaiset, koira ihmiset, juippi, jehovat, oravan vihaaja.
Kiertokävelijä, jonka kävelytyyli oli sellaista vinossa vippaillua,kroppa kierossa.
Karvanaama, joka piti mielestään trendikästä ja miehekästä semi-sänkeä naamastaan, autona iänkaikkisesti vanha Pajero, oli se äijä.
Sitten oli juoppo-Jami. Aina mäyräköoira mukana kaupasta, joka päivä kun sen näki. Eli kulutus oli tommonen 10-12pulloa päivässä. Kävi kyllä töissä.
Räpätäti, kierotäti, spurgut, täydellinen-keskivertoperhe, Jeesus stalkkeri
Denaheikki, moppitukka, biittihuuli, patapää
Viiksimummo :D Tuuheammat kuin miehellään. On kyllä pitänyt opetella eroon nimityksestä, ettei lapsi mene sitä möläyttämään kun jonkun kerran ulkona kohtaavat.
Lapsen takia pitää kiinnittää huomiota moniin muihinkin käyttämiini nimityksiin, ei välttämättä ilkeämielisiinkään mutta en viittis jokaista lempinimeä alkaa selittelemään lapselle saati kohteelle...
Kiva mummo, Kennelliitto, Mersumies ja Pihatyöläiset.
Vierailija kirjoitti:
Räpätäti, kierotäti, spurgut, täydellinen-keskivertoperhe, Jeesus stalkkeri
Ei hätiä, kaikki edellämainitut pääsee kyllä taivaaseen.
Kälättäjä, iholletunkija, klenkka, psykoämmä, hippi
Mätä kananmuna, kaljupäinen mäntti, isimies, keltasen talon porukka, sirkkelihäirikkö, kiljukaulat.
Äitini keksi aina nimiä naapureille:
juoppomummu - henkilö oli kerran nähty pihalla pienessä tuiskeessa
lepattava - leveät housunlahkeet
Leipuri- äiti oli nähnyt tyypin kerran leipomassa keittiössään
Ompelukone - nimi tuli kävelytyylistä
Jättiläiset - hyvin isokokoinen pariskunta
Kuvaavaa oli, että vaikka naapuri olisi raitistunut, vaihtanut pukeutumistyyliään tai laihtunut, kerran annettu nimi oli ja pysyi ikuisesti.
Pihapoliisista muuten että eikö ole huvittavaa miten nämä yleensä ovat niitä pitkäaikaisia asukkeja joille on valitettavasti noussut kusi päähän eli yrittävät hallita omilla säännöillään eikä samat säännöt koske heitä. Harvoin kuitenkaan onnistuvat.
Mölyvajukki, revarouva, klonkku, monsterimummo ja stalkkeri.