Miten laittaa hääkutsuun fiksusti, että emme halua lahjaksi mitään tavaraa ainoastaan rahaa?
Kommentit (48)
kun on niitä yhteisiä vuosia jo kertynyt...
Ja kukaan ei loukkaantunut siitä runosta.
minusta se kuulosti niin tylyltä ja ahneelta, ihan kuin toisten itsensä keksimät lahjat eivät kelpaisi.
Ja mukavaahan se olikin, kun lahjat olivat antajansa näköisiä.
kehtaa sanoa mitä haluaa ja tarvitsee, on juuri sitä suomalaista vaatimattomuutta ja apua- en voi sanoa mitä haluan, ettei kukaan vaan loukkaannu- tyyliä. Mitä ei juuri muualla esiinny
Jos on kaikka mitä vain tarvitsee, niin miksi ei voi sanoa että rahaa kiitos!! EN minä loukkaannu, lähinnä helpotun kun voin antaa kirjekuoren...
Ainoa fiksu vastaus koko ketjussa. Hyvä!
toivotaan, että lahjojen sijaan kartutetaan esim. matkatiliä tai osallistutaan jonkin muun isomman hankkeen kustannuksiin. Ihan vakiintunut tapa. Miksei hääpari voisi toimia samoin?
se että sillä täytetään joku tarve? Jotain puuttuu, olipa se tavaraa tai rahaa, ja sitä toivotaan? Hmm. Minusta lahja on muisto siitä juhlasta ja siitä antajasta. Siksi antaja valitsee lehjan oman makunsa mukaan.
Jos rahasta on puute, niin kannattaa miettiä pitääkö hääjuhlia lainkaan. Kalliiksi ne tulee...
mitään muuta tuskin kukaan odottikaan :D
Vierailija:
Meillä on riittävästi kaikenlasia kippoja ja tavaroita, siksi toivomme mahdolliset muistamiset häämatka tilillemme 080489-84958927Jotain lahjoja silti tietysti saivat, mutta tuskin kukaan loukkaantui...
Ja toivon siten, että minut muistetaan " sinä mukavana tyyppinä joka antoi toivomamme leivänpaahtimen" eikä " se yksi joka toi taas yhden leiväpaahtimen" .
Minäkin haluaisin lahjaksi rahaa, kun melkein itkettää heittää turhaa lahjaksi saatua rojua roskiin kun ei meillä ole tilaa. Ja ei tule arvokkaastakaan kiposta hyvä mieli, kun ei ole voita leivän päällä.
Morre:
Ja toivon siten, että minut muistetaan " sinä mukavana tyyppinä joka antoi toivomamme leivänpaahtimen" eikä " se yksi joka toi taas yhden leiväpaahtimen" .
Ne jäivät jotka toivat lahjalistan ulkopuolelta...
Leivänpaahdin tai rahaa, sama asia.
Vierailija:
ei kyllä mulle jäänyt mieleen että kuka toi lahjalistalta mitäkin
Ne jäivät jotka toivat lahjalistan ulkopuolelta...
Itselläni ei ole mielikuvitusta persoonalliseen lahjaan, joka varmasti miellyttäisi. Siksi lahjalista (tai raha vielä paremmin) on minusta loistava idea - voi pelata varmanpäälle.
Poikkeuksena pari erittäin hyvää ystävää, jotka tunnen niin hyvin, että osaan valita heitä mellyttävän persoonallisen lahjan.
Ja hyvä idea on kysyjille ilmoittaa, että säästätte rahaa vaikka pölynimuriin ja tiskikoneeseen. Silloin on ihmisille motivoivampaa se rahananto! Kun monet ei tykkäisi antaa rahaa vaan tavaraa.
Ne jotka toivat hyviä lahjoja listan ulkopuolelta jäivät mieleen positiivisesti ja toiset sitten negatiivisesti. Hyviä lahjoja meille oli lähinnä erilaiset ruokatavarat ja muut kulutustavarat, voisi olla myös vaikka lahjakortti kylpylään tai urheiluvälinekauppaan whatever. Jotain siis joka menee joka tapauksessa käyttöön. Tai vaikka petivaatteet.
Huonoja lahjoja minusta oli maljakot tai pari kippoa jotain ruokailuvälinesettiä, jota emme keränneet. Maljakoita on monta ennestään ja kaikki eri paria. Kellariin menivät tai lahjoitettiin vanhemmille.
Mutta pointti oli vaan se, että mieleen ei kyllä taida jäädä se joka tuo listalta tarpeeseen.
Morre:
Itselläni ei ole mielikuvitusta persoonalliseen lahjaan, joka varmasti miellyttäisi. Siksi lahjalista (tai raha vielä paremmin) on minusta loistava idea - voi pelata varmanpäälle.Poikkeuksena pari erittäin hyvää ystävää, jotka tunnen niin hyvin, että osaan valita heitä mellyttävän persoonallisen lahjan.
Lahjan kanssa ei tarvitse huokailla,
sillä säästöpossumme tahtoisi ruokailla.
Jos taas pohditte mitä kääriä pakettiin,
kannattaa ottaa yhteyttä tulevaan anoppiin.
olette siitä että häälahjalista annetaan siinä tapauksessa vieraille, jos eivät pääse tulemaan paikalle? Että voivat joka tapauksessa antaa lahjan parille
Vierailija:
olette siitä että häälahjalista annetaan siinä tapauksessa vieraille, jos eivät pääse tulemaan paikalle? Että voivat joka tapauksessa antaa lahjan parille
Ymmärrän, että toivotaan rahaa, mutta pitäisi silti antaa myös mahdollisuus antaa lahja tavarana. Opiskelijan on nolo laittaa tilille joku 10 euroa, kun enempään ei ole varaa. Silti tuolla rahalla (tai vaikka itse tekemällä) voi jo saada tyylikkäänkin lahjan.
Rakensivat juuri kotia, ja kaikki ymmärsivät vihjeen.