Taas tää paleleminen alkoi. Onko muita, joita palelee koko ajan, kun ulkona on vähänkin pakkasta?
Nytkin mulla on sisällä päällä pitkät kalsarit, collegehousut, villasukat, pitkähihainen paita ja villatakki. Sisälämpötila talossa +21. Miks mua koko ajan palelee?
Kommentit (53)
Mulle ei taida riittää tuo 21? Kalsarit, tekninen aluspaita, fleese, housut, sukat ja kylpytakki. Oma asunto on huomaten lämpimämpi kuin tämä naisen asunto. Ulos saa pukea tosissaan ja vielä on saanut talvitakin pitää varalla. Nyt on kuitenkin vasta pikkupakkasia. Sitten kun nasahtaa sinne 20 huonommalle puolelle niin ulkona käyn vain pakolliset kuviot.
Tämä kuulostaa kyllä niin joltain ferretiinipromoamishömpältä, mutta mun mielestä olen palellut hieman vähemmän kun aloin syömään rautaa. Oon kyllä todella vilukissa vieläkin, mutta en esimerkiksi ennen pakkasia tarvinnut kaulahuivia töissä, vaikka yleensä olen kääriytynyt siihen kuin vilttiin syyskuun alusta alkaen.
Sama täällä. Siedän kylmyyttä huonosti ja oikea asuinmaani olisi lämpimämpi valtio. Ennen kuukautisia on pahinta, palelu on yksi PMS-oireistakin joka korostuu kylminä vuodenaikoina.
Muistan miten tämä on ollut minulla ongelmana aina, jo nuoruudessa.
Teillä on terveysasiat rempallaan.
T-paita ja pikkarit päällä enkä palele yhtään. Poikkiksella/avomiehellä on kaksi serveriä ja kuusi Xeonia (yht. 64 corea) asunnossa ja sähkö kuuluu vuokraan joten ei tarvitse muuta kun alkaa louhia moneroja niin tulee lämmintä.
Minä myös palelen kokoajan sekä sisällä että ulkona. Varpaat ja sormet aina ihan jäässä. Todella ärsyttävää. Itsellä on alhainen hb ja ferritiini, en tiedä onko niillä vaikutusta. Oletettavasti on.
Vierailija kirjoitti:
Teillä on terveysasiat rempallaan.
Ihmiset ovat erilaisia. Minulle mennyt kesä oli unelma sillä kehoni sietää hellettä tuhatkertaisesti paremmin mitä kylmyyttä.
Nyt syksyn ja talven tullen saa taas kärsiä useammasta vaivasta - johtuvat kaikki kylmyydestä ja kuivasta sisäilmasta.
Ensi kuussa pakkaan autooni tarpeelliset tavarat ja lähden etelään. Muuttolintujen jäljessä takaisin.
Aivan jäässä täälläkin, tänään eka päivä kun olen niin kylmissään että pitää olla fleecetakki ja villatakki päällekkäin kotona. Ei vaan jaksais tätä palvelua. Kilpirauhas arvot pitkän vajaatoiminnan jälkeen viitteissä joten ei kai johdu siitä?
Mullakin on aina kylmä. En usko, että terveydessäni on mitään kummemmin vialla. Ehkä huono ääreisverenkierto, kun jalat ja kädet palelee helposti. Oon myös tosi hoikka ollut aina, et ei oo vissiin tarpeeks rasvakerrosta lämmittämässä.
täällä ilmoittautuu parantumaton palelija :D kaiholla muistelen kesän kolmenkympin lämpötiloja, ei sellaista tule enää koskaan
Sama täällä, ehkä juhannaukseen mennessä sulan taas. Järkyttävää tämä jatkuva paleleminen.
Itse puhun ilmiöstä 'jäätäminen'; eli liikun ulkona ja tulee hiki. Tulen kotiin niin alan jäähtyä ja palella hurjasti niin että joudun laittamaan usein jopa hanskat sisällä käsiini. Mikään muu ei auta kuin mennä kuumaan suihkuun että saan veren taas kiertämään ja itseni lämpimäksi. Horkka on ihan hirveä ja esim.kädet jääkylmät. Joku häiriö lämmönsäätelyssä kehossa? Tämä tapahtuu muulloin paitsi ei nyt ihan kesähelteillä. Ja pukeudun aina lämpimästi ulkona.
Hellekesän jälkeen olen aivan jäässä näillä keleillä. Paksu toppis oli tänään päällä ja siltikin kylmä. Ei koskaan ennen tälläistä palelua.
Bussia odottaessa ilmeisesti syväjäädyin, kun ei millään lämpeä. Villatakki, fleestakki ja peitto päällä ja aina vaan paleltaa. Tätä sitten ensi kesään asti.
Mä palelen aina. No viimekesä ja +30 lämpötilassa en.
Joo on kilpparin vajaatoiminta ja oon alipainonen..
Vierailija kirjoitti:
Nytkin mulla on sisällä päällä pitkät kalsarit, collegehousut, villasukat, pitkähihainen paita ja villatakki. Sisälämpötila talossa +21. Miks mua koko ajan palelee?
Ja kesähelteellä hikoilit ja valitit? Ulahtelitko siitä miten ihanaa olisi, kun taas tulisi talvi?
Vierailija kirjoitti:
Minä myös palelen kokoajan sekä sisällä että ulkona. Varpaat ja sormet aina ihan jäässä. Todella ärsyttävää. Itsellä on alhainen hb ja ferritiini, en tiedä onko niillä vaikutusta. Oletettavasti on.
Sinulla on huono verenkierto ja sille on syynsä.
Vierailija kirjoitti:
Bussia odottaessa ilmeisesti syväjäädyin, kun ei millään lämpeä. Villatakki, fleestakki ja peitto päällä ja aina vaan paleltaa. Tätä sitten ensi kesään asti.
Käypä lämpimässä suihkussa. Se ainakin minulla lopettaa palelun.
Kilpirauhaskokeet kannattaisi ottaa.