Muistatteko loruja joilla rytmitettiin hyppynarulla hyppimistä?
Näitä oli ihan hirveästi erilaisia, en ymmärrä kun en muista yhtään. Olisi mukava opettaa omille lapsille.
Kommentit (45)
Nallekarhu, nallekarhu
Nosta kätesi
Pyöri ympäri
Niiaa
Kumarra
Potkaise
Kiljaise
Koske käsi maahan
Juokse pois
Itse muistan tämän missä ensin hyppiessä luetellaan aakkosia ja kun "jää kiinni" naruun saa pyörittäjät keksiä tulevan vaimon/miehen nimen (kyseisellä aakkosella alkavan). Sen jälkeen saatettiin hyppiä, vaikka lemmikki (samalla periaatteella),lasten lukumäärä. Lisäksi joskus hypittiin niinkin että lueteltiin tiettyjä vaihtoehtoja (meillä liittyivät pääasiassa häihin), kuten missä puvussa menet naimisiin: hääpuku, uimapuku, alasti. Ja näitähän voi keksiä uusia loputtomiin. Ja hauskoja nämä ovat varsinkin silloin kun tulee kokonainen lopputulos.
Toivottavasti ymmärsit mitä selitin, tällainen muistui mieleen:)
Vierailija kirjoitti:
Nallekarhu, nallekarhu
Nosta kätesi
Pyöri ympäri
Niiaa
Kumarra
Potkaise
Kiljaise
Koske käsi maahan
Juokse pois
Mä olen oppinut tämän saman vähän erilailla :D
Nallekarhu, nallekarhu, mene sisälle
Nosta tassusi
Pyöri ympäri
Niiaa
Kumarra
Koske tassu maahan
Potkaise
Kiljaise
Nallekarhu, nallekarhu, älä mene pois, mene pois!
En muista kokonaan oikein mitään, mutta ainakin hypittiin ranskalaisia, eli
- läpi hyppäämattä
- ei hyppya, pysäytettiin naru jalalla
- 2 normi hyppyä...
Sitten en enää muista kunnolla. Oli yhdellä jalalla hyppelyä, kyykkyhyppyä, odotettiin välillä ulkona pari narukierrosta ja takaisin hyppimään, jne.
Nallekarhu nallekarhu
mene sisälle
harjaa hampaita
tanssi rokkia
----
Nallekarhu nallekarhu
hyppää pois
Sitten norsut: kaksi alanarun yli hyppyä, sitten narua pyöritettiin niin nopeasti kuin suinkin.
Harmi kun en enempää muista, olis kiva kerätä näitä yhteen ja saada tolkku. Hyppiikö kukaan enää narulla? Hauskaa se oli.
Omena, päärynä, appelsiini
Jos sinä hyppäät kakskytäviisi
Saat sinä ensimmäisen palkinnon
1, 2, 3, 4, 5, 6, ... 24, 25 (25 hyppyä)
En muista jatkuuko tämä tästä vai pitikö vain hypätä pois ja seuraava hyppijä hyppimään :)
Muistan ainoastaan kun laulettiin kiinanruusu, kiinanruusu. Loppua en saa päähäni.
Aurinko, kuu ja kaksitoista tähteä, lorun loppua en muista. Omena, kirsikka, appelsiini ja Nallekarhu( Nallekalle meilläpäin)niidenkin mukaan hypittiin
Kiinanruusua Pohojammaalla hypittiin näin: neljä hyppyä kii-nan-ruu-su ja sitten neljä pyöritystä ilmassa niin että hyppijä oli narun alapuolella kyykyssä ja taas sanottiin kiinanruusu tavuittain. Vaikeinta oli taas nousta hyppäämään sen jälkeen.
Mikähän se kekkosta oli...jotenkin niin etyä sovittiin esim. 2 hyppyä ja kekkosta esim. kahdella eli piti kiertää pyörittäjä kahden pyörityksen aikana ja mennä taas hyppäämään. Tää oli kiva!!!
Esim. kaks tavallista hyppyä ja loput ilmapalloja jolloin narua pyöritettiin vähän korkeammalla ja piti hypätä korkeampia hyppyjä.
Lääkäri läski käski potilaan mennä sisälle nyt, lääkäri läski käski potilaan mennä pihalla nyt
Aurinko kuu ja 12 tähte.ä jos sinä hyppäät 12 kertaa olet sin ä onnen käpy. Yksi, kaks, ... , ...12.
Lääkäri läski potilaan käski tulla si-säl-le.
Kukko käski kanan tulla sisälle.
One, two, Freddy's coming for you.
Three, four, Better lock your door
Five, six, grab a crucifix.
Seven, eight, Gonna stay up late.
Nine, ten, Never sleep again....
Lääkäri Läski käski potilaan mennä si-säl-le.
Mikä sua vaivaa? Tissiliivi painaa!
Lääkäri Läski käski potilaan ostaa
uudemmat ja suuremmat.
Lääkäri Läski käski potilaan mennä pi-hal-le.
Sitten oli näitä yksinkertaisia jotka perustuivat tavujen määrään. Esim. ba-naa-ni, jolloin kierrettiin kolmella pyöräytyksellä ja hypättiin kolme kertaa. Tai au-to eli sama kahdella. Pahin oli yö! Siinä tuli kiireessä aina revittyä pyörittäjää kun yritti päästä sen ympäri yhdellä pyöräytyksellä.
Mikä se oli, jossa laskettiin kierroksia kymmenestä alaspäin, ja jokaisella kierroksella tehtiin kierroksen lukumäärää vstaava määrä jotain tiettyjä hyppyjä? Kympissä oli 10 perushyppyä, ja vaikeutui siitä aina samalla, kun lukumäärä väheni, oli ainakin kyykkyhyppyjä ja x-hyppyjä ja yhdellä jalalla. Nollassa piti juosta suoraan läpi hyppäämättä. Ei varsinaisesti loru, mutta joku leikki. Tätä ala-asteella tehtiin.
Tää on ihan karmee, mutta tosi. Olin joskus iltapäiväkerhon ohjaajana, ja he hokivat tätä:
Pippuri hyppii nahkahame päällä
nahkahame putosi
Pippuri häpesi
Jää jää jäkätijää
Jos et jää sut jätetään
Tää on ihan karmee, mutta tosi. Olin joskus iltapäiväkerhon ohjaajana, ja he hokivat tätä:
Pippuri hyppii nahkahame päällä
nahkahame putosi
Pippuri häpesi
Jää jää jäkätijää
Jos et jää sut jätetään
Jää,jää jästipää jollet jää niin jätetään.Lopussa narun hyppijän piti hypätä sillai että naru pysähtyi jalkojen väliin.Pyörittäjät koittivat ettei onnistuisi nopeuttamalla pyöritystä.
Me leikittiin näillä pienenä:
Nalle nallekarhu mene sisälle,
Nosta tassusi,
Pyöri ympäri,
Niiaa,
Kumarra,
Koske tassumaahan,
Potkaise,
Syö hunajaa,
Mene humalaan,
Nalle nallekarhu mene sitten pois.
Ja myös koulua eli
Ensiksi ollaan eskarissa eli juostaan siitä vaan läpi kun sitä pyöritetään. Sitten 1 luokka eli mennään vauhdeissa hyppimään hypitään yksi pomppu ja jne 9 luokkaan asti.
Joo kuka muistaa??!