Kokemuksia palveluneuvojan työstä vakuutusyhtiössä?
Kommentit (5)
Ei muita kokemuksia? Kuulisin mielelläni työnkuvasta ja mitä työ konkreettisesti sisältää
-AP
Ihmisten "vakuutusturvan kartoitusta ja ratkaisujen etsimistä"= mahdollisimman kattavien vakuutusten myyntiä.
Korvauspalvelussa siis? Se ei ole myyntiä, toki voidaan ehdottaa esim. parempaa turvaa.
Noh... välillä vaikeaa, kun ihmiset eivät suostu uskomaan, ettei jotain korvata. Useimmat toki täyspäisiä ja asiat selviävät.
Kauhea vääntö oli yhdenkin kanssa, kun luuli, että väistöasunto tavallisen putkiremontin yhteydessä menee vakuutukseen.
Ei mene!
Taustalla pitää olla vahinko. Esim. jos naapurin vedet tulevat katon läpi ja joutuu lähtemään evakkoon, niin sen korvaa perusmuotoinenkin kotivakuutus, ei tarvitse olla laajaa turvaa.
Ylipäänsä monelle on täysin epäselvää, mitä vakuutuksia heillä on ja mitä ne kattavat. Kuitenkin kaikille lähtee kyllä asiakirjat ja niihin ihan oikeasti kannattaa tutustua.
Paljon töitä surkealla palkalla.