Tunnusta! Oletko vienyt lapsen päiväkotiin yöllisessä vaipassa?
Kommentit (10)
Enkä kyllä ihmettele sitä, sillä en tajua miten kenellekään tulee mieleen edes kysyä AP:n esille ottamaa asiaa. Ehkä AP on sitten vienyt lapsen yövaipassa päiväkotiin? Ei kukaan normaalijärkinen tekisi mitään sellaista.
Tutulta pph:lta kuulin, että yllättävän usein on näitä tapauksia. Huh kauheeta, kai nyt vaipan edes ehtii vaihtaa aamulla, jos ei muuta? Vai meneekö se lapsi myös yöpuvussa sinne?
En kyllä ymmärrä vaippojen " säästelijöitä" muutenkaan. Kalliita ovat ja jätettä tulee, mutta lapsen mukavuus ennen kaikkea. Lyhyen aikaahan se vaippa-aika vain kestää.
kun taapero on lähes kuiva muutenkin jossei vaipassa ole pissaa niin miski vaihtaisin sen?
Aina on mennyt pestynä, puhtaissa ja silitetyissä vaatteissa.
joten en ole vienyt. Enkä voisi viedä.
ei ole hoidossa, mutta olen kuullut, että siellä vaihdetaan jatkuvasti vaippoja. Tiedä sitten.
Siis losotteli siihen samaan vaippaan ne yölliset pissinsä.
ja tuovat lapsen iltavaipassa päiväkotiin.
- ex-lastenhoitaja (jonka lapsen aamuvaippa on myös useimmiten täysin kuiva ja nyt ajattelin asiaa, että kauheaa moni ei taida edes yöski vaihtaa kuivaa vaippaa!)
Noi on niin ihanan tehokkaita, ja kun pinta tuntuu kuivalta niin muksua ei haittaa. Meiän taapis ku kakkaaki niin harvoin, et sit vaan sillon vaihdan yleensä.