Lääkärit rikastuvat sairaiden ja veronmaksajien rahoilla; työkyvyttömät kilvoittelevat pääsystä eläkkeelle
Tämä on sairastamisen kaksi eri puolta: ketkä hyötyvät sairaista ja ketkä joutuvat vakuutusyhtiöiden heittopusseiksi. Tähän kuvioonkaan sote ei tuo mitään parannusta.
Kommentit (8)
Jokainen voi hakea lääkikseen. Siitä vaan jos rahkeet riittää!
Jokainen voi pyrkiä elämässään sinne vihreämmälle oksalle, tai sitten jäädä kyntämän sitä omaa mutaansa ja kadehtimaan. Jos sinusta ei ole lääkäriksi, voit kuitenkin tehdä paljon elämäsi eteen - jos haluat!
Nyt kapinaan! Kaikki muuttavat heti elämäntapojaan ja alkavat elää terveellisesti! Pois tupakka ja alkoholi, epäterveellinen ruoka ja kävelylenkille! Kohta on lääkärit ihmeissään, kun kukaan ei tulekaan potilaaksi. Kosto elää!
Lääkäreitä arvostetaan siksi, että he ovat osa kansan hallintaan liittyvää, eliitin johtamaa prosessia. Näin totesi jo sosiologi Pierre Bourdieou.
Maissa, joissa lääkäreiden status on ollut vähäisempi, on lääkäreiden osaaminen parempaa. Tämä johtunee siitä, että silloin lääkäri voi aidosti auttaa potilaitaan, eikä työn tarkoitus ole maksimoida voittoja. Teoriaa tukee myös se, että eniten itsemurhia akateemisista tekee lääkärit maissa joissa lääkäri on yhteiskunnan arvostama ammatti.
No lääkäreille kyllä saakin maksaa!
Vierailija kirjoitti:
Jokainen voi hakea lääkikseen. Siitä vaan jos rahkeet riittää!
Jokainen voi pyrkiä elämässään sinne vihreämmälle oksalle, tai sitten jäädä kyntämän sitä omaa mutaansa ja kadehtimaan. Jos sinusta ei ole lääkäriksi, voit kuitenkin tehdä paljon elämäsi eteen - jos haluat!
Lääkäriliitto rajoittaa jatkuvasti lääkikseen pääsevien määrää. Siksi meillä on jatkuva lääkäripula ja lääkärien palkat huipussaan. Monet kunnat ovat hätää kärsimässä lääkärien palkkauksen kanssa.
Pääsykokeet ovat myös hyvin matematiikkapainotteiset. Käsittääkseni sosiaalisia taitoja, tunneälyä tai asiakkaan kohtaamista, (joka on aivan olennainen osa hoitotyötä) ei testata lainkaan. Ei käsittääkseni myöskään testata esim. kirurgilla käden vakautta ja silmän ja käden yhteispeliä yms. Itseaiheutettu lääkäripula on johtanut sitten esim. siihen, että terveysasemilla myöskään lääkärien kielitaidolla ei tunnu olevan mitään väliä, vaikka molemminpuolisen ymmärryksen hoitotilanteessa ja lääkkeitä määrätessä luulisi olevan ihan olennaisen tärkeää.
Pahin arvauskeskuksessa käynti oli kun venäläinen lääkäri ei ymmärtänyt mitä puhuin enkä minä ymmärtänyt sitä. Lisää näitä kielitaidottomia keikkalääkäreitä. :(
Nykyäänkin erikoislääkäri voi tehdä viikonloppuna julkisessa sairaalassa verojen jälkeen yli 10,000 euron tilin. Tuo raha on pois muualta, esim. oksennuspusseissa, vaipoissa yms kulutustavarassa säästetään ja lyhytaikaisia sijaisia ei saa hankkia.