Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

HS: Piraattikirjeitä tehtaillut Hedman Partners rikkoi itse tekijänoikeuslakia – moitteet asianajajaliitolta

Vierailija
18.07.2018 |

Asianajajatoimisto Hedman Partners on kerännyt kyseenalaista kunniaa lähettämällä hyvitysmaksuvaateita kuluttajille väitetyistä tekijänoikeusrikkomuksista. Niin sanottujen kiristyskirjeiden saajalta penättiin useita satoja euroja, jotta piratismiasiaa ei tarvitsisi puida oikeudessa.
Nyt Helsingin Sanomat kertoo, että asianajajaliiton valvontalautakunta on todennut Hedman Partnersin ja sen asianajaja Joni Hatanmaan syyllistyneen tekijänoikeuslain sekä markkinaoikeuden määräysten rikkomiseen, ja antanut yhtiölle moitteet.

Moitteet langetettiin, koska valvontalautakunnan mukaan HP ja Hatanmaa ovat hakeneet markkinaoikeudelta oikeutta saada teleliittymien haltijatietoja tekijänoikeuslain vastaisesti.

Kommentit (2)

Vierailija
2/2 |
18.07.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Miehen serkku on lakimies ja se puolusti asiakasta joka oli saanu kirjeen noilta. Se meni sit oikeuteen ja hedman joutu maksaa melkein 40tuhatta euroa. Hommat käänty niitä vastaan.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: seitsemän yhdeksän yhdeksän