Työkyvytön työtön haluaisi jonkun työn
Ikää siis on 35, työttömänä 10 vuotta, paljon psykiatrisia diagnooseja (ADHD, OCD, sekamuotoinen masennus- ja ahdistuneisuustila, toistuvia masennusdiagnooseja, epäilyjä, mutta siis epäilyjä persoonallisuushäiriöistä kuten estynyt, skitsoidi, skitsotyyppinen). Krooninen masennus nyt on toki ehtinyt kehittyä tämän kaiken seurauksena. Ensikontaktini psykiatriaan tapahtui pakkohoidon merkeissä 20-21 vuotta sitten.
Olen (nykytyöelämän edellytykset huomioiden) työkyvytön, jos se määritellään niin, että ei ole kykenevä palkkatyöhön, kuten monet pitkäaikaistyöttömät, mutta pitkäaikaistyöttömille ei anneta työkyvyttömyyseläkkeitä.
Noin puolet Suomen 82 000 pitkäaikaistyöttömästä elää pitkäaikaisesti työttömyyskorvauksella omaten vamman tai pitkäaikaissairauden, joka vähentää mahdollisuuksia saada työpaikka tai säilyttää se. Heidän joukossaan on 27 000 täysin työkyvytöntä ihmistä. Keskimäärin joka neljäs kuntoutustuki- tai työkyvyttömyyseläkehakemus hylätään. Eniten hylkäyksiä tehdään pitkäaikaistyöttömien kohdalla, vaikka he ovat tutkimusten mukaan selvästi sairaampia kuin työssäkäyvät. Pitkäaikaistyöttömien työkyvyttömyyseläkehakemuksista hylätään yhdeksänkymmentä prosenttia.
Työkkäri antoi olla kauan rauhassa, mutta nyt asia muuttui. Päätin etten uusi työnhakuani, koska en suostu niihin kuntouttaviin työtoimintoihin (jos joku ei tiedä mitä se tarkoittaa, se tarkoittaa sitä että tehdään työkkärirahoilla töitä tai "töitä", yleensä 4-24 tuntia viikossa).
Jatkossa siis on tiedossa sossun -40 ennen pitkää, koska en todellakaan rupea uusimaan työnhakua, koska työnhaku siellä nyt ei ole työnhakua vaan pelleilyn- ja kyykytyksenhakua. Kuka muka on saanut palkallisen työn työvoimatoimiston kautta, jos ei osa-aikaista ja määräaikaista palkkatukityötä lasketa? Tietyistä syistä, joita en tässä nyt enempää avaa, kuitenkaan varsinkaan tulevaisuudessa en haluaisi olla toimeentulotuen enkä myöskään työkkärin asiakas.
Onko kenelläkään siis vinkata, minkälaista työtä voisi olla, joka sopisi työkyvyttömälle henkilölle? Idea on, että nettopalkka on alle 1000 euroa kuussa, mutta varsin huonoa palkkaa kompensoi työn vähäiset vaatimukset. Puhelinhaastattelua joku ehdotti, sanoi, että sopisin siihen aivan OK.
Kysyn tällä palstalla, koska tällä palstalla on laidasta laitaan ihmisiä ja täällä keskustellaan oikeastaan aiheesta kuin aiheesta. Monella täällä on myös joku "erityislapsi" jolla on edessä samanlainen tulevaisuus kuin minulla ja sitä kautta miettinyt näitä samaisia asioita, kun eipä tulevaisuudessa taida välttämättä mitään sosiaaliturvaa oikein olla tämän hetken lapsi-ikäisille.
Kognitiiviset kykyni ovat aivan hyvät, lukio on käyty ja yksi älläkin on, matiikasta. Sillä nyt yksin ei pitkälle jammaa kun psyyke reistaa.
Kommentit (2)
AP tässä.
Työkokeilu ei ole vaihtoehto. Työkokeilua järjestetään normaaleihin töihin, tuskin vaikkapa puhelinmyyjät on ikinä puhelinmyyjänä työkokeilussa, vaikka eittämättä varmaan niin enemmän rahaa saisivatkin.
Jos sinulla ei ole mitään taitoja, niin miksi työnantaja maksaisi sinulle palkkaa? Valitettavasti usein ainoa keino on ensin hakeutua esim. työkokeiluun ja sitä kautta osoittaa että on kykenevä johonkin, kun sitä ei pysty koulutuksen ja työkokemuksen kautta osoittamaan.