Miten pukeutua, kun oikeen mikään ei käy? Ei ole ylipainoa, joten laihdutus ei auta
Harrastan urheilua. Korot jalassa näytän transulta, koska olen pitkä muutenkin. Mikään ei näy, hameessa näytän myös jotenkin oudolta, kuin transulta. Erittäin vaikea löytää varsinkin juhlavaatteita, vaikka moni sanoo, että on varmaan helppoa pitkälle ja hoikalle. Ei todellakaan ole. Rintojakaan ei ole, niin topit ja mekot näyttää naurettavalta.
Kommentit (12)
Voisitkohan laittaa kuvan vastaavasta vartalosta? On tosi vaikeaa miettiä tälleen pelkän kuvauksen perusteella :/
Kuulostaa siltä, että sinun kannattaa korostaa vyötäröä. Miten olisi jokin liikkuvainen a-linjainen hame, toppi ja sen päällä kiva napitettava paita vaikkapa solmittuna vyötärölle? Loisit siis illuusion tiimalasista. Toinen vaihtoehto on korostaa pitkiä jalkoja esim. pitkillä, kauniisti laskeutuvilla, leveähkölahkeisilla housuilla, ja laittaa yläosaan jotakin yksinkertaista. Kaikenlainen hörsellys rintamuksessa myös luo illuusion rinnoista. Mikä on kehosi paras kohta? Korosta sitä. Jos olet urheilullinen, sinä olet todennäköisesti kauniin mallinen, muttet itse vain näe sitä. Pituus yksinään ei tee ketään transun näköiseksi, ja aika todella isot lihakset saisi olla, että pitkä nainen näyttäisi transulta.
Todennäköisesti moni kadehtii vartaloasi :)
Urheilullisella yleensä halterneck-pääntie näyttää hyvältä. Jos ei tarvitse rintaliivejä, niin voi ottaa kaiken ilon irti selästä avoimista yläosista! Tuollaisten jo ehdotettujen leveälahkeisten housujen kanssa näyttää hienolta.
Korkokengät ei sovi kenellekään suoriltaan, vaan niillä on harjoiteltava kävelyä. Sitten löytyy se tasapaino askeleelle ja koko ryhti muuttuu. Jos niillä koittaa painaa kuin tennareilla, niin etukumaraa on meno, ja vielä jos tasapaino tuntuu horjuvalta niin sitä puristaa käsivarsiakin jotenkin jätkämäisesti ja hartioita jännittää.
En usko että ap nayttää "transulta". On pitkä, ja nimenomaan hoikan ja pienirintaisen päällä topit ja mekot nayttävät eleganteilta. Matalat kengät tai pienet korot ovat kivoja, ei kaikkien tarvitse käyttää korkkareita. Itsekään en välitä niistä (enää) vaikken olekaan kuin 169cm.
Ei sellaista ihmistä olekaan jolle "mikään ei käy".
Leveät polvimittaiset hameet, yksityiskohdat rintojen kohdalla, korostetut vyötäröt, peplumit. Nämä tulivat ensimmäisinä mieleen. Voithan lähteä leikittelemään pituudellasi ja urheilullisuudellasi ja pukeutua "miesmäisesti", eli housuihin ja kauluspaitoihin, bleisereihin yms. Nekin todennäköisesti näyttäisivät hyvältä. Millaisissa vaatteissa sinulla on mukavin olo? Entä itsevarmin? Monesti jo pelkät värit ja kuosit tekevät paljon, ja kaikki ei sovi kaikille.
Kengissä kannattaa keskittyä sirouteen, ei niinkään koron korkeuteen.
No kato eka et on oikeenkokoset rintaliivit. Se tekee paljon, että miten vaatteet istuu.
Jo oot alipainon puolella, tai normi painon alarajalla, koita lihottaa muutama kilo, niin tulee vähän muotoja.
Menet vaatekauppaan, sellaiseen ihan oikeaan, ei mihinkään HM.n tusinatuotteeseen... Pyydät että etsivät sinulle sovitettavaa.. Sitten voitkin yllättyä, että vaatteissa on valinnanvaraa, istuvuutta ja niitä voidaan jopa lyhentää ja kaventaa tarvitessa.
Katso mallia Monacon prinsessa Charlenesta. Pitkä, hoikka ja (useimmiten) pukeutuu upeasti!
Kannatan myös tiimalasi-illuusion luomista väljällä tai "massavalla" yläosalla, tyköistuvalla vyötäröllä ja väljällä alaosalla. Valitse reilusti hörhelöä tai kuviokuosia yläosaan ja hameeseen, housuissa saa olla muotolaskokset ja väljät lahkeet. Ballerinat tai sandaletit käy kesällä jos pituutesi ei kaipaa korostamista. En kyllä ymmärrä mikset voisi käyttää toppeja, legginsejä ja muutenkin tyköistuvaa tai niukahkoa vaatetusta, hoikan pitkän naisen ei suotta tarvitse itseään häpeillä. Lyhyt hame korostaa pitkiä sääriä joka vie huomiota pois yläosasta, mikäli kokee miehustan olevan liian vaatimattomissa mitoissa. Ja tosiaan, hyödynnä avoselkäiset pukimet!
Jos oot pitkä ja hoikka, niin mites sellaiset leveälahkeiset korkeavyötäröiset housut, joissa on laskokset edessä? (Tai toki ilman laskoksiakin!) Tuo vois olla semmoinen yksittäinen vaatekappale, josta saisit asua sekä juhlaan että arkeen, eikä se takuulla näytä transulta eikä myöskään miesmäiseltä. Jos tykkäät ajatuksesta, voin yrittää keksiä, mitä niiden kanssa.